Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Wiesz, że twoja córka nie jest już małą dziewczynką, ale gdy zobaczysz, że całuje się z chłopakiem, możesz być naprawdę zaskoczona…


Seks nie jest tematem, który należy poruszać w rozmowie z nastoletnim dzieckiem dopiero wtedy, gdy się zakocha. Nie ma jednego odpowiedniego momentu, by zacząć o tym rozmawiać. Rozmowa pod tytułem „planowanie rodziny” powinna włączyć się w dynamikę rodziny i wpleść między inne tematy poruszane przy obiedzie.

Aby zacząć rozmowę o seksie, pomyśl o programach telewizyjnych oglądanych przez nastolatków, grach komputerowych, w które grają oraz wszystkich billboardach, obok których codziennie przejeżdżasz i użyj ich jako „okazji do edukacji”. Możesz je wykorzystać, aby nauczyć dzieci wartości i doradzić im w sprawach miłości i seksu. Taki temat może pojawić się na przykład w telenoweli, którą razem oglądacie albo w piosenkach, których słuchacie w samochodzie. Wykorzystaj okazję, żeby o tym porozmawiać.

Łącz seks z wartościami
Eksperci są zgodni, że nastoletnie dzieci niekoniecznie chcą tylko uzyskać informacje na temat samego seksu. Chcą również, żebyś powiedziała im o swoich przekonaniach i wartościach. Spójrz na kwestie etyki i odpowiedzialności w kontekście swoich własnych poglądów lub przekonań religijnych i upewnij się, że twoje dziecko rozumie związek między współżyciem seksualnym a miłością, troską i odpowiedzialnością.

Zakochałam się…
Uszanuj to, że dzieci też się zakochują. Dlatego kiedy twoja dwunastoletnia córka mówi ci, że się zakochała, powinnaś potraktować to poważnie. Nie rań uczuć swojego dziecka, mówiąc, że to cielęca miłość, bo jeśli zlekceważysz to uczucie, będzie to znaczyło, że lekceważysz również inne jego uczucia i że w zasadzie go nie słuchasz. Rozmawiaj ze swoimi nastoletnimi dziećmi o seksie w sposób swobodny. Zachęć je, żeby podzieliły się z tobą swoimi przemyśleniami, zwróć uwagę na to, co mówią i podziel się własnymi doświadczeniami. Dzieci uczą się najwięcej dzięki temu, że matka lub ojciec opowiadają im swoje historie, jednocześnie umacniając ich poglądy, zasady i systemy wartości.

Always Ultra Lara Secure Night PL SI01
ALWAYS Ultra Secure Night Rozmiar 4 Podpaski
(1029)

Podpaska zapewniająca ochronę przed przeciekaniem dopasowana do kształtu ciała i Twoich indywidualnych potrzeb

Odkryj teraz!

Zachęcaj do odpowiedzialnego zachowania
Kiedy już wiesz na pewno, że twoje dziecko jest aktywne seksualnie, nie powinnaś go karać. Musisz zaakceptować tę sytuację i zachęcać je do odpowiedzialnego zachowania. Porozmawiaj z nim o środkach antykoncepcyjnych i zagrożeniach. Jeżeli to konieczne, zabierz córkę do ginekologa.

Buduj poczucie własnej wartości
Inną ważną rzeczą, o której rodzice powinni pamiętać jest obowiązek rozwijania w dzieciach pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dzieci, które nie cenią siebie i nie czują się podziwiane, akceptowane i doceniane przez rodzinę, w młodszym wieku rozpoczynają aktywność seksualną. Będą szukały miłości i zainteresowania poza domem, a seks jest łatwym sposobem na ich znalezienie.

Wejdź do ich świata
Daj swojemu dziecku do zrozumienia, że jesteś obok, ale się nie narzucaj. Bądź w pobliżu i bądź gotowa zawsze porozmawiać. Nie chodzi jednak o to, abyś została najlepszą przyjaciółką swojego dziecka, bo to może być niebezpieczne. W końcu jesteś rodzicem i twoim zadaniem jest ustalanie granic. Dowiedz się, czym interesują się twoje nastoletnie dzieci – wystarczy trochę o tym porozmawiać, a możesz się dużo dowiedzieć! Pomóż im otworzyć się przed tobą, nawet wtedy, gdy są w ponurym nastroju i nie rezygnuj zbyt łatwo.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Moja mama rozmawiła ze mną bezpośrednio. Nie było tematów tabu. Lepiej, zeby dzieci dowaidywały się pewnych rzeczy od nas.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej