Czy z małym dzieckiem w dalekie podróże?

Czy z małym dzieckiem w dalekie podróże?

Niektórzy rodzice boją się podróży z małym dzieckiem nawet na działkę do dziadków, są natomiast tacy, którzy bez obaw wybierają się ze swoim maluszkiem w dalekie, egzotyczne podróże: na Bali, do Afryki, czy Wietnamu. Niezależnie od tego, która z postaw jest nam bliższa, warto wiedzieć, jak się do takiej podróży przygotować, na co zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza, że wakacje tuż tuż.


Zalety podróży z malutkim dzieckiem
Nie jest tajemnicą, że pojawienie się na świecie dziecka wiele zmienia w życiu jego rodziców, co nie oznacza jednak, że mają oni całkowicie zapomnieć o sobie i swoich pasjach. Na szlakach górskich często można spotkać małych piechurów zawiniętych w chustę albo specjalne nosidła, ponieważ ich rodzice od zawsze uwielbiali górskie wycieczki. Dlaczego więc nie mieliby zabrać ze sobą dziecka w egzotyczną podróż, skoro to właśnie jest ich pasja? Podróżowanie z naprawdę małym dzieckiem ma kilka zalet. Po pierwsze, dopóki dziecko nie jest objęte obowiązkiem szkolnym, możemy być bardziej elastyczni terminowo i wybrać się w podróż przed albo po sezonie, a nie w najbardziej obłożonym okresie wakacyjnym. Ponadto pierwsze trzy lata życia dziecka są decydujące dla jego rozwoju - im więcej widzi, poznaje, tym lepiej, a jak doskonale wiemy, podróże kształcą także tych najmłodszych globtroterów. Po trzecie, to w dużej mierze od nas rodziców zależy, jakim człowiekiem będzie nasze dziecko - ciekawym innych kultur obywatelem świata czy lubiącym spędzać czas wolny przed telewizorem leniuszkiem.

Solidny plan
O ile nie raz zdarzyło Wam się wyruszyć w spontaniczną podróż bez wcześniejszego planu i zarezerwowanych noclegów, o tyle z dzieckiem ta sztuczka może się nie udać. Wybierając się w daleką podróż całą rodziną trzeba ją dokładnie zaplanować, począwszy od wybrania kierunku podróży. Zaprawieni w tego typu bojach podróżnicy polecają ciepłe kraje, ponieważ odpada ubieranie siebie i dziecka w kurtki, czapki etc., dzięki czemu i bagaż zajmie mniej miejsca oraz państwa azjatyckie, ponieważ bardzo przychylnie patrzy się tam na rodziny z dziećmi, co nie zawsze jest normą w Europie. Do dalekiej podróży trzeba się dokładnie przygotować - wyrobić sobie i dziecku paszport, odpowiednio wyposażyć apteczkę, dowiedzieć się, na co należy się zaszczepić (polecane szczepionki w wielu przypadkach to dur brzuszny i żółtaczka pokarmowa) oraz dokładnie zaplanować i zarezerwować noclegi.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Rodzice radzą
Po zdecydowaniu dokąd jedziemy, zarezerwowaniu lotu, noclegów, zaplanowaniu podróży, wykonaniu koniecznych szczepień, pora się spakować. Lepiej unikać nadmiaru bagażu - większość rzeczy, których nam zabraknie, można kupić na miejscu. Nie dajmy się także zwieść obietnicom producentów, że w podróży jest nam niezbędna przenośna wanienka oraz inne tego typu gadżety. W większości przypadków wystarczy kabina prysznicowa albo większa miska, warto natomiast zabrać ze sobą matę do przewijania, dzięki której możemy przewinąć dziecko dosłownie wszędzie. Świetnym rozwiązaniem jest także chusta albo nosidło miękkie – wózek może okazać się mało praktyczny; pieluszki basenowe do kąpieli w morzu czy oceanie. Nie zapominajmy także o tym, że małe dziecko jest dużo bardziej wrażliwe na wysokie temperatury oraz słońce, dlatego trzeba pamiętać o nakryciu głowy oraz smarowaniu dziecka kremem z odpowiednio wysokim filtrem także w tych miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych, np. za uszami. Aby uniknąć poparzeń można także kąpać dziecko w ubranku. Dobrze byłoby też, gdyby dziecko było albo na piersi albo już na tyle duże, żeby mogło zjeść to, co rodzice – pozwoli to uniknąć problemu z przygotowaniem mleka, podgrzewaniem butelek, odkażaniem smoczków etc.

Czym skorupka za młodu ...
Nikt nie twierdzi, że podróżowanie z małym dzieckiem to wyłącznie sielanka. Może się zdarzyć, że nasz maluch będzie znudzony długim lotem, nie będzie mógł spać (zwłaszcza w przypadku zmiany czasu) i będzie miał inne plany „zwiedzania” niż my. Jednak rodzice, którzy mają na swoim koncie podróże z małymi dziećmi do Azji i Afryki twierdzą, że naprawdę warto. Przede wszystkim – przebywamy ze sobą, razem poznajemy nowe miejsca i ludzi, uczymy dziecko odwagi oraz otwartości na świat, a przy okazji, jako rodzice, spełniamy swoje marzenia. Przeciwnicy podróży z dzieckiem w tak odległe regiony mogą powiedzieć, że maluchowi wszystko jedno, czy jest w Namibii czy Płocku, bo i tak niewiele z tej podróży zapamięta. Po pierwsze – nie to jest najważniejsze, bo i my dorośli nie zawsze pamiętamy w którym mieście widzieliśmy dany budynek, a po drugie, skoro dziecko i tak niewiele będzie z tego pamiętać, zamiast do wspomnianego już Płocka możemy wybrać się do RPA, różnica żadna tylko podróż dłuższa.

Zioła i warzywa, które z łatwością możesz uprawiać w domu
W domowym ogródku uprawiaj świeże zioła oraz warzywa i wykorzystuj je w swojej kuchni.

Jak odnowić meble ogrodowe?
Meble ogrodowe po okresie zimowym spędzonym w garażu przeważnie nie są w najlepszym stanie przed nadejściem lata.

Jak oświetlić ogród?
Upalne lato zwiastuje długie wieczory spędzane w ogrodzie.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Jestem w końcówce ciąży i pewnie też będę podróżować z małym dzieckiem , jakiś czas temu wpadłam na szalony pomysł przeprowadzki do Poznania a rodzina w Katowicach, razem z mężem na pewno będziemy często odwiedzać Moją rodzinę jak do tej pory a dziecko myślę że się po prostu przyzwyczai i jak jego rodzicom może nawet auta staną się jego pasją :D

  • Zgłoś

ja ostatnio podróżowałam z 2-miesięcznym synkiem. Wytrzymał bez problemu, w zasadzie prawie całą jazdę przespał. taki był grzeczny że aż szok

  • Zgłoś

Ja jakiś czas mieszkałam z dziećmi we Francji, jak jechałam pierwszy raz to najmłodsza córcia miała 4 miesiące synek 2 latka i córcia 4 latka. Pierwsza jazda była uciążliwa, ciągła zmiana pampersów, karmienie ale nie żałuje. Każda kolejna podróż była tylko coraz przyjemniejsza a do Polski przyjeżdżaliśmy z 3-4 razy w roku.

  • Zgłoś

Ja pojechałam do Grecji autokarem z 1,5 rocznym synkiem, w 3 miesiącu ciąży i niestety bez męża a ze znajomymi. I gdybym dzisiaj miała decydować jeszcze raz bez wahania podjelabym tą samą decyzję ;-) wszystko było super, bez żadnych niespodzianek :-D

  • Zgłoś

Niestety nie zawsze mozna jezdzic z dzieckiem. Nawet na krotkulich trasach moja corka ma chorobe lokomocyjna i juz po kilku minutach w samochodzie wymiotuje. Pediatra powiedzial ze z tego wyroscie ale na razie nic nie mozna jej podac. Jedynym sposobem jest unikanie jazdy samochodem.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora