Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Pierwsze tygodnie w przedszkolu to stres zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.


Co zrobić, aby go zminimalizować?

Po pierwsze powinnaś sobie zdać sprawę, z czego wynikają początkowe trudności w adaptacji dziecka w przedszkolu. Musisz sobie uświadomić, że nawet gdy Twój malec płacze i histeryzuje, nie dzieje mu się tam krzywda! Przecież przebywa pod opieką wyszkolonych i doświadczonych wychowawców, w otoczeniu znajduje się wiele kolorowych zabawek i gier, a pomieszczenia – często lepiej niż w domu – dostosowane są do potrzeb małego człowieka.  Dyskomfort podczas pierwszych dni w przedszkolu polega więc głównie na tym, że w pobliżu nie ma rodziców, dziadków czy niani, z którą maluch zdążył się przez ostatnie miesiące zżyć i zaprzyjaźnić. Aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, zastosuj się do kilku zasad.

Zaufaj wychowawcom i pedagogom

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie pod opieką pań przedszkolanek tylko wtedy, gdy będzie wiedziało, że Ty masz do nich zaufanie. Uwierz, że personel placówki zaopiekuje się Twoim dzieckiem najlepiej jak potrafi, a ich wieloletnie doświadczenie pozwoli łagodnie rozwiązywać konflikty w grupie. Nie nastawiaj się negatywnie czytając reportaże czy artykuły o nieprawidłowościach w przedszkolach. Pamiętaj, że są to przypadki incydentalne, a ogromna większość pracowników przedszkoli wkłada dużo serca i energii, aby dzieci czuły się w nich jak najlepiej!

Nie traktuj przedszkola jako wyzwanie dla Twojego dziecka

Wielu rodziców buduje w swoich pociechach wrażenie, że przedszkole to wyzwanie, z którym muszą sobie poradzić. To duży błąd. Przedszkole ma być przecież przyjemnością dla Twojego dziecka –  miejscem, gdzie będzie zdobywać nową wiedzę, umiejętności i nawiązywać przyjaźnie z rówieśnikami. Zrezygnuj z używania sformułowań „dasz radę”, „nie martw się, będzie dobrze” czy „na pewno sobie poradzisz”.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Nie śpiesz się

Choć w porannym pośpiechu, przedłużających się ulicznych korkach czy małych wypadkach, które zdarzają się czasem przed wyjściem z domu, może być to niełatwe, znajdź czas, aby odpowiednio się z dzieckiem pożegnać. Unikaj pośpiechu, spokojnie przytul dziecko, wytłumacz kiedy je odbierzesz i życz mu dobrej zabawy. Uważaj jednak, aby nie przedłużać momentu rozstania.  Dwudziestominutowe pożegnanie tylko pogorszy sytuację. Nie możesz również wymykać się z przedszkola „po angielsku”, odwracając uwagę dziecka na coś innego. Wówczas poczuje się oszukane, a jego niechęć do porannych rozstań się umocni.

Koncentruj się na pozytywnych aspektach

Podczas rozmowy z dzieckiem zachęcaj je, aby opowiadało o miłych momentach pobytu w przedszkolu – np. o najfajniejszych zabawach, grach, które mu się najbardziej podobają czy kolegach i koleżankach, które najbardziej polubiło. Nie drąż tematów o tym, że „obiad był niedobry”, „Małgosia płakała” czy „Kuba zabrał mi piłkę”. W obecności malucha nie opowiadaj także rodzinie czy znajomym o swoich wątpliwościach czy negatywnych ocenach przedszkola.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Pierwszego dnia córkę do przedszkola zaprowadził tatuś bo mama by płakała razem z dzieckiem, a nie wiem czy na koniec bym jej nie zabrała do domu. Mąż wrócił do domu i pytam no i jak? a mąż odpowiedział: poszła sama, powiedziała papa ,dała buziaka, przybiła piątkę i szuflę i tyle ją widziałem. A ja na to i....... ale nie było i...bo córka nie płakała, do przedszkola chodzi szczęśliwa, najgorsze są soboty i niedziele kiedy to nie idzie do pani Asi i pani dyrektor. dla niej przedszkole to nagroda.

  • Zgłoś

U nas najgorszy był pierwszy miesiąc choc przyznaje za córeczka i tak była dzielna. Najgorzej było jak juz rodzice zaczeli prezychodzic po inne dzieci.... To niestety zaczeło sie udzielac pozostalym i zaczely tesknić, poplakiwac i wypytywac sie "a kiedy moja mama po mnie przyjdzie"?

  • Zgłoś

Powiem szczerze że obawiałam się pierwszych dni mojej córci w przedszkolu choć ona zawsze przy okazji spotkań z dziećmi (obcymi) zawsze pierwsza podchodziła i zagajała rozmowę więc byłam pewna że da sobie radę . Od pierwszych dni w przedszkolu nie mam problemu z wcześniejszym jej chodzeniem spać i wstawaniem rano co wcześniej było normą. Chodzi już miesiąc do przedszkola i nie mam problemów z pożegnaniami i od pierwszego dnia nie miałam. Po za tym w końcu je posiłki do końca . Ma 4 latka.

  • Zgłoś

Jeszcze tylko apeluje do wszystkich mam, aby nie żegnały się z dzieckiem przez godzinę ;)

  • Zgłoś

Również podpisuje się pod tym artykułem :-)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.