Jak zaangażować dziecko w obowiązki domowe

Jak zaangażować dziecko w obowiązki domowe?

Istnieją dwie szkoły przysposabiania dzieci do wykonywania obowiązków domowych: niektóre mamy uważają, że dzieci powinny być nagradzane za pomoc w pracach domowych, inne zaś są przekonane, że praca sama w sobie jest nagrodą.


Katarzyna Makowska pracuje w firmie detektywistycznej i jest matką dwójki dzieci w wieku poniżej 10 lat. Katarzyna uważa, że na zaangażowaniu dzieci w prace domowe skorzysta cała rodzina.

Zabawnym systemom nagród mówimy zdecydowanie TAK
Katarzyna opracowała system nagradzania oparty na zdobywaniu „wirtualnych złotówek”. Każde wykonane zadanie to „jedna wirtualna złotówka” , 10 złotówek to nagroda. Źle lub niewykonane zadanie skutkuje zabraniem pieniędzy.

Dzieci Katarzyny bardzo lubią ten system nagradzania, ponieważ 10 zarobionych złotówek oznacza możliwość wybrania jednej spośród trzech nagród: bezpłatnej aplikacji na iPada, rodzinnego obiadu w restauracji lub gry na konsolę.

Dzięki systemowi zbierania złotówek dzieci ochoczo pomagają w obowiązkach domowych. Po prostu stał się on częścią życia rodzinnego, który sprawia wszystkim dużo radości.

Wykonywaniem prac domowych dzieci mogą zasłużyć na nagrody
Dorota Mikrut wraz siostrą Sylwią Nowak to mamy, które wspólnie prowadzą blog z życiowymi poradami dla rodziców. Dorota wspomina: „Kiedyś razem pracowałyśmy, teraz prowadzimy blog, ale przede wszystkim wspólnie wychowujemy nasze dzieci”.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Doświadczenie sióstr pokazuje, że dzieci są grzeczniejsze, jeśli znają swój codzienny harmonogram. Ten spokój udziela się całej rodzinie.

„Pozwalamy dzieciom wybierać obowiązki domowe, które chcą wykonywać. Za każdą wykonaną pracę mogą otrzymać pieniądze lub na coś zasłużyć .”

Dorota i Sylwia zarobione pieniądze wkładają do dziecięcych świnek skarbonek, tak by dzieci mogły je wydać zgodnie ze swoimi potrzebami. Nagrodą są zawsze rodzinne zabawy. „W ramach nagrody za pomoc w pracach domowych wspólnie spędziliśmy dzień w parku rozrywki, na uprawie dyń i na przejażdżce rowerami wodnymi.”

Najpierw sprzątanie, potem nagroda
Kinga Szewczyk, 35 lat, reprezentuje zupełnie inne podejście. Sprzątnie, jak i dobre oceny w szkole powinny być jednym z obowiązków dzieci. Nie stosuje systemu nagród.

„Kiedy opiekowałam się swoją siostrzenicą, ona zawsze prosiła mnie o ciastko lub inny smakołyk. Ja natomiast zawsze pytałam, czy posprzątała już swój pokój. Na początku siostrzenica szybko biegła posprzątać pokój; jednak po pewnym czasie nauczyła się, że najpierw trzeba posprzątać pokój, a dopiero potem prosić o słodycze. Teraz ma 12 lat i konsekwentnie wypełnia swoje obowiązki.” Kinga jest głęboko przekonana o słuszności swojej filozofii, która mówi, że nie ma nagród bez odpowiedzialności. Jeżeli moja siostrzenica potrzebuje pieniędzy na dodatkowe zajęcia, musi wypełnić swoje obowiązki. Wyjście z przyjaciółmi stanowi dla niej najlepszą motywację do działania. Ten prosty sposób sprawia, że cała rodzina jest szczęśliwa.

Zapamiętaj
Wszystkie mamy potwierdzają, że konsekwencja daje wymierne rezultaty. Pomaganie rodzicom w domowych obowiązkach stwarza dzieciom możliwość zapracowania na dodatkowe nagrody. Pozdrawiamy ciepło wszystkie mamy i przesyłamy życzenia na Dzień Matki.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

uważam że przez zabawę można zachecic dziecko do prac domowych

  • Zgłoś

z nastolatkami jest troszeczkę trudniej ;)

  • Zgłoś
hannao

hannao

Zgłoszone

nagroda nie musi być pieniężna, i zresztą moim zdaniem nie powinna

  • Zgłoś

Nie chciałbym płacić mojej 7 letniej córce za pomoc w domu, czy kuchni. Chce jej pokazać, ze to może być fajna zabawa, zwłaszcza ze ja jako matka spędzam w kuchni wiele czasu i to lubię, możemy ten czas wykorzystać żeby być razem- zwłaszcza jeśli chodzi o gotowanie. Kiedyś chyba pozwolę jej coś wyczarować moimi rękoma. Ciekawe co z tego wyjdzie i czy będzie zjadliwe? :P

  • Zgłoś

Pomaganie w domowych obowiązkach to nie tylko sposób na zyskanie nagrody,ale również nauka na przyszłość. Dzieci uczą się,że każdy ma swoje obowiązki,i wspólnie należy dbać o dom i dobro całej rodziny.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej