Problemy wychowawcze z dziećmi

Problemy wychowawcze z dziećmi - wagarowanie

Pierwszy dzień wiosny popularnie nazywany jest wśród młodzieży szkolnej Dniem Wagarowicza.


Jeśli jest to jednorazowa spontaniczna akcja całej klasy nie stanowi wielkiego problemu wychowawczego - w końcu każdy uczeń choć raz w swojej szkolnej karierze opuści zajęcia. Co robić jednak, gdy okazuje się, że Twoje dziecko coraz częściej ucieka z lekcji?

Opanuj złość i gniew
Awantura zrobiona dziecku to najczęstsza reakcja rodziców, która... do niczego nie prowadzi. Co więcej, wybuch emocji powoduje tylko, że trudniej jest Wam się porozumieć, a Tobie poznać przyczyny takiego zachowania dziecka. Dlatego postaw na spokój, nawet jeśli czujesz się bardzo rozczarowana i oszukana. Możesz zastosować karę w postaci tymczasowego zawieszenia kieszonkowego czy odebrania dziecku jakiejś przyjemności, lecz przede wszystkim postaw na cierpliwy dialog.

Poznaj przyczynę
Powód ucieczki dziecka z lekcji często leży głębiej niż nam się wydaje. Być może Twoja pociecha obawiała się ważnego sprawdzianu, do którego nie zdążyła się przygotować? A może dziecko popadło w konflikt, z którymś z rówieśników, co sprawia, że chodzenie do szkoły staje się dla niego koszmarem? Przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być dziesiątki, wśród nich często pojawiają się także złe relacje z nauczycielem, fascynacja nowo poznanymi znajomymi czy zbyt wysokie oczekiwania, jakie w nim pokładasz. Ważne, aby wytłumaczyć dziecku, że wagary to nie sposób na rozwiązywanie problemów, ale za to świetna metoda, aby zrobić sobie ogromne zaległości w nauce i pozostać na kolejny rok w tej samej klasie.

Okaż dziecku wsparcie
Aby rozwiązać problem wychowawczy z dziećmi taki jak wagarowanie, niezbędne jest okazanie wsparcia. Jeśli przyczyną unikania konfrontacji ze szkołą są problemy w nauce, zaproponuj mu wspólne przygotowania lub dodatkowe korepetycje. Kiedy przyczyną jest konflikt z kimś klasy, powiedz jak radzić sobie z docinkami czy uwagami szkolnych kolegów. Bądź także w kontakcie z wychowawcą, regularnie dowiaduj się co się dzieje w życiu klasy. Postaraj się jednak unikać nadmiernej kontroli - pamiętaj, że codzienne odwożenie dziecka pod szkołę to dla niego stresująca sytuacja. Twoje dziecko powinno mieć poczucie troski i wsparcia z Twojej strony, lecz nie całkowitego braku zaufania i ograniczenia prywatności.


Powiązane artykuły:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

 Pierwsza miesiączka

 Zdrowe odżywianie dla nastolatków

 Dieta na stresPotwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

U nas rozwiązaniem problemu wagarów, poza rozmowami, okazało się zawarcie umowy - za każdy dzień w szkole na lekcjach 10 zł - płatne raz w tygodniu, za każdy dzień nieobecności 20 zł dla mnie. Myślę, że obie strony są zadowolone, bo przez cały semestr nie ma już opuszczania zajęć, Córka ma środki na swoje wydatki, a ja nie wydaję więcej na kieszonkowe niż to co Ona "wypracuje"

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.