Jak pomóc dziecku w nauce

Jak pomóc dziecku w nauce

Rozpoczęcie szkoły może być dla niektórych trudne i niestety, nie wszystkie dzieci potrafią czerpać poczucie satysfakcji z nauki, a tym bardziej z ocen. Wielu dzieciom z zaburzeniami uczenia się nie brakuje inteligencji – część z ich umiejętności nie jest po prostu jeszcze gotowa na ciężką pracę, z którą muszą zmierzyć się w szkole.


Jednym z największych problemów dotyczących rozpoznania trudności w nauce jest fakt, że tylko w szkole można rozpoznać, że dziecko cierpi na dysleksję lub dysgrafię. Późniejsze trudności w nauce objawiają się pod postacią wielu ostrzegawczych objawów, zadaniem pedagogów jest ich rozpoznanie. Rozwój dziecka wyprzedza późniejsze problemy, niepowodzenia, brak sukcesu. Do ostrzegawczych objawów powyższych należy na przykład brak dokładności, nieuważność. Oczywiście każdemu w dzieciństwie zdarzyło się zagubić, zadaniem pedagoga jest rozpoznanie, na czym powinien w pracy z dzieckiem zwracać szczególną uwagę. Jeśli jego prace są nieporządne, jego rysunki pogmatwane, a ruch sprawia mu trudności, należy w celu późniejszych wyników w szkole dążyć do rozwoju tych problematycznych sfer.

Nie należy zwracać uwagi wyłącznie na rozwój duchowy, również dojrzałość fizyczna jest bardzo ważna. Zręczność, koordynacja ruchowa to ważny etap rozwoju, krytyczny okres przypada dokładnie na moment rozpoczęcia szkoły. To, czego dziecko w jednym tygodniu nie umie zrobić, po pracy nad tym będzie wkrótce w stanie wykonać. Dlatego nie ma sensu zbyt wczesne zmuszanie dziecka do kształtowania literek, jeśli nie posiada jeszcze umiejętności odpowiedniego trzymania ołówka przez dłuższy czas.

Niezdarne dziecko nie jest samo z siebie niezdolne, walczy z własnym poczuciem równowagi, aklimatyzacją w niepewnej przestrzeni oraz koordynacją własnych ruchów, a brak zdolności do koncentracji objawia się właśnie przy rozwoju ruchowym. Do ostrzegawczych objawów należy także pojawianie się trudności z mówieniem, w tej kwestii w porę rozpoczęta praca z logopedą przynosi wiele dobrego.

Jeśli dziecko uczęszcza już do szkoły, powyższe objawy mogą prowadzić do licznych trudności w nauce. Niechlujne, niezorganizowane pismo, zmiana wielkości liter, trudności z koordynacją oczu i rąk są pochodną niedorozwoju koordynacji ruchowej. Kłopoty z rozpoznawaniem liter i słów, opuszczanie liter lub kresek sygnalizują problemy z ostrością widzenia lub zwraca uwagę na trudności z rozpoznawaniem ich złożeń. Mylenie liter d-b, d-p, odwrotne pisanie cyfr i liter, gubienie kierunku to efekt trudności z orientacją przestrzenną, objawiające się także problemami z uporządkowaniem w linii sylab, spacji oraz liter. W przypadku trudności z rozróżnianiem, rozpoznawaniem dźwięków, trzeba pomyśleć o problemach ze słuchem i artykulacją.

Większości problemów szkolnych dałoby się uniknąć, gdyby już w przedszkolu dziecko zostało w odpowiedniej do swoich zdolności mierze przygotowane, a szkoła zaczynała się rzeczywiście wtedy, kiedy by do niej dojrzało. Dzięki temu unikamy nie tyle niepowodzeń, co dajemy dziecku szansę, że w szkole i późniejszym życiu będzie odnosiło więcej sukcesów.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo cenne uwagi

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej