6 porad, które nauczą Twoje dzieci dbania o porządek

6 porad, które nauczą Twoje dzieci dbania o porządek

Pomóż dzieciom w codziennych czynnościach takich jak porządki czy przechowywanie bezcennych przedmiotów.


Przygotuj plan działania

Obowiązek dopilnowania niemalże wszystkich domowych czynności spoczywa przeważnie na mamach. To sporo pracy, jeżeli trzeba zapanować nad domem, pracą oraz dziećmi. Dlatego dużym ułatwieniem dla każdej mamy jest nawet częściowe przeniesienie obowiązków na dzieci.
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – tak mówi przysłowie, które jest aktualne również w tym przypadku. Alicja Kowal z Krakowa, profesjonalny coach oraz mentor, dzieli się z nami swoimi pomysłami, dzięki którym bezboleśnie wprowadzicie odrobinę porządku do życia swoich dzieci.

Tik-tak

Harmonogram przygotowany nawet dla najmłodszych dzieci, pozwala im właściwie zaplanować dzień. „Warto opracować plan dnia dla dzieci, bo dzięki temu staną się spokojniejsze, wiedząc, co je czeka” – uważa Alicja. Według niej wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. jedzenie obiadu, o stałych, aczkolwiek w miarę potrzeb elastycznie dostosowanych porach jest zdecydowanie najlepsze dla małych dzieci.

Ufaj i sprawdzaj

„Jeżeli Twoje dzieci, które chodzą już do szkoły, mają problem z samoorganizacją, przygotuj dla nich listę zajęć, które powinny wykonać, zanim wyjdą do szkoły” – sugeruje Alicja. Zadania nie muszą być zapisane w jakiejś szczególnej kolejności, wystarczy że wszystkie zostaną wykonane. Wspieranie dzieci w wypracowaniu ich własnego sposobu na kontrolowanie przebiegu dnia może zakończyć się sukcesem.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Miejsce do przechowywania dziecięcych dzieł sztuki

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest jeszcze w bardzo twórczym okresie swojego życia i wytwarza tony artystycznych dzieł, czy też przynosi do domu notatki, bądź drobne projekty, powinno mieć odpowiednie miejsce, gdzie będą one przechowywane w należytym porządku. Alicja takie miejsca nazywa „zakamarkami”. Dla małych dzieci takim miejscem może być koszyk, dla tych nieco starszych plecak lub torba. Natomiast znakomitym miejscem na notatki maluchów będzie pudełko, a dla nieco starszych dzieci na przykład szuflada.

Poszukiwacze skarbów

Prace artystyczne dzieci, zdjęcia oraz inne skarby są bardzo emocjonalnymi pamiątkami. Ich przygotowywanie jest dla dzieci niesamowitą frajdą, ale ich gromadzenie zdecydowanie już nie, dlatego regularnie i wspólnie wybierajcie te najbardziej ulubione, a wyrzucajcie pozostałe, jak radzi Alicja. Nie ma sensu zbieranie każdej narysowanej przez dziecko tęczy. Zamiast tego przygotuj duże pudełko na arcydzieła wykonane przez dzieci. Takie segregowanie uczy je wybierać to, co najbardziej im się podoba i pokazuje, że podejmowanie decyzji jest związane z emocjami.

Wieszaki

Znalezienie mamy, która ze stoickim spokojem znosi rzucanie ubrań przez swoje pociechy na podłogę w łazience graniczy niemal z cudem. Alicja ma na to proste rozwiązanie – wystarczy zapewnić im odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Jeżeli można łatwo schować ubrania do szuflady lub powiesić je w szafie, to zachęca dzieci do dbania o porządek. Jednak dobrym sposobem na uzyskanie większej powierzchni do przechowywania ubrań jest nie tyle wygospodarowanie więcej miejsca, co ograniczenie kupowania kolejnych rzeczy. Większość dzieci ma zdecydowanie za dużo ubrań, co sprawia, że w domu szybko robi się bałagan.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Syn sam sprząta wieszaki bardzo się sprawdza

  • Zgłoś

Kimmy

Zgłoszone

Bywa z tym różnie ale się staramy :)

  • Zgłoś

Najlepsza rada pilnowanie siebie w porządkach , odkładaniu rzeczy!Moja córka ma 5 lat i zauważyłam pełna regułę ,Kiedy my odpuszczamy ona robi to samo.Ostatnio ścieli łóżko sama a dlaczego czy mama ją nauczyła?nie bo mama ma takie ładne łóżko w sypialni;)

  • Zgłoś

Monia

Zgłoszone

U nas bywa z tym różnie, ale odkąd wprowadziłam tablice motywacyjna zdecydowanie lepiej to idzie ��

  • Zgłoś

Niestety u mnie żadna metoda się nie sprawdza,jeżeli moja córka sama nie zechce wziąć się za sprzątanie (a czasami tak bywa) to żadna siła jej nie zmusi.Ani prośby,ani groźby nie działają :/

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej