Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci

Jak ustrzec dzieci od uzależnienia od gier komputerowych

Uważasz, że Twoje dzieci spędzają za dużo czasu przed komputerem? Znajdź sposób na to jak je ustrzec przed uzależnieniem od gier komputerowych .


Ten problem nie dotyczy tylko Ciebie i nie należy go ignorować, jednak nie panikuj. Jako rodzic możesz wpłynąć na swoje dziecko i zrobić wszystko, żeby zapobiec jego uzależnieniu od hazardu lub gier komputerowych.

Nawet jeśli bardzo chcesz, żeby Twoje dziecko budowało domek na drzewie lub bawiło się patykami podobnie jak Ty, gdy byłaś mała, to niestety niemożliwe. Gry komputerowe z pewnością zagoszczą w Twoim domu na dłużej, a Ty powinnaś się z tym pogodzić.

Nie oznacza to jednak, że musisz przyjąć bierną postawę. Zaakceptuj nową sytuację i zacznij działać. Pod czujnym rodzicielskim nadzorem i z przejrzystymi zasadami masz duże szanse na sukces.

Przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się pomocne dla całej rodziny:

1. Bądź czujna, nagradzaj dobre zachowanie:
Czy gry na komputerze kolidują z zajęciami szkolnymi lub dodatkowymi? Czy zauważyłaś nietypowe wahania nastroju u dziecka? To może oznaczać początki uzależnienia, dlatego warto ustalić wyraźnie zasady korzystania z komputera. Skuteczne będzie wykorzystanie nadużywanej przez dziecko czynności jako nagrody, kiedy dziecko wypełni już inne ważne obowiązki.

2. Czas pod kontrolą:
Ogranicz w czasie granie na komputerze i odłóż je do momentu, aż dziecko odrobi pracę domową i wypełni wszystkie swoje obowiązki. Z góry ustal czas przeznaczony na gry. Przed upływem czasu przypominaj dziecku, ile czasu zostało mu jeszcze do końca. Szczególnie małe dzieci mają problem z poczuciem upływającego czasu i nie lubią jeśli nagle przerwiesz im ich ulubione zajęcie. W takiej sytuacji przypomnij dziecku o tym, że niedługo znów będzie mogło zagrać. Zarówno dzieci, jak i dorośli lubią
czekać na coś miłego.

3. Obserwuj:
Ustaw komputer w taki sposób, abyś widziała ekran komputera podczas grania. Ta wiedza pozwoli Ci poznać charakter gry, ustalić zasady korzystania z komputera, a także ułatwi rozmowę z dzieckiem. Młodsze dzieci łatwiej akceptują nasze zasady, jednak nastolatki będą chciały poznać przyczynę naszych decyzji i nie ma w tym nic dziwnego. Starsze dzieci powinny znać zasady i przyczyny Twoich decyzji. O wiele łatwiej wyegzekwujesz postępowanie zgodne z zasadami, uzasadniając na przykład, że warto regularnie ćwiczyć, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

4. Wspólnie wybierajcie gry:
Im młodsze dzieci, tym bardziej powinnaś kontrolować gry, w które grają. Wybieraj odpowiednie i najlepiej edukacyjne gry. Korzystniej jest wybrać gry sportowe niż te propagujące przemoc. Warto również sprawdzić ograniczenia wiekowe i recenzje gry według PEGI. Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, takie oznaczenie przeważnie znajduje się na pudełku gry. Ważne, aby wybierać gry dostosowane do wieku dziecka. Zwróć szczególną uwagę na gry oznaczone „18+”, nawet jeśli Twoje dziecko jest dojrzałe jak na swój wiek. Tak oznaczone gry są dedykowane dla osób dorosłych. Jeśli odpowiednio wcześnie ustalisz zasady wyboru gier, nie spotkasz się z kwestionowaniem Twoich decyzji, kiedy dzieci będą nastolatkami.

5. Nie działaj w pojedynkę:
W jedności siła. Współpraca obojga rodziców, a nawet grupy rodziców w rozwiązaniu problemu jest najskuteczniejsza. Połączone siły z sąsiadami lub rodzicami innych dzieci ze szkoły pomogą we wspólnym ustaleniu jasnych zasad dotyczących gier komputerowych. Bardzo efektywna będzie dyskusja z udziałem wszystkich rodziców. Przecież każdemu rodzicowi zależy na dobru jego dziecka, dlatego też z pewnością zaangażują się w rozwiązanie tego problemu.

6. Graj razem z dzieckiem:
Będziesz miała okazję sama poznać grę i dowiesz się, co lubi Twoje dziecko. Czasami wystarczy usiąść obok i obserwować. Jeśli gry stały się ważnym elementem w życiu Twojego dziecka, warto bliżej przyjrzeć się tej sytuacji oraz poznać myśli kłębiące się w głowie dziecka pomiędzy kolejnymi etapami gry. Empatyczne podejście wcale nie oznacza, że musisz zaakceptować każdą grę, którą dziecko wybierze.

7. Zainteresuj dziecko innymi zajęciami:
Jeśli chcesz, żeby dziecko rzadziej sięgało po gry komputerowe, powinnaś zaproponować alternatywne zajęcia. Nie chodzi wcale o stwierdzenie, że istnieją inne obowiązki, jak odrabianie pracy domowej czy przygotowanie posiłków, tylko o zajęcia, które sprawią dziecku radość. Interesujące hobby (przy rozwijaniu, którego dziecko będzie potrzebowało Twojej pomocy), rodzinne zajęcia takie jak wycieczki (szczególnie udane, gdy dzieci są małe) lub wyjście do kina. Na początku jako organizator życia rodzinnego możesz czuć się niezręcznie (z pewnością wygodniej jest, kiedy dzieci potrafią same zająć się sobą), jednak będzie to z korzyścią dla całej rodziny. Podobnie jak rodzice, dzieci również łatwo ulegają przyzwyczajeniom, jednak równie szybko potrafią oderwać się od gry komputerowej i skupić na nowym zadaniu. Powinnaś wzmacniać takie zachowania. Prawidłowy rozwój dziecka jest przecież najważniejszy.

8. Znajdź alternatywne sposoby podnoszenia samooceny Twojego dziecka:
Kluczem do sukcesu w walce z uzależnieniem od gier komputerowych jest podniesienie samooceny dziecka. W przypadku poważnego uzależnienia od gier komputerowych jedynym właściwym rozwiązaniem jest podniesienie samooceny dziecka. Jeśli dziecko spędza  niewiele czasu w szkole lub z przyjaciółmi, samoocena dziecka może być niska. Dlatego też powinnaś poszukać nowych rozwiązań, które podniosą samoocenę dziecka lub staną się alternatywą dla gier komputerowych. Być może informatyka stanie się jednym z zainteresowań dziecka, które z pełnym przekonaniem będziesz mogła wspierać.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Przeczytaj również:

3 najlepsze gry podróży do zabawy z dziećmi
Dawne czasy, kiedy podczas podróży śpiewało się piosenki i grało w zgadywanki, odeszły...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Gry komputerowe nie muszą być złem, gdyż również mogą uczyć dzieci kreatywnego myślenia czy rozwiązywania problemów, jednak ważne jest by dziecko znało umiar, a także oprócz gier miało inne pasje i zainteresowania.

  • Zgłoś

Monika

Zgłoszone

Kluczem do problemu jest pomoc dziecku w odnalezieniu od małego jakiejś pasji, która będzie atrakcyjniejsza niż gry komputerowe.

  • Zgłoś
JOWITA

JOWITA

Zgłoszone

Pamiętajmy, iż komputer nie może zastępować dziecku prawdziwych relacji ze światem. Gry komputerowe często zaburzają świat relacji społecznych. Kontrolujmy dziecko w tym zakresie i monitorujmy czy stosuje się do naszych zaleceń.

  • Zgłoś
JOWITA

JOWITA

Zgłoszone

Pamiętajmy, iż komputer nie może zastępować dziecku prawdziwych relacji ze światem. Gry komputerowe często zaburzają świat relacji społecznych. Kontrolujmy dziecko w tym zakresie i monitorujmy czy stosuje się do naszych zaleceń.

  • Zgłoś

Marcin

Zgłoszone

Są 2 "szkoły" - albo stronimy od technologii, albo dajemy dostęp. Uważam że trzeba dziecko edukować także w tym kierunku, pokazywać mu możliwości i wspólnie używać komputera, tabletu czy smartfona. Pojawia się jednak problem - rodzice sami często nie potrafią tych urządzeń używać :)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej