Problemy nastolatków

Problemy nastolatków

Problemy nastolatków mogą wydawać się dorosłym wyolbrzymione, natomiast warto spróbować je zrozumieć, by mieć lepszy kontakt z dorastającym nastolatkiem.


Problemy nastolatków zawsze mogły wydawać się wyolbrzymione, co powodowało, że starsze rodzeństwo, starsi koledzy, rodzice czy dziadkowie mogli je bagatelizować.

Każde pokolenie nastolatków zmagało się z własnymi problemami okresu dojrzewania. Z powodu rozwoju technologii, ostatnie pokolenie zmaga się z problemami, które dawniej nie miały miejsca, a które mogą mieć poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia nastolatków niż jakiekolwiek inne problemy występujące w przeszłości. Trudno w to uwierzyć? Chcąc zrozumieć, jakie są współczesne problemy nastolatków, należy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy byliśmy nagrywani przez rówieśników i wyśmiewani w Internecie?
  • Czy byliśmy od wczesnego dzieciństwa poddawani działaniu reklam, programujących zależność szczęścia od stanu posiadania?
  • Czy wystarczał jeden telefon, by kupić lepszy i bardziej kolorowy świat zamknięty w chemicznych specyfikach?

W takim właśnie świecie żyje większość nastolatków dzisiaj.

Bez korzeni nie ma skrzydeł

Dzisiaj więzy rodzinne nie wyglądają już jak kiedyś – bliski kontakt z dziadkami, kuzynami zdarza się rzadko. Powierzchowność relacji sprawia, że nie czerpiemy korzyści z wieloletnich znajomości i przyjaźni. Nastolatki coraz rzadziej mogą się tego uczyć od rodziców. Najbliższymi krewnymi młodych ludzi stają się osoby z drugiej strony ekranu.

Samotność

Problem współczesnych nastolatków jakim jest samotność może odbijać się na ich samopoczuciu. Samotność nastolatków w świecie powierzchownych kontaktów jest dotkliwa. Z ekranów bombardują ich obrazy uśmiechniętych grup przyjaciół, cieszących się i aktywnych. Podstawą jest relacja z dzieckiem – czas poświęcony na jej budowanie jest bezcenny.

Wspólne spędzanie wolnego czasu, zabawa, autentyczna rozmowa złożona z uważnego, słuchania i pytań zamiast pouczeń budują prawdziwą relację. Jej fundamentem powinny być szacunek, cierpliwość i otwartość. Przecież możemy swoją dorastającą córkę zabrać do kina, na szalone babskie zakupy – możemy zabrać ją do salonu kosmetycznego na manicure. Niepotrzebne są super wymyślne rzeczy – wystarczy wspólnie spędzony czas.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Jak nawiązać kontakt z dzieckiem?

Problemy nastolatków często zaczynają się w domu. Nie ma jednego idealnego przepisu na nawiązanie lub odbudowanie relacji z własnym dzieckiem. Tutaj kluczem jest postawa otwartości. Efektu, oczywiście, nie można być pewnym, ani spodziewać się go od razu – podstawową zasadą jest cierpliwość. Jeżeli nie czujemy takiego kontaktu z dzieckiem, na jakim by nam zależało, zastanówmy się, co leży u podstaw tego problemu. Zbyt mało wspólnie spędzonego czasu? Zbyt wiele wymagań wobec dziecka? Za mało ciepła i serdeczności na co dzień? Może wręcz przeciwnie, brak wyraźnych zasad i oczekiwań?

Spojrzenie z innej strony

Nieocenione jest spojrzenie z boku. Nie wahajmy się rozmawiać: zadawajmy pytania i uważnie słuchajmy, jak sytuację postrzegają inni: rodzina, przyjaciele, nauczyciele. Bądźmy cierpliwi i uważni. Nie oczekujmy, że pierwsza próba naprawienia relacji będzie udana. Złe zachowanie dziecka lub wycofanie z relacji z rodzicem, to często próba zwrócenia uwagi na zranione uczucia i poradzenia sobie z sytuacją.

Wygrywa autentyczność

Nawiązując kontakt, postarajmy się być autentyczni. Bądźmy sobą. Nie ukrywajmy emocji, uczuć, z reguły dziecko i tak je wyczuwa. Największa bliskość rodzi się z przyznania do błędu lub słabości.

Świat naszych dzieci nie jest zły

Zamiast z góry potępiać nieznane nam formy spędzania wolnego czasu, poznajmy je – przecież z jakiegoś względu nasze dzieci je lubią. Porozmawiajmy o tym, czego młody człowiek w nich poszukuje i co dzięki nim zyskuje. Dbajmy o to, by wkraczać w świat nastolatka z szacunkiem. Warto wykazać się empatią i postarać się zrozumieć problemy nastolatków. Nie oceniajmy z góry, nie mówmy: „za moich czasów…”, nie zakładajmy, że ten świat jest zły, bo będziemy traktowani jak intruzi. A możemy przecież być w nim gośćmi, którzy dowiedzą się czegoś nowego – nie zakładajmy, że dzieci uczą się od nas, my możemy uczyć się od nich.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Jak potwierdzają badania obecne pokolenie cierpi na samotność, wyobcowanie, wycofanie społeczne. Na kondycję nastolatków ogromny wpływ mają social media angażujące bardziej niż realne życie. iGeneracja nastolatków ma problemy, które dopiero są odkrywane, a nie były obecne u poprzednich pokoleń - więcej w temacie https://90-ty.blogspot.com/2017/12/igeneracja-pokolenie-nastolatkow.html

  • Zgłoś

Coraz wieksza liczba rozwodow sprawia ze dzieci traca poczucie bezpieczenstwa.Jestesmy malzenstwem z dwojka dzieci,ale przez sasiadow I rozwodowa czesc rodziny jestesmy traktowani jak nienormalni,tylko dlatego ze mamy zasady,rozmawiamy o wartosciach,nie jestesmy trenndi.Owszem ,,samotnym,, matkom zyje sie dostatniej bo panstwo daje im zasilki,mi takiej pomocy odmowiono bo przeciez jestesmy malzenstwem,wiec nalezy nas dyskryminowac,ale jestesmy szczesliwi,bo w rodzinie sila

  • Zgłoś

To co przeczytałam potwierdza moje teorie i doświadczenia. Mam trzech synów, 12 lat, 14 lat i 16 lat. Każdy z nich jest inny. Miłość, zrozumienie, akceptacja, rozmowa (czyli mówienie i słuchanie a nie samo kazanie)Ja osobiście mam jeszcze jedną rzecz:-pamiętam siebie i swoje emocje z lat w których są moi synowie to pozwala mi zrozumieć ich emocje.Zawsze mam dla nich czas, bo to ważne żeby mieli do mnie zaufanie. Oboje z mężem kultywujemy tradycyjne życie rodzinne np. wspólne posiłki.

  • Zgłoś

Coś o tym wiem. Mam w domu teraz dwóch nastolotków 13 i 16 lat. Jeden syn już dorosły. Żyć z dziećmi i trochę mówić ich językiem oczywiście z umiaram, i oczywiście gaz i hamulec są włączone. Bo dzieci to też ludzie.

  • Zgłoś

"W takim właśnie świecie żyje większość nastolatków dzisiaj." To chyba jednak niezupełnie prawda... kiedy patrzę na mojego syna oraz na moją pasierbicę, to odopwiedź na żadne z 3 podanych w artykule pytań NIE jest twierdząca... Nic z tego nie jest prawdą... no ale to chyba zależy wyłącznie od rodziców i od tego jak zajmujemy się własnym dziecikiem począwszy od jego urodzenia... Bo nawiązywanie kontaktu powinno zacząć się (i trwać non stop) tuż po urodzeniu dziecka, a nie kiedy na 14 lat :p

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.