Problemy wychowawcze z dziećmi

Problemy wychowawcze z dziećmi - wagarowanie

Pierwszy dzień wiosny popularnie nazywany jest wśród młodzieży szkolnej Dniem Wagarowicza.


Jeśli jest to jednorazowa spontaniczna akcja całej klasy nie stanowi wielkiego problemu wychowawczego - w końcu każdy uczeń choć raz w swojej szkolnej karierze opuści zajęcia. Co robić jednak, gdy okazuje się, że Twoje dziecko coraz częściej ucieka z lekcji?

Opanuj złość i gniew
Awantura zrobiona dziecku to najczęstsza reakcja rodziców, która... do niczego nie prowadzi. Co więcej, wybuch emocji powoduje tylko, że trudniej jest Wam się porozumieć, a Tobie poznać przyczyny takiego zachowania dziecka. Dlatego postaw na spokój, nawet jeśli czujesz się bardzo rozczarowana i oszukana. Możesz zastosować karę w postaci tymczasowego zawieszenia kieszonkowego czy odebrania dziecku jakiejś przyjemności, lecz przede wszystkim postaw na cierpliwy dialog.

Poznaj przyczynę
Powód ucieczki dziecka z lekcji często leży głębiej niż nam się wydaje. Być może Twoja pociecha obawiała się ważnego sprawdzianu, do którego nie zdążyła się przygotować? A może dziecko popadło w konflikt, z którymś z rówieśników, co sprawia, że chodzenie do szkoły staje się dla niego koszmarem? Przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być dziesiątki, wśród nich często pojawiają się także złe relacje z nauczycielem, fascynacja nowo poznanymi znajomymi czy zbyt wysokie oczekiwania, jakie w nim pokładasz. Ważne, aby wytłumaczyć dziecku, że wagary to nie sposób na rozwiązywanie problemów, ale za to świetna metoda, aby zrobić sobie ogromne zaległości w nauce i pozostać na kolejny rok w tej samej klasie.

Okaż dziecku wsparcie
Aby rozwiązać problem wychowawczy z dziećmi taki jak wagarowanie, niezbędne jest okazanie wsparcia. Jeśli przyczyną unikania konfrontacji ze szkołą są problemy w nauce, zaproponuj mu wspólne przygotowania lub dodatkowe korepetycje. Kiedy przyczyną jest konflikt z kimś klasy, powiedz jak radzić sobie z docinkami czy uwagami szkolnych kolegów. Bądź także w kontakcie z wychowawcą, regularnie dowiaduj się co się dzieje w życiu klasy. Postaraj się jednak unikać nadmiernej kontroli - pamiętaj, że codzienne odwożenie dziecka pod szkołę to dla niego stresująca sytuacja. Twoje dziecko powinno mieć poczucie troski i wsparcia z Twojej strony, lecz nie całkowitego braku zaufania i ograniczenia prywatności.


Powiązane artykuły:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

 Pierwsza miesiączka

 Zdrowe odżywianie dla nastolatków

 Dieta na stresPotwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

U nas rozwiązaniem problemu wagarów, poza rozmowami, okazało się zawarcie umowy - za każdy dzień w szkole na lekcjach 10 zł - płatne raz w tygodniu, za każdy dzień nieobecności 20 zł dla mnie. Myślę, że obie strony są zadowolone, bo przez cały semestr nie ma już opuszczania zajęć, Córka ma środki na swoje wydatki, a ja nie wydaję więcej na kieszonkowe niż to co Ona "wypracuje"

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Pyeongchang 2018
#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska
Olimpijskie
Pyeongchang
2018
obejrzyj teraz

Zajrzyj za kulisy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang i
zobacz, jak sportowcy, ich rodziny i fani obchodzą Walentynki, dzieląc
się swoimi przesłaniem MIŁOŚCI z całym światem!

obejrzyj teraz
Udostępnij wideo

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Pokaz slajdów

Profesjonalne wskazówki stylisty gwiazd, Gabriela Samry

Gabriel Samra, stylista gwiazd, jest w Pyeongchang, gdzie udziela sportowcom profesjonalnych porad, ak wyglądać promiennie pomimo chłodu i zmiennych warunków atmosferycznych! Tutaj dzieli się swoją wiedzą na ten temat, abyś zawsze mogła wyglądać pięknie niezależnie od pogody.

zobacz wskazówki
Pokaz slajdów

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Jako P&G pragniemy budować świat, w którym każdy ma takie samo prawo do realizowania swoich marzeń i pasji, bez względu na to kim jest, skąd pochodzi, kogo kocha i jaką wiarę wyznaje. Będąc sponsorem Igrzysk Olimpijskich chcemy uhonorować wszystkie mamy, które pomagają swoim dzieciom przezwyciężać przeciwności losu i dostrzegają drzemiący w nich potencjał, bez względu na to, co sądzą i widzą inni. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy widzieli siebie nawzajem tak, jak widzą nas nasze mamy. #MiloscPonadUprzedzenia

Udostępnij wideo
#MiloscPonadUprzedzenia