Relacje matki z córką

Relacje matki z córką

W relacji matka – córka najbardziej charakterystyczna jest siła emocji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Od jakości tej relacji bardzo dużo zależy w dorosłym życiu córki, np. kontakty z ludźmi. W dorosłym życiu córki będą odbijały się nierozwiązane konflikty z mamą, wszelkie urazy oraz skrywany żal. Natomiast serdeczne i pełne szacunku relacje zaowocują udanym życiem osobistym córki i przyjaźnią z matką.


Wzajemne relacje między matką i córką są bardzo istotne, szczególnie w życiu nastolatki.
Każda córka w wieku pięciu lat dostrzega, że jej mama to wyjątkowa i piękna kobieta. Małe dziewczynki uwielbiają podziwiać kosmetyki swoich mam, i przymierzać ubrania, buty i torebki. Pięciolatki chcą mieć wszystko na wzór mamy, czerwone paznokcie, podobne sukienki, fryzury, chcą używać kosmetyków mamy, itd. Już w tym wieku dziewczynki nieświadomie przejmują pewne zachowania swoich matek. Każda mama powinna mieć świadomość, że jest obserwowana przez swoją córkę. Znaczenie mają wszystkie komunikaty wysyłane przez matkę, to jakie postawy przyjmuje wobec mężczyzn, jaki ma stosunek do własnego ciała i seksualności.

Bardzo często nastolatki starają się pokazać, jak bardzo różnią się od mamy. Przechodząc okres buntu czują się niezrozumiane, nie lubią doradzania w sprawie znajomych, ubioru, koloru włosów i makijażu. Wydaje im się, że matka na niczym się nie zna i tylko próbuje kontrolować swoje dzieci. Matki nastoletnich córek powinny zrozumieć to, że ich mała dziewczynka dąży do usamodzielnienia się. Okres dojrzewania i buntu prowadzi ją do dojrzałej i świadomej siebie kobiety. Mamy nastolatek często popełniają te same błędy, chcą narzucać swoje zdanie, kontrolować każdy krok córki i okazują brak zaufania. Wszystkie nastolatki popełniają błędy, matki muszą się na to zgodzić, ponieważ nie uchronią swoich córek przed nimi – córki, jeśli nie popełnią błędów jako nastolatki, popełnią je w późniejszym wieku, tylko z o wiele gorszym skutkiem. Nastolatki muszą nauczyć się same dobierać sobie znajomych i nawiązywać kontakty. Jeśli w dorosłym życiu zabraknie im doświadczenia w tych sprawach, dadzą się wykorzystać i oszukać.

Błędem jest, jeśli matka nastolatki stara się wejść w rolę przyjaciółki, pożycza jej ubrania, kosmetyki itd. Nastolatka czuje, że matka wyszła ze swojej roli i że nie ma się do kogo zwrócić po radę i wsparcie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Jak budować relacje z matką?

  • Unikanie kłótni – córka w każdej sytuacji musi uświadamiać sobie, że matka kieruje się jej dobrem i miłością do niej, wszelkich kłótni trzeba unikać, aby zapobiec wypowiedzeniu słów, które będą bolały.
  • Więcej mówić o swoim życiu – córka powinna opowiadać matce o swoich codziennych sprawach, szkole, studiach itd. Wtedy mama nie będzie czuła się odrzucona i mniej będzie wypytywała i wtrącała się w prywatność córki.
  • Słuchanie porad – mamy często chcą ustrzec córki przed własnymi błędami, warto korzystać z tych porad.

Córki w wieku 25 lat dostrzegają swoje matki jako wartościowe i mądre kobiety. Uczą się czerpać z doświadczenia zdobytego przez matkę. Relacje matki z córką szczególnie rozwijają się w okresie macierzyństwa córki. Bardzo ważne jest nauczynie dobrych nawyków tych dotyczących dbania o siebie, o swoje włosy – to wbrew pozorom są idealne elementy łączące matkę i córkę, na całe życie.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Mam bardzo dobry kontakt z mamą. Bywają kłótnie, ale są one raczej rzadkością.. Prawie zawsze mamy takie samo zdanie.

  • Zgłoś

Czasami trudno jet nam zaakceptowac fakt ze corka ma odmienny gust,sposób wyrazania emocji,odmienne opinie.Ciężko nam przyzwyczaic sie ze z dnia na dzien jest ona coraz bardziej samodzielna i nie potrzebuje czasami nawet naszej opini czy porady. Jedyne co musimy wtedy,to stanąć obok i obserwowac a w razie czego podac rękę.

  • Zgłoś

Moje relacje z mamą były ciężkie, jestem jedynaczką mama jest nadopiekuńcza do 18 roku życia byłam grzeczną usłuchaną córką, ale później chciałam robić błędy swoje, a nie być trzymana pod kloszem. Czas studiów był najbardziej złym czasem wieczne kłótnie, awantury, ze powinnam wracać z imprez o 21,czemu nie odebrałam telefonu itd. Wszystko się zmieniło jak się wyprowadziłam z domu, 600 km dalej..na początku było słabo...po 4 m-ac pojawiła się mega mocna tęsknota i teraz od 5 lat się nie kłócimy

  • Zgłoś

lenee

Zgłoszone

Ile prawdy jest w tym artykule..Dobrze czasem coś takiego przeczytać i spojrzeć na swoje relacje z dystansem. Postaram się przy najbliższej konfrontacji z moją "małą" Nastolatką częściej i głębiej oddychać...:-)

  • Zgłoś

Z miłą chęcią przeczytałam artykuł i w kilku miejscach przemyślałam pewne zachowania i porady. Z pewnością postaram się co nieco zmienić, gdyż właśnie moja ''córeczka'' jest nastolatką i coraz częściej zdarzają się ''ciężkie'' dni.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej