Obowiązki dziecka w domu

Obowiązki dziecka w domu

Chyba wszyscy rodzice marzą o magicznym sposobie, który sprawi, że dzieci będą ochoczo wykonywały obowiązki domowe. Niestety taki sposób nie istnieje, a rodzice często zmagają się z niechęcią dzieci do wykonywania prac domowych.


Jolanta Kowalska, rodzic i ekspert oraz współzałożycielka portalu poświęconego zdrowiu, która na bazie doświadczeń ze swoim trzyletnim dzieckiem i dbaniem o porządek opracowała odpowiednie metody, z których mogą korzystać inni rodzice. Jeżeli wcielisz je w życie, zaobserwujesz diametralną różnicę.

1. Kiedy Twoje dziecko ma 18 miesięcy, zabawki mogą opanować cały dom.
W tym wieku dzieci mają bardzo silną potrzebę pomagania rodzicom, co oczywiście warto wykorzystać. „Przed drzemką lub kąpielą poproś małego pomocnika o wsparcie. Utrwalaj zwyczaj odkładania książek i zabawek na miejsce. Głośno wyrażaj swoje zadowolenie, a nawet bij brawo. Osobiście lubię również nagradzać dziecko, używając naklejek.”

2. Ustal harmonogram obowiązków domowych
Jolanta radzi: „Cokolwiek zdecydujesz, bądź konsekwentna”. Na przykład przed wyjściem do szkoły łóżka muszą być pościelone. Pościel swoje łóżko, a następnie pomóż dzieciom. Bądź wyrozumiała dla 3-latków, których umiejętności mogą być na innym poziome w porównaniu ze starszym rodzeństwem.”

3. Kieszonkowe może być dobrą motywacją do większego zaangażowania w wykonywanie prac domowych.
„Przygotuj tygodniowy harmonogram z zadaniami przydzielonymi wszystkim członkom rodziny” – dodaje Jolanta. „Każde dobrze wykonane zadanie odznaczaj na tablicy, natomiast za źle wykonane prace odejmuj proporcjonalnie naliczone punkty.”

Przeczytaj również:

Jak podzielić obowiązki domowe?
W wielu polskich domach funkcjonuje model tradycyjny, według którego na barkach matki i żony spoczywają wszystkie obowiązki...

4. Telewizja i gry komputerowe mogą przejąć kontrolę nad życiem nastolatków.
Zdaniem Jolanty, wykonywanie prac domowych powinno odbywać się w określonym czasie. Jeżeli dzieci niechętnie wykonują prace domowe, skróć ich czas wolny, do momentu aż zaczną chętnie współpracować.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

5. Bez względu na wiek dzieci nie wykorzystuj prac domowych jako kary.
„Pomoc w pracach domowych uczy dzieci odpowiedzialności oraz buduje system wartości. Prace domowe to nieodzowna część naszego życia”.

6. Sprzątanie nie musi być nudne.
„Podczas sprzątania włącz rytmiczną muzykę, co sprawi, że zmieni się ono w taneczną imprezę. Z pewnością wszyscy polubią takie prace domowe.”

7. Zorganizuj sprzątanie na czas – sugeruje rodzicom Jolanta.
„Współzawodnictwo sprawia, że prace domowe będą mniej nudne.”

8. Prace domowe rozłożone w czasie będą mniej nużące.
„ Zaplanuj kwadrans przeznaczony na prace domowe, niech wszyscy wiedzą, że sprzątanie nie będzie trwało wiecznie. Wybierz zajęcia, które można szybko wykonać. Jeżeli jednak nie udało się ich dokończyć w zaplanowanym czasie, zróbcie krótką przerwę i w ciągu kolejnych 15 minut doprowadźcie prace do szczęśliwego końca.”

9. Bardzo skuteczną motywacją jest znalezienie ukrytej nagrody.
„W nietypowych miejscach, na przykład: pod łóżkiem, na dnie szuflady lub w rączce odkurzacza schowaj dla dzieci pieniądze.”

10. Ostatnia porada Jolanty dotyczy zamiany obowiązków pomiędzy dziećmi.
„Dzieci będę znudzone wykonywaniem ciągle tych samych obowiązków. Poczują się jak dorośli, kiedy będą mogły sprostać nowym obowiązkom.”
Dzieci z pewnością docenią możliwość zabawy po wyczerpujących pracach domowych. Nawet rodzice potrzebują odrobiny wytchnienia po ciężkiej pracy. Miłą nagrodą może być również nauka czytania dla dzieci.

Przeczytaj również:

Jak zaangażować dziecko w obowiązki domowe?
Istnieją dwie szkoły przysposabiania dzieci do wykonywania obowiązków domowych...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Koniecznie zacznę je stosować.

  • Zgłoś

Koniecznie zacznę je stosować.

  • Zgłoś

dziękuję za wskazówki :)

  • Zgłoś

podobne sposoby używam ;-)

  • Zgłoś

podobne sposoby używam ;-)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Pyeongchang 2018
#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska
Olimpijskie
Pyeongchang
2018
obejrzyj teraz

Zajrzyj za kulisy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang i
zobacz, jak sportowcy, ich rodziny i fani obchodzą Walentynki, dzieląc
się swoimi przesłaniem MIŁOŚCI z całym światem!

obejrzyj teraz
Udostępnij wideo

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Pokaz slajdów

Profesjonalne wskazówki stylisty gwiazd, Gabriela Samry

Gabriel Samra, stylista gwiazd, jest w Pyeongchang, gdzie udziela sportowcom profesjonalnych porad, ak wyglądać promiennie pomimo chłodu i zmiennych warunków atmosferycznych! Tutaj dzieli się swoją wiedzą na ten temat, abyś zawsze mogła wyglądać pięknie niezależnie od pogody.

zobacz wskazówki
Pokaz slajdów

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Jako P&G pragniemy budować świat, w którym każdy ma takie samo prawo do realizowania swoich marzeń i pasji, bez względu na to kim jest, skąd pochodzi, kogo kocha i jaką wiarę wyznaje. Będąc sponsorem Igrzysk Olimpijskich chcemy uhonorować wszystkie mamy, które pomagają swoim dzieciom przezwyciężać przeciwności losu i dostrzegają drzemiący w nich potencjał, bez względu na to, co sądzą i widzą inni. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy widzieli siebie nawzajem tak, jak widzą nas nasze mamy. #MiloscPonadUprzedzenia

Udostępnij wideo
#MiloscPonadUprzedzenia