Jak nauczyć dzieci grzecznego zachowania i cierpliwości w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Jak nauczyć dzieci grzecznego zachowania i cierpliwości w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej ulubiony przez dzieci okres roku. Czas wolny od zajęć szkolnych, zabawy na śniegu, składanie wizyt rodzinie i przyjaciołom, no i przede wszystkim prezenty! Nadmiar wrażeń w tym okresie może sprawić, że dzieci będą wyjątkowo niecierpliwe i pobudzone.


Dla rodziców przytłoczonych codziennymi obowiązkami brak kontroli nad emocjami, które budzą w dzieciach Święta Bożego Narodzenia, może zamienić się w porażkę. Poznaj nasze sposoby na pokonanie świątecznego stresu.

Przygotuj plan
Święta stawiają przed nami dodatkowe wyzwania związane z przygotowaniami oraz podróżowaniem, a co za tym idzie – z mniejszą ilością snu. Dodatkowo spożywane słodkości również nie są pomocne w tej kwestii. Zdaniem Anny Nowak, trenera rodzinnego z Krakowa, „po prostu za dużo bierzemy na siebie, a przeładowany terminarz nie jest dobrym rozwiązaniem”. Zbyt duża ilość zajęć może również być stresująca dla dzieci. Obowiązki powinny być przyjemne, a nie przytłaczające.

Respektuj granice
Pozwalanie dzieciom później iść spać, jedzenie niezdrowych rzeczy i zmiana czasu poświęconego na zabawę, wydaje się być najprostszym, ale wcale nie najlepszym rozwiązaniem. Zdaniem naszego eksperta „ustalanie granic należy do obowiązków rodziców, ponieważ dzieci lubią wiedzieć, czego od nich wymagamy”. Konsekwencja w przestrzeganiu zasad pomoże dzieciom spełnić nasze oczekiwania, zapanować nad swoim zachowaniem oraz wyrobić w sobie cierpliwość. Rodzic, który nie przestrzega zasad może wydawać się dla dziecka idealny, ale tak naprawdę staje się dla niego źródłem stresu.

Współdziałanie zamiast stresu
W okresie Świąt Bożego Narodzenia rodzice mogą być pochłonięci bez reszty zakupami i przygotowaniami. Mogą również zamartwiać się, z czego pokryją dodatkowe wydatki. Anna jest przekonana, że rodzice nie powinni przenosić swoich problemów na dzieci. „Trudno jest zbudować radosną atmosferę oczekiwania, kiedy rodzice mają zmartwienia”. Rodzicom, którzy robią świąteczne zakupy już w sierpniu Anna radzi, aby utrzymali je w tajemnicy przed dziećmi. Zbyt długie oczekiwania na ten najbardziej ekscytujący czas w roku może być dla dzieci przytłaczającym emocjonalnie przeżyciem. Jej zdaniem „warto wszystko trzymać w ryzach i unikać reklam telewizyjnych, które przedwcześnie budują świąteczne napięcie”.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Celebruj czas wolny po swojemu
Anna Nowak ostrzega przed nieprzewidzianymi okolicznościami, które mogą zakłócić Święta. Rodzice zdecydowanie powinni oprzeć się komercyjnym aspektom Świąt. Co nie jest oczywiście łatwym zadaniem w sytuacji, gdy dookoła bezustannie atakują nas reklamy telewizyjne, billboardy oraz oferta sklepów internetowych. Jeżeli Twoje dzieci zaczynają wędrówki po sklepach, gdzie z łatwością ulegają marketingowym pułapkom, zaplanuj dla nich inne zajęcia, które ostudzą ich emocje. Mogą na przykład ubrać choinkę lub zaplanować przepisy kulinarne na wigilijną wieczerzę. Anna jest przekonana, że zadaniem i przywilejem rodzica jest przygotowanie niezapomnianych Świąt.

Obdaruj innych
„Rodzice nie powinni uciekać się do przekupstwa jako sposobu na grzeczne zachowanie dzieci”, uważa Anna. Mówienie dzieciom, że Mikołaj nie przyniesie im prezentów tylko podkreśla materialny aspekt Świąt.

Dzieci w wieku powyżej 4 roku życia warto uczyć wrażliwości na drugiego człowieka zamiast niezdrowego egoizmu. W tym wieku dzieci zrozumieją, że warto pomagać innym. Anna sugeruje przyłączenie się do świątecznej akcji pomocy rodzinom lub dzieciom w potrzebie. Pokazanie dzieciom, że warto pomagać innym to istota Świąt Bożego Narodzenia.

To od rodziców zależy stworzenie ciepłej i radosnej atmosfery podczas Świąt Bożego Narodzenia, jak również zminimalizowanie tego, co może rodzić stres i niepokój. Konsekwencja oraz opanowane zachowanie pomogą dzieciom uporać się z ich emocjami oraz zaspokoić oczekiwania. Oprzyj się komercjalizacji Świąt i zaplanuj je zgodnie ze swoimi przekonaniami. To będzie wspaniały czas dla całej rodziny.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora