Jakie korzyści płyną z zajęć pozaszkolnych?

Jakie korzyści płyną z zajęć pozaszkolnych?

Odkryj zalety płynące z uczęszczania przez Twoje dziecko na zajęcia pozaszkolne.


Zajęcia pozaszkolne oferują dzieciom w różnym wieku, zabawę, naukę oraz nabywanie nowych umiejętności. Pozytywnie oddziałują na wyniki nauki dziecka w szkole, rodziców, społeczność szkolną i sąsiedzką. Istnieje wiele innych korzyści zarówno dla Twojej pociechy, jak również całej Waszej rodziny. Nasze spostrzeżenia pozwolą Ci rozumieć, korzyści płynące z uczęszczania przez Twoje dziecko na różnorodne zajęcia.

Daleko idące możliwości

Katarzyna Borek - dyrektor Centrum Zajęć Pozaszkolnych w Chełmie, jest przekonana, że „zajęcia po szkole stwarzają dzieciom możliwość dostępu do wiedzy, którego nie mają w szkole lub domu”. Katarzyna zwraca uwagę na to, że „dzieci mogą poszerzać swoje horyzonty umysłowe oraz rozwijać relacje z rówieśnikami”. Przyjaźń, otoczenie rozwijające kreatywność, wzmacniają poczucie własnej wartości, niezależności, kształtują charakter i zdolności przywódcze, czyli podwaliny trwałych relacji sąsiedzkich, jak również i społecznych.

Szkolne osiągnięcia

Centra zajęć pozaszkolnych odgrywają znaczącą rolę we wspieraniu procesu uczenia się. Dzieci mają możliwość odrabiania pracy domowej i przygotowywania się do sprawdzianów razem ze swoimi kolegami. Ponadto stwarzają one wyjątkową możliwość rozwijania zainteresowań dziecka. Uczniowie nabywają umiejętność finalizowania podjętych wyzwań, a w przypadku nowych zadań chętniej wchodzą w rolę lidera grupy. Badania dowodzą, że uczniowie uczęszczający na zajęcia pozaszkolne osiągają lepsze wyniki w nauce. Program zajęć pozaszkolnych wspomaga nie tylko proces uczenia się, ale również rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Katarzyna reasumuje „uczniowie korzystający z zajęć pozaszkolnych łatwiej rozwijają zdolności przywódcze, a korzyści z tego płynące rzutują na całe ich dorosłe życie”.

Bezpieczeństwo ucznia oraz zdobywanie umiejętności

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Rodzice spędzają coraz więcej czasu w pracy, pozostawiając dzieci bez opieki, co z kolei może prowadzić do utrwalania złych zachowań. Zdaniem Katarzyny: „zajęcia pozaszkolne to dobry sposób na zorganizowanie dzieciom czasu i tym samym zapobieganie rozwojowi złych zachowań, które mogą się pojawić podczas zabaw po szkole bez nadzoru osób dorosłych”. Dzieci pozostawione same sobie mogą utrwalać niewłaściwe nawyki takie jak na przykład: przesiadywanie przed telewizorem, granie w gry zamiast odrabiania lekcji lub co gorsza wpaść w złe towarzystwo. Zajęcia pozaszkolne to doskonała odskocznia od tego typu problemów. Poza bezpiecznym miejscem do spędzania wolnego czasu placówki organizujące zajęcia pozaszkolne oferują również dzieciom:

 • rozwijanie nowych umiejętności oraz zainteresowań;
 • ciekawą formę spędzania czasu z rówieśnikami;
 • realizację wyznaczonych celów
 • przynależność do grupy;
 • większą pewność siebie.

Wspólny sukces

Jeżeli uczeń osiąga sukces, to zyskuje na tym również szkoła. Utalentowani uczniowie są niczym wygrana na loterii dla placówki oświatowej. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre, wspólne dla szkoły oraz uczniów korzyści:

 • wyższa frekwencja;
 • mniej nieobecności;
 • większa motywacja do nauki;
 • lepsze wyniki w nauce;
 • wyższe średnie z ocen;
 • współpraca uczniów i nauczycieli;
 • wyższe miejsce w klasyfikacji szkół;
 • warunki inspirujące do nauki.

Zajęcia pozaszkolne poprawiają wyniki dziecka w nauce oraz zwiększają jego motywację, są zatem znakomitą inwestycją w przyszłość całej rodziny.

Pomysły na drugie śniadanie do szkoły
6 zabawnych pomysłów na pożywne posiłki, które dzieci pokochają.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Różne są opinie na temat zajęć pozaszkolnych, czasami dzieci zmusza się wręcz do uczęszczania na nie, taka wizja rodziców, albo nawet ich marzenia...

 • Zgłoś
emea7

emea7

Zgłoszone

A moje dziecko nigdzie nie chce chodzić, wręcz kategorycznie zabroniło mi zapisywać je na jakieś zajęcia dodatkowe :) Nie zmuszam, ja też nie lubiłam. Ma więcej czasu dla siebie, dużo koleżanek, dobre oceny i niczym nie różni się od dzieci uczęszczających na dodatkowe zajęcia. Więc nie ma co piać z zachwytu, że dziecko jest takie mega uzdolnione, bo na coś chodzi. Fajnie jak chodzi, lubi i miło spędza czas.

 • Zgłoś

Moje dziecko uczeszcza na pilke nozna. Nie wiem czy to zasluga gry na swiezym powietrzu i kwestia hartowania organizmu czy to milosc do pilki ale nagle skaczyly sie wszystkie przeziebienia i choroby co owocuje tym ze dziecko nie opuscilo jeszcze ani jednego dnia w szkole. Co wiecej bardzo rozwinal sie fizycznie. Corka tez zaczela chodzic na balet chodz ma dopiero 5 lat, pozwala jej to na czesciowe rozladowanie energii tym bardziej ze zajecia sa w sobote :)

 • Zgłoś

Takie zajęcia to super sprawa pod warunkiem,że rodzice racjonalnie podejdą do tematu i będą słuchać tego co mówi ich dziecko. Osobiście znam przypadki, gdzie dziecko ma zajęcia pozaszkolne 7 razy w tygodniu i nie ma tak naprawdę czasu na to, aby po prostu być dzieckiem. I jeszcze jedna ważna sprawa, jak sama nazwa wskazuje są to zajęcia pozaszkolne a więc dodatkowe. Trzeba uważać aby sprawy szkolne nie zeszły na drugi plan i aby przez to nie było kłopotów w nauce.

 • Zgłoś
agatA

agatA

Zgłoszone

Zgadzam się, że zajęcia pozaszkolne są dobre i jak najbardziej korzystne dla dzieci. Pamiętajmy jednak, żeby nie realizować swoich marzeń poprzez nasze dzieci oraz żeby nie przesadzać z ilością dodatkowych lekcji/ zajęć. Wybierzmy zajęcia (jedne, dwa) z całej, gamy razem z dzieckiem, wówczas nie przeciążymy go. Włączając go w wybór zajęcia, możemy również uczyć go konsekwencji- wybrałeś zajęcia, chciałeś się zapisać, więc teraz należy je kontynuować i się odpowiednio przykładać. ;-)

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.