Wakacje samochodem - przygotowania do podróży

Wakacje samochodem - przygotowania do podróży

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi letnie wyprawy, w które wielu z nas wyruszy samochodem.


Aby uniknąć w drodze przykrych niespodzianek, do długiej podróży musimy nasz pojazd odpowiednio przygotować.

Zaplanuj swoją podróż
Wybierając się w długą trasę, liczącą kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów, nasze przygotowania do podróży powinniśmy rozpocząć od jej precyzyjnego zaplanowania. Zmęczenie jest bowiem wrogiem kierowcy, a zaśnięcie za kierownicą przyczyną wielu wypadków. Znając szczegółowy przebieg trasy, możemy podzielić ją na odpowiednie odcinki i zaplanować miejsca na wypoczynek i nocleg. Pamiętajmy, że w przypadku gdy podróżujemy na wakacje samochodem jako kierowca bez zmiennika, przystanki powinniśmy robić co 2 godziny i powinny trwać one nie krócej niż 20 minut. Warto w tym celu wybierać główne drogi, przy których z łatwością znajdziemy stacje benzynowe i lokale gastronomiczne, gdzie komfortowo będziemy mogli skorzystać z toalety, coś przekąsić czy napić się kawy. Pamiętajmy także, że zaplanowana podróż to dużo mniejszy stres dla kierowcy, co także nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko
Sprawdzenie elementów wpływających na bezpieczeństwo jest kluczowe przed każdą dłuższą trasą. Część z nich sprawdzić możesz samodzielnie, sprawdzenie innych warto zlecić mechanikowi. Będzie to wydatek od kilkudziesięciu do stu złotych, lecz pozwoli nam chronić to, co najbardziej cenne. Samodzielnie sprawdzić możesz ciśnienie w oponach, oświetlenie zewnętrzne, stan wycieraczek oraz kondycję i ciśnienie koła zapasowego. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie poziomów płynów: hamulcowego, oleju silnikowego oraz płynu do wspomagania i ewentualne uzupełnienie ich. Natomiast podczas wizyty u mechanika specjalista powinien dokładnie sprawdzić stan układu hamulcowego, zawieszenia, klimatyzacji, układu wydechowego czy naciągnięcie paska rozrządu.

Na wypadek awarii
Oprócz obowiązkowych elementów, które zawsze powinny znajdować się na wyposażeniu każdego pojazdu takich jak gaśnica, apteczka czy trójkąt ostrzegawczy, przed długą podróżą warto wyposażyć nasz samochód w zapasowe żarówki, latarkę, nieduże ilości oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy. Przydatne mogą okazać się również narzędzia do wymiany koła, takie jak podnośnik i klucze oraz linka holownicza.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Niezbędne w podróży
Mimo dobrych oznaczeń większości europejskich dróg zabrać ze sobą powinniśmy także atlas, mapę drogową oraz elektroniczną nawigację. Nietrudno jest bowiem zabłądzić, szczególnie w krajach wschodnich i południowych, w których nazwy miast i miasteczek pisane są cyrylicą. Przed wyjazdem na wakacje samochodem zadbajmy o to, aby zaktualizować bazę danych w naszej nawigacji GPS. W ciągu kilku ostatnich lat powstało bowiem wiele dróg, dzięki którym znacząco możemy skrócić czas swojej podróży.

Przeczytaj również:

Wakacje z rodziną
10 sposobów na udane i bezstresowe wakacje z rodziną...


Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

atenas

atenas

Zgłoszone

Niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie (szczególnie przy wyjazdach za granicę) to są kwoty kilku-kilkudziesięcio złotowe i najważniejsze :-) skoro jedziemy autem więc nie muszę tego nieść (moja dewiza) dlatego biorę wszystko co się da i zmieści w samochodzie od (latarek, nożyczki, zabawki itd itp po n-tą kurtkę czy buty, które zawsze dopakowuje luzem :-) Auto to mała ciężarówka dla mnie w czasie wyjazdów :-)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.