Gry w sprzątanie domu

Gry w sprzątanie domu

Zaangażowanie dzieci do pomocy przy domowych obowiązkach może stanowić nie lada wyzwanie. Eksperci badający rozwój psychofizyczny dziecka, zgodnie twierdzą, że cierpliwość, kreatywne podejście i wczesne przysposobienie do wykonywania domowych obowiązków, pozwoli skutecznie w każdym dziecku obudzić małego pomocnika.


Patrycja Sadowska, dziennikarka z Nysy i mama dwóch małych pomocników, głęboko wierzy, że im wcześniej zaczniesz przysposabiać dziecko do wykonywania domowych obowiązków, tym szybciej i na dłużej osiągniesz efekty.

Przysposobienie od najmłodszych lat
Bohaterka naszego artykułu wspomina czasy kiedy dzieci już w przedszkolu, w wieku zaledwie trzech lat, uczyły się postrzegać sprzątanie jako dobrą zabawę, m.in. dzięki piosence „Mydło wszystko umyje”. Patrycja uważa, że odkładanie brudnych naczyń czy sprzątanie pokoju, powinno stać się nawykiem, a nie czymś odświętnym.

Kreatywność to klucz do sukcesu
Warto wykorzystać fakt, że małe dzieci uwielbiają pomagać. Patrycja wyraża przekonanie, że „warto codziennie zachęcać dziecko do różnych czynności. Przecież nie chcesz, żeby szybko zniechęciły je nudne, powtarzające się zadania. Sobota na przykład, to znakomity dzień na składanie w pary czystych skarpetek, które właśnie wyjęłaś z suszarki. Z kolei w niedzielę, szczotką w kształcie ulubionego zwierzątka, pościerajcie kurz ze stołu. Urozmaicaj dzieciom czas wymyślając dla nich różne zadania.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Nagradzaj dobre zachowanie
„Tablice z harmonogramem domowych obowiązków i gwiazdki jako nagroda, mogą być bardzo pomocne, twierdzi Patrycja. Jednak niezbędne jest zaangażowanie obojga rodziców oraz konsekwencja”. W miarę zapoznawania się z harmonogramem, dzieci coraz chętniej wykonują swoje obowiązki. „Zaobserwuj jak odruchowo zapinają pasy bezpieczeństwa, kiedy wsiądą do samochodu; nie wpadną nawet na pomysł kwestionowania tej czynności”, dodaje Patrycja.

Wybierz obszary, w których masz szansę odnieść sukces
W miarę jak dzieci dorastają, przekonanie ich, że obowiązki domowe to świetna zabawa, staje się coraz trudniejsze. Wtedy najlepiej sprawdza się stanowczość.
Powiedź dziecku, że nagrodę otrzyma dopiero po wypełnieniu swoich obowiązków. Patrycja uważa, „że powinnaś jasno określić swoje oczekiwania względem dziecka, dotyczące obowiązków domowych. Są sprawy niepodlegające negocjacjom takie jak: zawsze odkładasz ręcznik i książki na swoje miejsce itd. Wszystkie decyzje należą do Ciebie, to Ty ustalasz domowe zasady.

Mierz siły na zamiary
Rodzice powinni również dostosować swoje oczekiwania do wieku dzieci. To ważne, aby domowe obowiązki nie stały się przedmiotem sporu, czasami warto zastanowić się nad sposobem komunikacji z dziećmi. Kiedy będą zdawały maturę nie chcesz chyba uświadomić sobie ile czasu zmarnowaliście na kłótniach o obowiązki domowe. Według Patrycji, kluczem do wygranej w wojnie o wykonywanie obowiązków domowych jest konsekwencja oraz oczekiwania dostosowane do wieku dzieci. Trzymamy kciuki, żeby Twoje dzieci będąc na studiach potrafiły zrobić i poskładać pranie, posprzątać swój pokój oraz przygotować smaczny, zdrowy posiłek.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

mama04

mama04

Zgłoszone

Niestety w praktyce bywa inaczej!!!!

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.