Ojcostwo - najważniejsza rola w życiu mężczyzny

Ojcostwo - najważniejsza rola w życiu mężczyzny

Rola ojca w życiu dziecka często bywa niedoceniana lub pojmowana stereotypowo. Najbardziej skrajne stereotypy, ale też i najbardziej rozpowszechnione, to poglądy mówiące o tym, że dziecko bardziej potrzebuje matki niż ojca albo, że rola ojca sprowadza się tylko do utrzymania dyscypliny, pojmowanej w kategoriach wyłącznie karania.


To sprawia, że ojcowie niejednokrotnie wycofują się z wychowania wyrządzając w ten sposób nieświadomie krzywdę swoim dzieciom. Najlepsza bowiem matka nie jest w stanie zastąpić dziecku ojca. Po prostu oboje rodzice są potrzebni do prawidłowego rozwoju dziecka. Każdy z nich bowiem ma odmienną rolę do wypełnienia.

Kiedy chłopiec zaczyna już dostrzegać różnice płciowe między nim a matką, szuka wokół siebie kogoś podobnego by znaleźć odpowiedź na pytanie „kim jestem?”. Osobą, do której przychodzi z tym pytaniem jest właśnie ojciec. Oczywiście najczęściej jest ono niewypowiedziane, ale syn patrząc na zachowanie taty w stosunku do siebie znajduje odpowiedź. Czy należę do świata mężczyzn? Czy jestem taki jak tata? Rolą ojca jest odpowiedzieć twierdząco na te pytania. Czyni to przez akceptację swojego syna. Przez to, że chce z nim spędzać swój czas, zaprasza go do wspólnej pracy. Jeśli natomiast zachowuje się wręcz przeciwnie czyli mówi synowi, że on sam lepiej wykona daną czynność, nie potrzebuje jego pomocy, nie ma dla niego czasu to tym samym przekazuje mu informacje – nie jesteś wystarczająco męski, czegoś ci brakuje, nie należysz do mojego świata. Jeśli ojciec chce by jego syn w dorosłym życiu był pewny siebie, zdecydowany, znał swoją wartość, powinien spędzać z nim jak najwięcej czasu, zapraszać go do wspólnych codziennych zajęć i przede wszystkim chwalić go za sukcesy, które osiąga. Bo to czego potrzebują chłopcy w każdym wieku to uznanie ze strony ojca, świadomość, że tato jest z nich dumny.

Ojciec w życiu córki

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki. Również i ona przychodzi do niego z kilkoma pytaniami. Jakie to pytania? - Czy jestem piękna? Czy jestem wartościowa? Czy moja kobiecość jest dobra? Czy jestem warta tego, by mężczyźni się o mnie starali? Jak powinni mnie traktować? Tato przez swoje zachowanie może sprawić, że z pąku jakim jest jego córka rozkwitnie piękny kwiat albo sprawić, że ten pąk zwiędnie. Jeśli potrafi prawić dziewczynce komplementy na temat jej wyglądu, dostrzegać, że pięknie wygląda w nowej sukience, okazywać jej szacunek, wręczać kwiaty, wówczas czuje się ona piękna, doceniana i akceptowana. Rośnie w niej poczucie własnej wartości, wie, że powinna wymagać od chłopaków szacunku dla siebie. Jeśli natomiast ojciec będzie bał się jej kobiecości, będzie jej unikał, córka będzie szukała dowartościowania u innych mężczyzn, co nierzadko kończy się wchodzeniem w przygodne związki na zasadzie – byle tylko jakiś mężczyzna mnie docenił. Ojcowie czasem popełniają błąd wynikający z lęku przed oskarżeniem o molestowanie. Mianowicie gdy dostrzegają, że ich córki dojrzewają, przestają je przytulać, brać na kolana, okazywać uczucia przez dotyk. Wydaje im się, ze tak powinni postąpić. Okazuje się jednak, że córki odbierają to zupełnie inaczej. Wydaje nim się, że coś jest z nimi nie tak, że tato nie akceptuje ich kobiecości, czują się odtrącone, a to owocuje niskim poczuciem własnej wartości.

Daj im swój czas

Wielu ojców kocha swoje dzieci, ale nie wszystkie dzieci o tym wiedzą. Miłość trzeba okazywać w języku zrozumiałym dla dziecka. A dla niego „kocham cię” oznacza „poświęcam ci mój czas”. Na nic się zdadzą tysiące prezentów jakimi ojciec chce się usprawiedliwić przed dzieckiem, że nie ma dla niego czasu. Na nic wspaniałe wyprawy raz do roku, na nic zapewnienia o miłości, jeśli nie będzie systematycznego i częstego spędzania choćby chwili czasu z dzieckiem. Bo właśnie podczas tego czasu wytwarza się bliska i osobista relacja między dzieckiem a jego tatą. Jeśli ojciec nie ma czasu dla dziecka, wówczas ono odbiera to jako brak miłości ze strony ojca. W sumie rozumowanie jest całkiem logiczne. Jeśli tato mnie kocha to jestem dla niego najważniejszy, a skoro tak to powinien mieć dla mnie czas. Skoro go nie ma, widocznie nie jestem dla niego wartościowy. Czas spędzony z dzieckiem pozwala też na wychowywanie go. Nic tak bowiem nie oddziałuje na syna i córkę jak zachowanie ich ojca. Wykłady na temat moralności nie mają tak dużego znaczenia jak osobisty przykład ojca – jego zachowanie na co dzień.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.