Jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?

Jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?

Czy nieustannie starasz się pogodzić pracę z życiem prywatnym?


Czy nasze życie byłoby szczęśliwsze gdyby udało nam się zachować równowagę?
Prawdopodobnie nie! Łatwo przyzwyczajamy się do utopijnej równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, ponieważ trudno nam jest się przyznać przed samymi sobą, że nie radzimy sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Wolimy łudzić się, że istnieje przepis na utrzymanie wszystkiego w ryzach.

Czy powinnyśmy zatem porzucić dążenie do równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym?
Zdecydowanie tak. Musimy sobie uświadomić, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich oczekiwań. Nasz czas i energia są ograniczone. Nie możemy zachować równowagi w spełnianiu wszystkich obecnych i pojawiających się znienacka zadań, które krzyżują nam nasze plany.

Równowaga oznacza jednoczesne działanie dwóch przeciwstawnych sił. Kiedy nie zgadzamy się na jedną rzecz, tym samym akceptujemy drugą. Gdy odmawiamy jednej osobie, innej sprawiamy radość. Jest to model oparty na współzawodnictwie, który przysparza nam stresu.

Mamy poczucie, że nie koncentrujemy się na jednym zadaniu w życiu. Próba zachowania równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym to iluzja, która może nas tylko przytłoczyć.

U podstaw problemu w zachowaniu równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym leży przekonanie, że jest to raczej narzucona z zewnątrz konieczność niż wewnętrzna potrzeba. Ta świadomość czyni nas nieszczęśliwymi i sfrustrowanymi, staramy się raczej sprostać oczekiwaniom innych niż żyć zgodnie z własnymi przekonaniami.

To nie jest łatwe, ale jednocześnie jest też proste. Powinnaś żyć pełnią życia. Co oznacza, że wiesz kim jesteś i czego chcesz, a to z kolei tworzy Twój system wartości, na którym opierasz swoje wybory i działania. Wówczas Twoje życie będzie składało się z harmonijnych, korelujących ze sobą czynników. Stworzenie harmonijnej całości weryfikuje kim jesteśmy i kim chcemy być. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie opieramy własnych przekonań na opiniach innych. Co oznacza dokonywanie wyborów opartych na systemie własnych wartości. Zdecydowanie jednak łatwiej jest udawać ofiarę, o życiu której decydują inni. To w jaki sposób zarządzamy swoim czasem i energią, świadczy o nas jako odpowiedzialnych managerach naszego życia.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Tak, ale jak to zrobić?

  • Zmień sposób mówienia: Zamień „muszę” na „chcę”, które podkreśla możliwość wyboru. To ułatwi Ci podjęcie decyzji.
  • Bądź sobą: Spędź odrobinę czasu na łonie natury i wsłuchaj się w siebie. Morze, góry i wiejska okolica nie będą niczego od Ciebie wymagały, dzięki czemu nabierzesz dystansu do otaczającej Cię rzeczywistości.
  • Nie wyruszaj na ratunek: Jeżeli Twój partner poszukuje równowagi w życiu, nie staraj się go uchronić przed konsekwencjami podejmowanych decyzji.
  • Zaangażuj innych: Jeżeli jesteś pracodawcą lub czyimś przełożonym, postaraj się włączyć partnerów Twoich pracowników lub nawet ich dzieci, do spraw firmowych. Takie podejście zmieni nastawienie pracowników, ale o to właśnie chodzi. Partnerzy pracowników zaangażowani w sprawy firmy będą z tego czerpać korzyści.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej