Jak zwiększyć pewność siebie u dziecka?

Jak zwiększyć pewność siebie u dziecka?

Twoje dziecko może bez obaw podejmować wyzwania, stawiać czoła przeciwnościom, lubić samego siebie i ludzi wokół. Oto 7 kroków, dzięki którym wzmocnisz jego pewność siebie.


Jesteś dla swojego dziecka wzorem do naśladowania, a komunikaty, jakie mu wysyłasz, kształtują m.in. jego samoocenę. To przede wszystkim od Ciebie zależy, czy maluch będzie szanował samego siebie i jak będzie umiał radzić sobie z nieuniknionymi porażkami. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek:

Kochaj bezwarunkowo
Miłość to podstawa Twojej relacji z dzieckiem. Powinna być mądra, bezinteresowna i bezwarunkowa, niezależna od zdolności, zachowania czy stanu zdrowia dziecka. Tylko taka miłość oraz pełna akceptacja zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i umocnią w przekonaniu, że jest wiele warte.

Poświęcaj czas i uwagę
Nie ignoruj i nie zbywaj. Nawet jeśli jesteś zmęczona albo zajęta, daj dziecku odczuć, że jest dla Ciebie ważne: odpowiedz na pytanie, wysłuchaj, ścisz telewizor, gdy opowiada Ci, co spotkało je w przedszkolu. A gdy robisz akurat coś bardzo pilnego albo po prostu chcesz odpocząć, powiedz mu o tym i zapewnij, że później znajdziesz dla niego czas (i dotrzymaj słowa!).

Ufaj
Zaufanie rodziców to dla dziecka sygnał, że jest na tyle mądre i rozsądne, że mama i tata na nim polegają, wierzą w niego. Jeżeli nie masz powodów, nie podejrzewaj i nie oskarżaj malucha o kłamstwa, a gdy próbujesz go czegoś nauczyć, np. sprzątania po sobie zabawek, powiedz: "wierzę, że zrobisz, jak należy" zamiast "pewnie znów nie posprzątasz".

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Wyznaczaj granice
Jeśli ustalisz zasady, których konsekwentne będziesz się trzymać w codziennym życiu, w domu, sprawisz, że maluch poczuje się bezpiecznie i pewnie, nawet jeśli niektóre reguły nie będą mu się podobać (sprzątanie po sobie, ograniczony dostęp do komputera). Pokaż dziecku, że zasady obowiązują wszystkich, że ważne jest dotrzymywanie słowa, a na wszystko jest czas i miejsce - niech jego świat będzie uporządkowany.

Chwal, doceniaj starania
Twoje dziecko namalowało Ci laurkę albo udało mu się zawiązać buty? Pochwal je, powiedz, że jesteś z niego dumna. Szczególną uwagę zwróć na to, żeby doceniać starania dziecka, dostrzegać postępy, jakie robi, i nawet jeżeli coś mu nie wychodzi, także je chwalić. Możesz np. powiedzieć: "Wierzę w ciebie, następnym razem na pewno się uda".

Ucz samodzielności
Nie wyręczaj dziecka, pozwalaj mu popełniać błędy, bo tylko w ten sposób nauczy się ono, jak walczyć z przeciwnościami, znosić porażki, nabierze też pewności, że potrafi samodzielnie radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach.

Nie porównuj
Porównywanie dziecka do innych nie przynosi żadnych korzyści, może za to prowadzić do niezdrowej rywalizacji i na pewno sprawi, że maluch poczuje się gorszy od kolegi/syna sąsiadki/brata. Porównanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy za jego pomocą podkreślisz postępy dziecka - "w zeszłym roku jeździłeś na czterokołowym rowerze, a teraz radzisz sobie już na dwóch kółkach".

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Fajne przypomnienie tego co ważne :))

  • Zgłoś

ooo, ciekawe

  • Zgłoś

Podstawowa zasada - nie krytykować. Nie należy krytykowac dziecka za jego niepowodzenia - wręcz przeciwnie, należy mobilizować do podejmownia kolejnych prób "nie udalo Ci się? Nie szkodzi, nasteępnym razem będzie lepiej". Kazda krytyka sprawia, że dziecko przestaje wierzyć w swoje możliwości.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.