Jak podzielić obowiązki domowe?

Jak podzielić obowiązki domowe?

W wielu polskich domach funkcjonuje model tradycyjny, według którego na barkach matki i żony spoczywają wszystkie obowiązki: od prania przez sprzątanie po gotowanie obiadów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to model konieczny – z pomocą dialogu, współpracy i… dobrej, zespołowej zabawy można zdziałać dużo więcej. Oto kilka prostych rad: jak rozdzielić domowe obowiązki pomiędzy wszystkich członków rodziny.


Popularny komunał o „kobiecie-opiekunce ogniska domowego” to nierzadko pretekst do zrzucenia na jej głowę wszystkich domowych obowiązków. A przecież w ich realizowaniu uczestniczyć mogą wszyscy, w każdej niemal rodzinie rąk do pracy mamy więcej, niż dwie.

Najbardziej istotny wydaje się być dialog. Ważne jest, by małżonkowie, rodzice i dzieci wiedzieli nawzajem o swoich potrzebach – i na ich temat na bieżąco rozmawiali. Warto ustalić stałe dyżury i konkretne godziny, w których członkowie rodziny powinni wykonywać umówione czynności: dziś Ty wyrzucałeś śmieci a ja wyszłam z psem. Jutro zrobimy na odwrót. Zapisanie takiego „harmonogramu” prac i powieszenie go w widocznym miejscu – na przykład na lodówce – pozwala usystematyzować funkcjonowanie naszego mieszkania.

Wiele mam nie docenia potencjalnej roli, jaką w wypełnianiu domowych obowiązków mogą stanowić dzieci. Przede wszystkim, naszych pociech nie należy wyręczać w sprzątaniu ich pokojów. Zabawki, książeczki, filmy – układanie wszystkich tych rzeczy na przynależnych im miejscach nie powinno stanowić problemu.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Motywować do prac można na wiele różnych sposobów. Z początku można wprowadzić system małych nagród, na przykład za konsekwentne sprzątanie w swoim pokoju przysługuje wyjście do kina albo książka.

Pamiętajmy też, że np. wspólne sprzątanie może stanowić świetną zabawę, scalającą i integrującą rodzinę. Zwłaszcza, jeśli dodamy element rywalizacji: ten, kto pierwszy zetrze kurze z komody, otrzyma nagrodę. Takie rozwiązanie jest idealnym połączeniem śmiechu i pożyteczności.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

sylwek

sylwek

Zgłoszone

To nie jest takie łatwe.

  • Zgłoś

Żeby to w praktyce było takie proste i piękne ;)

  • Zgłoś
mama04

mama04

Zgłoszone

Niestety rady mają do tego,że czasem trudno wcielić w je życie.A jak już są to nie trwa to zbyt długo.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej