Jak urządzić pokój dla małego ucznia?

Jak urządzić pokój dla małego ucznia?

Zbliża się początek września, a wraz z nim dzień, w którym dzieci rozpoczną pierwszy lub kolejny rok nauki. Będą spędzały w szkole kilka godzin dziennie, otrzymają nowe obowiązki i zadania. Zanim rok szkolny na dobre się rozpocznie warto zadbać o przygotowanie malcowi komfortowych warunków do nauki i wypoczynku. Jak zatem urządzić pokój dla małego ucznia?


Strefy nauki i odpoczynku
Jeśli dysponujemy pokojem, który w całości przeznaczony jest dla jednego dziecka, mamy ułatwione zadanie. Najczęściej jednak bywa tak, że jest w nim mało miejsca lub dzieci dzielą swój pokój z rodzeństwem. Aby funkcjonalnie zaaranżować tę przestrzeń, warto podzielić ją na strefę nauki oraz strefę odpoczynku i rozrywki. Można to zrobić np. za pomocą regału na książki, który stanowił będzie granicę czy zasłony w oryginalny wzór. W przypadku, gdy nasze lokum nie pozwala na przeznaczenie pokoju dla dziecka, zadbajmy o to, aby w pokoju dziennym zapewnić mu wygodny kąt. Może je stanowić biurko wraz z fotelem oraz półka z podręcznikami i przyborami. Ważne, aby dziecko wiedziało, że jest to jego miejsce. Nie stawiajmy tam kwiatów czy innych ozdób.

Biurko i krzesło
Centralny punkt strefy nauki stanowić powinno biurko. Jego blat służyć będzie nie tylko do odrabiania lekcji, ale również do wykonywania różnych prac plastycznych, technicznych czy korzystania z komputera. Dlatego powinno być ono duże, tak aby oczy dziecka znajdowały się co najmniej 50 cm od monitora. Biurko najlepiej umieścić w pobliżu okna, które zapewni naturalne światło. Warto również zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu – może ono posłużyć nawet kilkanaście lat. Prawidłowa postawa dziecka zależy również od krzesła. Wskazane jest krzesło obrotowe, umożliwiające regulowanie wysokości, co sprawi, że mebel ten będzie „rósł” wraz z dzieckiem. Powinno być ono wyposażone w podłokietniki oraz miękki zagłówek.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Oświetlenie
Biurko umieszczone przy oknie zapewni naturalne oświetlenie w ciągu dnia podczas odrabiania lekcji. Jednak dzieci często siedzą nad lekcjami wieczorami, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednie oświetlenie sztuczne. Lampka stojąca na biurku powinna dawać jasne światło, oświetlać niemal cały blat, a żarówka powinna być umieszczona od 40 do 50 cm nad blatem. Aranżując miejsce do nauki dla dziecka praworęcznego lampkę powinniśmy ustawić z lewej strony, dla leworęcznego – z prawej.

Kolory i dodatki
Wybierając kolor ścian powinniśmy unikać krzykliwych, jaskrawych barw, które będą dekoncentrować małego ucznia. Postawmy na jasne, neutralne, pastelowe kolory, które sprzyjać będą zarówno nauce, jak i wypoczynkowi. Nie zapominajmy jednak, że nadal jest to pokój dziecka, a nie gabinet, dlatego nie bójmy się wprowadzać kolorowych akcentów w postaci zasłon, dywaników czy plakatów z ulubionymi bohaterami dziecka.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej