Jak zapewnić dzieciom

Jak zapewnić dzieciom komfort i poczucie bezpieczeństwa w samolocie

Poznaj skuteczne sposoby na zapewnienie dzieciom bezstresowego lotu.


Latanie może być bardzo ekscytujące dla niektórych dzieci, ale zarazem bardzo stresujące dla innych. Wielu rodziców dobrze wie, że przypięcie dziecka pasami na długie godziny może je tylko rozdrażnić i poirytować. Jak sprawić, aby podczas lotu dziecko było zrelaksowane i zadowolone? Dwie mamy, zaproszone przez nas do rozmowy, przedstawiają wypróbowane sposoby, które pozwalają im uspokoić i zająć czymś dzieci w czasie lotu lub skupić ich uwagę na innych rzeczach.

article image

Anna Wolska, pisarka i matka dwójki maluchów, ma rodzinę zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i we Francji. Podróżowała z dziećmi nawet wtedy, gdy były jeszcze małe. Wspomina, że latanie z małymi dziećmi było proste, ponieważ nie były jeszcze do końca świadome tego, co się działo wokół nich. Teraz, kiedy są już nieco starsze, najtrudniejsze jest utrzymanie ich zapiętych w pasy przez dłuższy czas, dlatego musi zrobić wszystko, aby odwrócić ich uwagę od tego, co się dzieje dookoła. W trakcie startu i lądowania daje im drobne prezenty, ponieważ ich odpakowywanie powstrzymuje je od wstawania. Dzieci Anny uwielbiają też naklejki, dlatego pozwala im udekorować nimi siedzenia i najbliższe otoczenie. „Taka zabawa zajmie je na około 5-10 minut podczas startu” – śmieje się Anna. Podczas lądowania usuwanie dekoracji również zapewni dzieciom ciekawe zajęcie.

Zabierzcie ze sobą przekąski
Uczucie dyskomfortu spowodowane wysokim ciśnieniem, które zatyka uszy można najlepiej pokonać żując żelki lub jedząc jabłka. Przekąski pozwalają również zająć uwagę dzieci, dlatego Anna zabiera do samolotu ich ulubione smakołyki i sukcesywnie podaje je swoim pociechom podczas lotu.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Zaplanuj odpowiednie rozrywki dla dzieci w samolocie
„Często silne turbulencje lub mało komfortowe lądowanie może wywołać u mojej córki niepokój. Wówczas będzie się mnie kurczowo trzymała” – mówi Anna. „Uspokajam ją i wyjaśniam, że wszystko jest w porządku. Proszę, żeby brała przykład z brata, któremu lot sprawia przyjemność. Oglądanie filmów często odwraca uwagę mojej córki w czasie turbulencji. Dlatego pozwalam dzieciom oglądać tyle filmów, ile chcą. Sprawia im to przyjemność i pozwala zatrzymać je na miejscu przez kilka godzin.”

Zaproponuj dzieciom drzemkę
Anna ogranicza dzieciom rozrywki, gdy nadchodzi czas na drzemkę. Często wybiera wieczorne loty, które pokrywają się z normalnym czasem snu dzieci. Dzieci w toalecie samolotu zakładają piżamy i przygotowują się do snu, podobnie jak w domu.

Wyjaśnij wszystko dzieciom jeszcze przed samym lotem
Renata Kocan, kierownik działu księgowego, zwolenniczka joggingu oraz zabiegana mama czterech urwisów, mieszka w Malborku. Dobrze wie, że jej 12-letnia córka boi się latania samolotem, a najbardziej niepewnie czuje się podczas startu. Renata przygotowuje córkę do lotu, wyjaśniając jej zasady bezpieczeństwa na pokładzie. „Mówię jej, że więcej wypadków zdarza się na drogach niż w powietrzu. W końcu nie warto się przez cały czas zamartwiać, bo wtedy można nie zauważyć wszystkich miłych i przyjemnych momentów w życiu”. Podczas startu i turbulencji Renata pomaga dzieciom przy pomocy specjalnej techniki oddychania. „Stosujemy ją również w domu, gdy córka mocno się denerwuje. Skupienie jej uwagi na filmach lub tablecie również pomaga jej się odprężyć”.

O czym warto pamiętać
Dzieci poczują się bezpieczniej, jeżeli zanim wsiądziecie do samolotu wyjaśnisz im zasady obowiązujące na pokładzie. Im więcej będą wiedziały, tym pewniej się poczują. Staraj się skupić ich uwagę na zdrowych przekąskach lub oglądaniu filmów. Warto również wytłumaczyć dzieciom, że uczucie potocznie nazywane „motylkami w brzuchu”, nie jest spowodowane strachem, tylko ekscytacją, która towarzyszy wspaniałym, podniebnym przygodom.

Ciekawe gry planszowe, w które dzieci mogą zagrać w wolnym czasie
EverydayMe pomoże Ci znaleźć ciekawe zajęcia dla Twoich dzieci...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Ostatnio leciałam z moim starszym synem samolotem.Myślę ,że najważniejsze to pokazać dziecku,że sama się nie bałam.No i przy starcie czy lądowaniu dać cukierka lub gumę , aby bębenki w uszach się nie zatykały.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej