Top 10 sposobów na aktywną zabawę z dziećmi

Top 10 sposobów na aktywną zabawę z dziećmi

Badania marki Duracell wykazały, że 85% rodzin spędza wspólny czas przed ekranami, kosztem wspólnych zabaw z dziećmi.


Sam jestem świeżo upieczonym ojcem i wiem, że kiedy dziecko potrzebuje rozrywki łatwo jest pójść po linii najmniejszego oporu – usiąść z córką przed ekranem tabletu czy dać jej smartfona. Podczas gdy tego typu urządzenia niewątpliwie odgrywają ważną rolę w rozwoju dzieci w dobie cyfryzacji i digitalizacji, mogą również być przeszkodą w wygospodarowaniu czasu na realną zabawę ruchową i rozwój psychomotoryczny dziecka. Dlatego tak ważna jest umiejętność zachowania balansu w wyborze rozrywek.

Jak może potwierdzić każdy rodzić, czas wolny jest bardzo cenny. Ciężko jest wymyślić wciągające i zabawne gry w krótkim czasie, ponieważ to wymaga zastanowienia i sprawdzania, co dziecku najbardziej odpowiada. Zazwyczaj kończy się na tym, że sięgamy po tablet. Jak oprzeć się tej pokusie? Skąd czerpać inspiracje do ciekawych zabaw? Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych pomysłów, które pomogą znaleźć równowagę pomiędzy zabawą online i offline:

1. Mączna zawierucha
Miska wody, garść białej mąki, drewniana łyżka i trochę barwników do żywności stanowią cudowną, chociaż bardzo brudzącą zabawę dla dzieci. Wokół rozłóż ręczniki, aby ułatwić sobie sprzątnięcie bałaganu!

2. Derby osiołków
Stwórz "tor wyścigowy" naokoło pokoju (upewniając się, że rozsunąłeś wszelkie meble o ostrych lub twardych krawędziach). Następnie, wszyscy muszą ustawić się na czworaka i umieścić zwiniętą skarpetkę na plecach. Wygrywa ten, kto pokona cały tor nie zrzucając skarpetki.

3. Bańkowy pistolet do akcji!
Wszystkie dzieci i niemowlęta uwielbiają bańki – bańkowy pistolet na baterie jest tanim i zabawnym sposobem na uaktywnienie maluchów – będą biegać, goniąc bańki. Jeśli nie masz ogrodu – czemu nie przenieść zabawy do parku?

4. Angry socks
Ta zabawa zastępuje cyfrową aplikację, miejsce popularnych ptaków „angry birds” zastępują zwinięte skarpetki. Maluchy będą zachwycone, mogąc rzucać nimi w ustawione wieże z klocków – dodatkowo, pomoże im to rozwijać koordynację ręka-oko.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

5. Keyboardowe przyśpiewki
Ta zabawa jest fantastyczna, jeżeli posiadasz zabawkowe pianinko lub keyboard na baterie i chcesz, aby Twój niemowlak zaczął rozwijać swoje słownictwo. Zacznij od najniższej nuty (większość zabawek dla dzieci w młodym wieku jest zazwyczaj zaprogramowana w określonej skali) i zaśpiewaj słowo podczas gdy ta nuta wybrzmiewa. Następnie zaśpiewaj słowo, które rymuje się z poprzednim i tak dalej. Zacznij od nowego słowa kiedy dotrzesz do najwyższej nuty i wróć z powrotem do najniższej, robiąc to samo.

6. Opakowana niespodzianka
Jeśli Twój maluch stracił zainteresowanie swoimi klockami albo podobnymi zabawkami, spróbuj owinąć je w papier (strony z kolorowych magazynów będą idealne, ponieważ ich tusz rzadko się rozmazuje). Tacka mocno opakowanych "prezentów" może zapewnić maluchowi rozrywkę na godziny, podczas których będzie entuzjastycznie rozpakowywać każdy z nich!

7. Koszykówka
Do tej zabawy potrzebujesz piłeczki do tenisa i małego kosza na śmieci. Zaznacz linię około 3 metrów od kosza. W siedzącej pozycji, musisz trafić do kosza przy użyciu dokładnie jednego odbicia. Pierwszy, komu uda się zdobyć dziesięć punktów wygrywa! Wskazówka: ustaw kosz przy ścianie. Dzięki temu nie będziesz musiał wstawać, kiedy nie trafisz!

8. Kamienie milowe
Ta zabawa na pewno przyprawi maluchy o szybsze bicie serca! Zrób miejsce w pokoju, a następnie rozłóż największe poduchy, jakie masz na ziemi pomiędzy dwoma ścianami, w taki sposób, aby były od siebie oddalone na odległość dalekiego skoku. Przerwy pomiędzy to obszary niedostępne (zazwyczaj dlatego, że są pełne aligatorów lub piranii!). Teraz Twoi mali nieustraszeni odkrywcy muszą dotrzeć na drugi koniec pokoju i z powrotem, nie dotykając podłogi.

9. Bałagan w kuchni
Zadbaj, aby jedna z Twoich szafek na poziomie podłogi była bezpieczna dla dzieci poprzez wypełnienie jej plastikowymi pojemnikami, małymi ściereczkami lub każdym innym elementem wyposażenia kuchni, którym można rzucić o ziemię. Niemowlaki będą miały zabawę na conajmniej godzinę, jeśli pozwolisz im opróżnić szafkę a później włożyć wszystko na miejsce. Zwróć uwagę dzieci na niebezpieczeństwo zbliżania ich małych palców u rąk do zawiasów drzwiczek!

10. Kasztanowy król
Ta zabawa jest idealna dla trochę starszych dzieci i pozwoli im skorzystać z jesiennej aury, panującej na dworze. Tradycyjna irlandzka gra kasztanki wyszła już z mody, ale nie oznacza to, że nie możesz zachęcić dzieci do szukania największego kasztana jaki tylko mogą znaleźć. Ta gra jest fantastyczna, ponieważ niezależnie od tego, jak duży kasztan Twoje dzieci już znalazły – zawsze istnieje możliwość, że następny będzie jeszcze większy!
Masz własny pomysł na kreatywny sposób zabawy z dzieckiem? A może znasz aktywną formę zabawy, która zawsze się sprawdza podczas spędzania czasu wolnego z Twoją pociechą? Podziel się swoimi radami w komentarzu!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.