Opieka nad starszymi rodzicami

Opieka nad starszymi rodzicami

Już niedługo świętować będziemy Dzień Babci i Dzień Dziadka - dni, w które nasze dzieci będą miały okazję uhonorować seniorów naszych rodów, złożyć im życzenia, obdarować upominkami i podziękować za wszystko, co od nich otrzymują.


To także okazja do tego, aby zastanowić się nad potrzebami naszych rodziców. Jesień życia to bowiem czas, kiedy zmniejsza się aktywność fizyczna i psychiczna, częściej pojawiają się choroby i dolegliwości, a Ci, którzy przez całe życie opiekowali się nami, sami zaczynają potrzebować pomocy. Jak zatem opiekować się starszymi rodzicami?

Gdy nasi rodzice przestają prowadzić życie zawodowe i przechodzą na emeryturę, mają więcej czasu dla siebie, bliskich, mogą oddać się swojemu hobby czy poświęcać więcej czasu wnuczkom. Niestety, często zdarza się, że jest to także czas, który wiąże się z pogorszeniem sytuacji materialnej, poczuciem apatii i samotności. Aby właściwie zaopiekować się starszymi rodzicami powinniśmy dobrze to przemyśleć i zaplanować.

Dostosuj pomoc do potrzeb

Badania pokazują, że aż 60% osób za jeden z najważniejszych problemów związanych ze starością uważa niesamodzielność i uzależnienie od innych. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy dostosowali pomoc, jaką oferujemy naszym bliskim do rzeczywistych potrzeb. Jeśli nasi rodzice świetnie radzą sobie z wykonywaniem codziennych czynności, nie starajmy się wyręczyć ich z domowych obowiązków. W końcu oni także potrzebują zajęcia, a nadmierne próby pomocy mogą ich urazić. Ogranicz się do załatwiania drobnych sprawunków i rób to delikatnie. Jeśli bliscy mają problemy z kręgosłupem i nie powinni dźwigać ciężkich zakupów, podczas wizyty w supermarkecie zadzwoń i zaproponuj, że "przy okazji" kupisz i zawieziesz im zgrzewkę mineralnej wody czy worek ziemniaków.

Obserwuj

Nie jest tajemnicą, iż wraz z upływem czasu coraz więcej zwykłych czynności może sprawiać naszym rodzicom trudność. Powinniśmy więc dyskretnie ich kontrolować. Obserwuj czy rodzice przyjmują przepisane przez lekarza leki, czy odpowiednio dbają o porządek i higienę. Nie wahaj się także postawić na szczerą rozmowę, jeśli zauważysz niepokojące zmiany. Starsi ludzie mają to do siebie, że nie chcą sprawiać kłopotu, obarczać innych swoimi problemami. Dlatego bądź konsekwentna i cierpliwa.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Przygotuj plan opieki

Gdy Twoi rodzice wymagają większego zaangażowania, odpowiednio przygotuj do tego swoich bliskich. Zacznij od rozmowy z domownikami, w której wyjaśnisz im konieczność zmiany trybu życia oraz potrzebę pomocy z ich strony. Jeśli masz rodzeństwo, podzielcie między sobą obowiązki związane z opieką nad rodzicami. Ustalcie plan działania i kontaktów z rodzicami. Pozwoli Wam to uniknąć sytuacji, w której dwie lub więcej osób wykonuje te same czynności. Pamiętaj, że zbyt nachalna pomoc może przynieść odwrotny skutek.

Zadbaj o przyjemności

Uświadom sobie, że tym, czego potrzebują Twoi rodzice najbardziej jest zainteresowanie, czułość i regularne kontakty. Zadbaj o częste odwiedziny, telefony oraz postaraj się sprawiać im drobne przyjemności - zaproś na obiad, do teatru czy weekendowy wyjazd nad jezioro. Poczucie, że są potrzebni, z pewnością doda im sił.


Pierwsza miesiączka
Ozdabianie świec
Pomysł na wystrój mieszkania: starocie i pamiątki


 

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.