Ojcostwo w dzisiejszych czasach

Ojcostwo w dzisiejszych czasach

Jak na przestrzeni lat zmieniła się rola ojca? Dość diametralnie. Oto nowe podejście do ojcostwa, które prezentuje młode pokolenie.


Ojcostwo przeszło znaczącą przemianę na przestrzeni wielu pokoleń. Współcześni ojcowie redefiniują swoje doświadczenia w domu, pracy oraz role, jakie pełnią w życiu swoich najbliższych.

1. Coraz więcej ojców zajmuje się domem
W przeszłości, to mamy zajmowały się domem oraz wychowywaniem dzieci, podczas gdy ojcowie, jedyni żywiciele rodziny, wychodzili rano do pracy i często wracali do domu, kiedy dzieci już dawno spały. Współcześni ojcowie chętniej pełnią rolę opiekunów. Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Illinois, wykazały że liczba ojców zajmujących się domem, podwoiła się. Naukowcy przewidują dalszy wzrost tej tendencji.

2. Współcześni ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi
Badania opublikowane przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej, dowodzą, że od 1965 roku ilość czasu, który ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi wzrosła trzykrotnie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

3. Współcześni ojcowie mają różnorodny zakres domowych obowiązków
Począwszy do zmiany pieluchy, poprzez odrabianie lekcji, aż do przygotowania kolacji, ojcowie chętniej uczestniczą w życiu swoich dzieci. Badania Polskiego Towarzystwa Psychologicznego dowiodły, że ta zmiana ma bezpośredni związek z naszym pochodzeniem. Współcześni ojcowie są mocno zaangażowani w niemalże wszystkie dziedziny życia ich dzieci.

Naukowcy doszli do wniosku, że zmiana w sposobie zachowań ojców nie jest czymś niezwykłym. Często ojcostwo oznacza zderzenie się z zupełnie innym światem niż ten, który pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Dlatego też adaptacja do nowej sytuacji wymaga czasu.
W przeszłości ojcowie byli mocno zaangażowani w życie rodziny. Byli przeważnie obecni przy narodzinach dziecka oraz brali czynny udział w jego wychowaniu. Powyższy model ojcostwa został wyparty przez pracującego tatę u progu XX wieku.

Kto współcześnie robi zakupy? To wspólny wysiłek obojga rodziców. Ostatnio ojcowie chętnie przejmują role i zadania przypisane dotychczas mamom. Zmienili swoje nastawienie do pozycji tzw. jedynego żywiciela rodziny. Większość współczesnych ojców podziela przekonanie, że opłacanie rachunków jest obowiązkiem obojga rodziców.

Z pokolenia na pokolenie ojcostwo przeżywa swoje wzloty i upadki, ale zanosi się na to, że współczesny model ojcostwa pozostanie z nami na dłużej. Każdy tata powinien za to dostać słodkiego buziaka, niech taką okazją stanie się nadchodzący Dzień Ojca.

Pomysły na Dzień Ojca
Szukasz pomysłów na aktywne spędzenie tego wyjątkowego dnia? Możesz zaniechać poszukiwań! Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów, które możecie wykorzystać.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Temat bardzo interesujący, wart głębszego zastanowienia się nad dzisiejszą pozycją ojca w rodzinie.

  • Zgłoś

Ja dostaję próbki jak zamawiam. Co prawda trochę to trwa ale trzeba cierpliwości. Na pierwsze czekałam 2 miesiące a na te które ostatnio to dwa tygodnie .

  • Zgłoś

witam nie wiem jak wy ale ja to jeszcze żadnych próbek nie dostałam :( czy długo na nie się czeka ?

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej