Metoda kontrolowanego płaczu

Jak nauczyć dziecko spać: metoda kontrolowanego płaczu

Na czym polega metoda kontrolowanego płaczu, kiedy jako troskliwa mama możesz zostawić płaczące dziecko i czy to naprawdę pozwala nauczyć dziecko spać?


Sen jest niezbędny – dla wzrostu i rozwoju dziecka, no i dla Twojego zdrowia psychicznego.

Niedobór snu i zmęczenie negatywnie wpływają na Twoje zachowanie w ciągu dnia powodując problemy z koncentracją, uczucie wyczerpania, poirytowania, płaczliwość, napięcie i nerwowość. Ponadto brak snu może wywoływać lęk i bóle pleców. Musisz zatem mieć plan, aby nauczyć dziecko spać, nie tylko dla zdrowia Twojego dziecka, ale także dla siebie i swojej rodziny.

Jeśli doświadczasz którejkolwiek z poniższych sytuacji, prawdopodobnie czujesz, że tracisz kontrolę nad zachowaniem swojego dziecka i nad własnymi emocjami. Twoje dziecko ma problemy ze spaniem, więc rozważ zastosowanie metody kontrolowanego płaczu.

Twoje dziecko:
• Częściej niż dwa–trzy razy w tygodniu odmawia pójścia spać albo długo zasypia
• Częściej niż trzy razy w tygodniu zasypia jedynie wtedy, kiedy leżysz razem z nim
• Protestuje i opóźnia porę snu
• Częściej niż trzy razy w tygodniu budzi się w nocy i woła cię
• Regularnie przychodzi do Twojej sypialni lub chce spać w Twoim łóżku
• Częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu budzi się wcześniej niż o 5 rano

Ty:
• Poddajesz się, żeby tylko mieć ciszę i spokój
• Nie lubisz kłaść dziecka spać
• Jesteś cały czas zmęczona
• Krzyczysz na dziecko gdy zasypia lub budzi się w nocy

Metoda płaczu kontrolowanego

Płacz kontrolowany jest metodą, która opiera się na konsekwentnej rutynie dotyczącej zasypiania. Idea jest taka, by nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania i spokoju w nocy. W wersji idealnej dziecko powinno kłaść się do łóżka o tej samej porze po kolacji, kąpieli i bajce. Pocałuj dziecko, powiedz stanowczym głosem „dobranoc” i wyjdź z pokoju, kiedy jeszcze nie śpi. Jeśli się nie uspokoi w ciągu kilku minut, musisz zrobić następny krok.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Możesz zostać w pokoju dziecka lub usiąść na zewnątrz.

Metoda pierwsza: Zostajesz w pokoju. Usiądź obok dziecka i połóż na nim dłoń. Nie klep go, nie mów nic oprócz cichego powtarzania „ciiiii”. Spodziewaj się, że płacz może trwać do 20 minut. Powtarzaj te działania za każdym razem, kiedy się obudzi pierwszej nocy. Drugiej nocy usiądź obok, ale nie dotykaj dziecka. Wykorzystaj swoją obecność i głos, ale nie nawiązuj kontaktu wzrokowego. Każdej kolejnej nocy odsuwaj się trochę dalej. Po pięciu dniach powinnaś siedzieć za drzwiami pokoju dziecka. Czasami, kiedy wydaje Ci się, że się udało, dziecko może znowu marudzić. To całkowicie normalne i będziesz musiała znowu wejść do pokoju i rozpocząć proces od nowa.

Metoda druga: Na zewnątrz pokoju. Połóż dziecko do łóżka, utul i pocałuj, powiedz „dobranoc” z miłością, ale stanowczo, żeby wiedziało, że nie żartujesz. Wyjdź z pokoju i pozwól dziecku popłakać przez minutę. Po tym czasie, wejdź z powrotem do pokoju i uspokój dziecko. Znowu wyjdź z pokoju, ale tym razem poczekaj dwie minuty zanim ponownie wejdziesz. Powtarzaj proces uspakajania dodając za każdym razem 2 minuty. Dziecko może mieć kryzys po około tygodniu – wtedy skróć czas i zacznij od nowa.

Argumenty przeciw

Niektóre raporty wyrażają obawy w związku z tą metodą, ponieważ kontrolowany płacz uczy dziecko jak przestać płakać, ale może także uczyć, że nie warto szukać pomocy. Przez płacz dziecko sygnalizuje niezadowolenie lub dyskomfort. Zostawienie płaczącego dziecka bez pocieszenia, nawet na krótko, może je dodatkowo zdenerwować. Żadne metody uczące zasypiania nie powinny narażać rozwoju i potrzeb emocjonalnych Twojego dziecka.

Argumenty za

Metoda ta jest skuteczna, ponieważ uczy dziecko samodzielności i własnych strategii uspokajania przy dużym wsparciu emocjonalnym rodzica. Jeśli nie zadziała, jesteś pod ręką i pomożesz. Zostawianie płaczącego dziecka na krótką chwilę przed ponownym wejściem i pocieszeniem uczy je, że jesteś przy nim i że go nie porzuciłaś. Dzięki temu dzieci nie mają powodu do płaczu i potrafią same się uspokoić. A przy okazji przejmujesz kontrolę nad sytuacją.

Zawsze sprawdź, czy problemy ze spaniem Twojego dziecka mają podłoże behawioralne, a nie są spowodowane innym problemem – np. zdrowotnym.

Chcesz podzielić się swoją opinią? Dodaj komentarz. Czy uważasz, że ten artykuł jest pomocny lub interesujący? Kliknij na ikonkę „lubię to“. Jeśli podoba Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim z innymi!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Instynktownie wprowadziłam zmodyfikowaną 1 wersję. Ale trzeba mieć mocne nerwy, bo płacz jest okropny przez tydzień, a nie dzień... http://mamaikobieta.blox.pl/html

  • Zgłoś

Mam 10-cio miesięcznego synka, z ogromnymi problemami z zasypianiem. Muszę od jutra zmienić metodę

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej