Jak być dobrym rodzicem?

Narodziny dziecka - jak być dobrym rodzicem?

Pojawienie się dziecka niewątpliwie zmienia życie obojga rodziców…


Zostanie rodzicami wywołuje zazwyczaj radykalną zmianę w naszym wyobrażeniu o sobie, w naszym stylu życia, modyfikuje plany na przyszłość i zapewnia rewolucję w związku.

Wydaje się, że przejście w stan rodzicielstwa to dzieło chwili. Gratulacje otrzymane na sali porodowej, od bliskich czekających za drzwiami porodówki jak i wszystkie sygnały wysyłane przez telefon czy Internet pomagają nam zdać sobie sprawę z tego, że właśnie wchodzimy w nową życiową rolę. Rodzicielstwo to długi proces, który rozpoczyna się albo już w czasie ciąży albo jeszcze długo przed nią - w chwili gdy rodzice podejmują decyzję o dziecku.

Przyjście na świat nowego członka rodziny rzeczywiście zmienia całe życie: ma bezpośredni wpływ na kobietę, która zachodzi w ciążę i rodzi potomstwo, ale również na partnera i wspólne postrzeganie siebie w związku.
Rodzina nie składa się już z dwóch, lecz od tej chwili z trzech osób, co daje nowe powody do radości, spełnienia i oczywiście potencjalnych konfliktów.

Narodziny i wychowanie dziecka to proces, w trakcie którego powoli przestajesz myśleć wyłącznie o teraźniejszości, ale coraz bardziej koncentrujesz się na przyszłości. Wszyscy potencjalni rodzice mają pewne oczekiwania wobec ich „idealnego dziecka” oraz „idealnego rodzicielstwa"", ale także „idealnego kontaktu” z partnerem.

Wymaga to ogromnego wysiłku od obu partnerów, natomiast po przyjściu dziecka na świat próbujemy odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy w stanie balansować między naszymi oczekiwaniami a nieuniknionym rozczarowaniem rzeczywistością.

Emocjonalne i praktyczne konsekwencje
Obowiązki, które muszą zostać wykonane mogą często przytłaczać rodziców. Jest to szczególnie odczuwalne na początku, kiedy niemowlę przychodzi na świat, a rodzice doświadczają częstych wahań nastrojów, z jednej strony radości z narodzin dziecka przeplatającej się ze zmęczeniem, brakiem snu, a także poniekąd utratą niezależności w pewnych aspektach życia.

Rodzicielstwo i związane z nim emocje są kwestią indywidualną, zdeterminowaną reakcją na narodziny oraz adaptacją nowej sytuacji. Dlatego w zależności od charakteru mogą się one różnić:

 • Bezpośrednio po porodzie masz poczucie bezpieczeństwa i jesteś pewna siebie, wtedy gdy Twoja rodzina i przyjaciele są blisko Ciebie. Natomiast gdy jesteś sama, czujesz się niepewna.
 • Zmęczenie fizyczne i wyczerpanie mogą szczególnie mocno dotknąć młodych rodziców, którzy coraz bardziej zaczynają odczuwać brak wolnego czasu.
 • Nie u każdego natychmiast wytwarza się miłość i bliskie przywiązanie do dziecka, w niektórych przypadkach wymaga to więcej czasu.
 • Każdej kobiecie potrzebny jest czas na fizyczną i emocjonalną regenerację po urodzeniu dziecka.
 • Jeśli niemowlę lub matka nie czują się dobrze po porodzie, zwiększa się stres i napięcie u bliskich.
 • Czas i uwaga musi zostać podzielona pomiędzy wiele ważnych aspektów codziennego życia – gotowanie, prace domowe, niemowlę, partnera, rodzinę, a nawet przyjaciół.
 • Partner często może czuć się zaniedbywany, a nawet być nieco zazdrosny kiedy matka w naturalny sposób większość swojego czasu spędza z niemowlakiem.

Wielu rodziców przeprowadza się do nowego domu pomimo stresu i niepewności, jakie towarzyszom zmianom. Rodzicielstwo niesie ze sobą nieuniknioną modyfikację dotychczasowego stylu życia, choć nie zawsze da się ją przewidzieć - zakup samochodu, rzadsze uczęszczanie na siłownię lub w różne inne miejsca rozrywki, a częstsze w klubach dla matek.

01.02 Always Sara normal with wings
Always Sensitive Normal/Long Podpaski Ze Skrzydełkami
(1725)

Ochrona ALWAYS Sensitive

Odkryj teraz!

Mniejsza niezależność i mniej możliwości wyboru, które są niejako pochodną narodzin dziecka i wymagają dostosowania się, a do tego potrzeba czasu. Jedni znoszą te przeszkody łatwiej, inni trudniej.

Zbieranie doświadczeń jest unikalne, jednak w wielu aspektach zbiegają się one z przeżyciami innych, dlatego warto się nimi wymieniać. Rozmowy z innymi matkami i ojcami oraz wysłuchanie ich szczególnie wtedy, gdy doświadczają podobnych sytuacji. Do takich rozmów może dochodzić w autobusie, w szpitalu, w parku lub na placu zabaw, w klubach matek bądź na spotkaniach grupowych.

Należy unikać przebywania przez cały dzień w czterech ścianach mimo, że po przyjściu malucha na świat obowiązki nakładają się na siebie i potrzeba dokładnego planu dnia do ich zrealizowania, no i oczywiście wystarczającego spokoju, gdy kolejny raz trzeba przebrać dziecko. Izolacja nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla nowych rodziców, ani dla dziecka.

Rodzic i partner w jednej osobie
Zaspokojenie potrzeb wszystkich dookoła, w tym swoich bliskich nie jest łatwe. Bliskość cielesna jest ważna, ale od przyjścia dziecka na świat coraz trudniej znaleźć na nią czas. Od teraz wspólnie spędzony czas jest mocno ograniczony, co z kolei odbija się na rozmowach, które mogą kończyć się sprzeczkami.

 • Znajdź czas, aby być partnerem – wyłącz telewizor i telefon
 • Przemyśl swoją nową rolę rodzica i partnera oraz to, co jest ważne w tej relacji
 • Przyjemnie jest porozmawiać z kimś, kto przede wszystkim jest też rodzicem i podobnie jak Ty zmagał się z trudnościami rodzicielstwa
 • Utrzymuj kontakty ze starymi przyjaciółmi – potrzebujesz ich, a jeśli nie mają oni jeszcze dzieci, mogą skorzystać z Twoich doświadczeń
 • Nie trać poczucia humoru
 • Jeżeli brakuje Ci pracy poszukaj takich ludzi, którzy również zmagają się z tym problemem i porozmawiajcie o nich wspólnie
 • Jeśli właśnie wracasz do pracy, w przygotowaniach do powrotu weź pod uwagę dziecko i partnera
 • Jeśli czujesz, że Ty lub Twój partner macie zły humor, poproś o pomoc (mężczyźni także mogą w tym okresie cierpieć na depresję tak samo jak kobiety)

Nie licz na to, że wszystko wróci do stanu sprzed ciąży lub narodzin dziecka. Niektórzy z łatwością dostosowują się do roli rodziców i związanymi z nią obowiązkami, które wymagają często nie małej dawki stresu. Innym sprawia to jednak dużo więcej problemów. Przyczyną może być ich własne wychowanie, stopień dostępnej pomocy, fakt czy ciąża była planowana czy nie, w wielkość dostępnych środków finansowych oraz osobowość samego dziecka, która ułatwia bądź utrudnia opiekę nad nim.

Należy nadmienić, że utrzymanie relacji emocjonalnej i fizycznej z partnerem oraz stworzenie relacji z dzieckiem nie należy do najłatwiejszych. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta, porozmawiaj o tym z innymi lub poproś o pomoc z zewnątrz. Bądź otwarta, nie obwiniaj się, zaufaj swoim umiejętnościom i gotowości do uczenia się. Jest to pierwszy krok do nowego i ekscytującego rozdziału w Twoim życiu.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Alexa4

Zgłoszone

Nie mam do swojego dziecka cierpliwości,ale gdy ktoś się nią zajmie; to jestem zazdrosna;że ja nie mogłam. Po porodzie malo wychodzimy z chłopakiem sami; nasz związek sie rozpada;ale myśle; że tak czy siak by tak było,bo wkradła sie rutyna

 • Zgłoś

Myślę, że każda mama na swój sposób jest dobrym rodzicem. Czasem są potknięcia, innym razem potrzebujemy rady, ale każda z mam chce dla swojego dziecka jak najlepiej.

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej