Konsekwencja w wychowaniu dziecka

Konsekwencja w wychowaniu dziecka

Chyba każda mama wie jak trudno jest być konsekwentną w wychowaniu własnego dziecka. Ile to już razy ustalałaś zasady, które miały stale obowiązywać w Twoim domu, a następnie ich nie egzekwowałaś? Tysiące razy obiecywałaś sobie, że Twoje dziecko nie będzie jadło przed telewizorem, a następnie sama włączałaś mu bajkę podając kolację? Zapowiadałaś, że nie będzie grało w gry komputerowe dopóki nie odrobi lekcji, a następnie słyszałaś: "Jeszcze tylko chwilkę"? Przeczytaj nasze porady i stań się konsekwentną mamą!


Na samym początku zastanów się skąd wynika Twoja niekonsekwencja. Wiele mam tłumaczy ją intensywnym życiem zawodowym, brakiem czasu, stresem czy roztargnieniem. Niektóre uważają również, że mają "za miękkie serce", myśląc, że jeśli dziecko robi to na co ma ochotę, to jest szczęśliwe. Nic bardziej mylnego! Brak konsekwencji rodziców często prowadzić może do problemów wychowawczych zarówno we wczesnym, jak i późniejszym okresie rozwoju dziecka.

Po pierwsze, w przystępny sposób poinformuj dziecko, czego od niego wymagasz. Dzieci szybko zapominają, dlatego nie wahaj się powtarzać wprowadzonych zasad przy różnych okazjach. Przed wyjściem na deskorolkę, przypomnij, aby jeździło w kasku i nie jeździło po ulicy, a przed przyjściem kolegów napomknij, aby nie biegali po schodach. Postaraj się zawsze uzasadniać zasady - "załóż kask, aby nic Ci się nie stało i aby zabawa była bezpieczna", "bawcie się w Twoim pokoju i nie biegajcie po schodach, bo schody są śliskie i któryś z Was mógłby sobie złamać nóżkę".

Zawsze kieruj się przyjętymi zasadami. Dzieci, szczególnie małe, mają niezwykły dar do sprawdzania gdzie leży granica. Jeśli ustaliłaś zasadę i nie przestrzegasz jej, możesz być pewna, że pociecha bardzo szybko to wykorzysta. Pamiętaj, że konsekwencja w wychowaniu dziecka dotyczy zarówno negatywnych, jak i pozytywnych zachowań maluchów. Jeśli zapowiedziałaś jakąś karę dla dziecka, egzekwuj ją. Przykładowo, jeśli Twoja pociecha bije inne dzieci, mimo że zapowiedziałaś, że tak nie wolno, bezwzględnie zasłużyło na karę. Jednocześnie, jeśli odniosło jakiś sukces, za który obiecałaś mu nagrodę – wizytę w kinie, wyjście na pizzę czy nową grę - konsekwentnie zrealizuj obietnicę. Dzięki temu nie tylko zbudujesz pewne ramy zachowań swojego dziecka, lecz także nauczysz je jak ważne jest dotrzymywanie obietnic i wywiązywanie się ze swoich obowiązków.

Niezwykle ważne jest, aby rodzice zawsze byli zgodni odnośnie panujących zasad i przewidzianych kar i nagród oraz wspólnie je stosowali. Powinniście stworzyć jednolity front w wychowaniu dziecka. Przygotuj się jednak na płacz czy histerię swojego dziecka i pamiętaj, że również w takiej nie możesz ustępować. Niech motywuje Cię fakt, że Twoja wytrwałość wkrótce zaprocentuje, a ustalone zasady staną się codziennym nawykiem Twojego malucha!

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Pyeongchang 2018
#MiloscPonadUprzedzenia
Zimowe Igrzyska
Olimpijskie
Pyeongchang
2018
obejrzyj teraz

Zajrzyj za kulisy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang i
zobacz, jak sportowcy, ich rodziny i fani obchodzą Walentynki, dzieląc
się swoimi przesłaniem MIŁOŚCI z całym światem!

obejrzyj teraz
Udostępnij wideo

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Pokaz slajdów

Profesjonalne wskazówki stylisty gwiazd, Gabriela Samry

Gabriel Samra, stylista gwiazd, jest w Pyeongchang, gdzie udziela sportowcom profesjonalnych porad, ak wyglądać promiennie pomimo chłodu i zmiennych warunków atmosferycznych! Tutaj dzieli się swoją wiedzą na ten temat, abyś zawsze mogła wyglądać pięknie niezależnie od pogody.

zobacz wskazówki
Pokaz slajdów

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Jako P&G pragniemy budować świat, w którym każdy ma takie samo prawo do realizowania swoich marzeń i pasji, bez względu na to kim jest, skąd pochodzi, kogo kocha i jaką wiarę wyznaje. Będąc sponsorem Igrzysk Olimpijskich chcemy uhonorować wszystkie mamy, które pomagają swoim dzieciom przezwyciężać przeciwności losu i dostrzegają drzemiący w nich potencjał, bez względu na to, co sądzą i widzą inni. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy widzieli siebie nawzajem tak, jak widzą nas nasze mamy. #MiloscPonadUprzedzenia

Udostępnij wideo
#MiloscPonadUprzedzenia