Rośliny doniczkowe w domu

Rośliny doniczkowe w domu

Jeśli nie masz miejsca na rośliny wokół domu, możesz stworzyć ogród w normalnym mieszkaniu.


Rośliny w domu nie tylko dodają charakteru i wzbogacają wnętrze, ale także skutecznie oczyszczają i wymieniają zastałe powietrze w pomieszczeniach. Rośliny pochłaniają i filtrują toksyny, zastępując niezbędnym do życia tlenem zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, który wydychamy. Tak działają nie tylko rośliny liściaste, również skutecznie są kwiaty takie jak: chryzantemy, gerbery, fiołki afrykańskie, cyklameny i żyworódki. Orchidee mają dodatkową zaletę: to jedne z nielicznych roślin, które produkują tlen również w nocy. Trochę zieleni wpłynie korzystnie zarówno na ciebie jak i twój dom. By rośliny rosły bujnie nie wystarczy ich regularnie podlewać i oczyszczać liście od czasu do czasu.

Jak dbać o zdrowie i komfort roślin doniczkowych

NIEZBĘDNE JEST ŚWIATŁO
Odpowiednia ilość światła ma decydujące znaczenie dla ich przetrwania. Zanim zdecydujesz gdzie postawisz roślinę, zapoznaj się z jej wymaganiami. W mieszkaniu jest mniej światła, więc o ile nie masz okien wychodzących na północ, twój wybór może być ograniczonych do roślin cieniolubnych i lubiących półcień. Zdecydowaną większość z dostępnych w sklepach ogrodniczych stanowią rośliny doniczkowe, które lubią światło.

PODLEWANIE
Nie wolno przelewać roślin, ponieważ większość z nich nie lubi gdy korzenie stoją w wodzie. Może to prowadzić do gnicia korzeni, ogranicza ilość powietrza dostającego się do korzeni, spowalnia wzrost i prowadzi do zamierania rośliny. Z wyjątkiem paproci i roślin, które muszą być cały czas wilgotne, najlepiej by ziemia pomiędzy kolejnym podlewaniem całkowicie wyschła. Można to sprawdzić podnosząc doniczkę i sprawdzając jej ciężar lub wkładając palec do ziemi by przekonać się, jak głęboko jest wilgotna. Gdy ziemia na powierzchni i kilka centymetrów w głąb jest sucha, roślinę należy obficie podlać, zapewniając możliwość odpływu nadmiaru wody.

ODŻYWIANIE
Rośliny doniczkowe należy raz na miesiąc, czyli co czwarte podlewanie, użyźnić dobrym nawozem naturalnym.

SZKODNIKI I CHOROBY
Rośliny doniczkowe są bardziej podatne na szkodniki i choroby, ponieważ te łatwiej rozwijają się w cieple i przy małym przewiewie. Należy zwrócić uwagę na wszelkie dziwne plamki i odbarwienia na liściach lub znaki świadczące o pojawieniu się robaków. Z problemem najlepiej sobie poradzić, robiąc zdjęcie i pokazując je w sklepie ogrodniczym. Pracownicy sklepu na pewno pomogą zidentyfikować problem i wybrać odpowiedni środek zaradczy.

Wskazówka: Dobrze rozwodniony roztwór płynu do mycia naczyń i ciepłej wody zaaplikowany na liście pomoże usunąć szkodniki lub grzyby, ale trzeba uważać by nie dostał się do ziemi.

Czy wiesz, że…? Dwuletnie badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że niektóre rośliny domowe usuwają toksyny skuteczniej niż inne. Formaldehyd (np. z dywanów, sklejki, mebli z gotowych elementów do składania i elementów izolujących) najlepiej usuwają zielistka Sternberga i epipremnum złociste, a benzen, dobrze znany z właściwości rakotwórczych (obecny w płytach wiórowych i niektórych farbach) usuwają gerbery i chryzantemy. Warto pamiętać, że rośliny źle reagują na dym papierosowy i kurz.

PAMIĘTAJ Rośliny doniczkowe, ponieważ mają mniej światła, rosną wolniej niż rośliny przebywające w pełnym słońcu.

© Gallo Images

  Zaloguj się, by dodać komentarz

anna1023

anna1023

Zgłoszone

Skądś ja to znam aga602 :) lubię żywe kwiaty w domu, ale niestety bez wzajemności ;)

  • Zgłoś
aga602

aga602

Zgłoszone

Porady bardzo przydatne, niestety nie mam reki do roślin i moje kwiatki ledwo co zipią :)

  • Zgłoś
Cytrynowy kurczak

Cytrynowy kurczak

Cytrynowy kurczak

Cytrynowy kurczak

Zamieszczone przez mamajulinki Członek portalu EveryDayMe,23 listopada 2015

Szarlotka

Szarlotka

Szarlotka

Szarlotka

Zamieszczone przez Klaudia16w Członek portalu EveryDayMe,20 listopada 2015

Jak zaprojektować sypialnię zgodnie z zasadami feng shui

Jak zaprojektować sypialnię zgodnie z zasadami feng shui

Jak zaprojektować sypialnię zgodnie z zasadami feng shui
5

Dla każdej zapracowanej mamy sypialnia powinna być oazą spokoju, z dala od codziennego zgiełku i stresu. Leszek Matela, autor książki ABC feng shui, zna na to sposób. Stosowanie pięciu poniższych zasad sprawi, że pozytywna energia zagości w Twojej sypialni.

You have already participated to this slideshow
Zdrowy zimowy sen

Zdrowy zimowy sen

Zdrowy zimowy sen
5

Gdy temperatura spada, sen zimowy może wydawać się kuszącą perspektywą – zwłaszcza gdy jesteś zmęczona nadmiarem zajęć w domu. Jednak – w przeciwieństwie do zwierząt – ludzie nie potrzebują więcej snu w sezonie zimowym. Tak naprawdę zbyt dużo snu może przynieść im więcej szkody niż pożytku.

You have already participated to this slideshow
Zioła lecznicze

Zioła lecznicze

Ogród – 15 leczniczych ziół

Ogród pełen roślin o leczniczych właściwościach oferuje znacznie więcej niż tylko walory wizualne, zapachowe i smakowe.

pierogi z twarogiem

pierogi z twarogiem

pierogi z twarogiem

pierogi z twarogiem

Zamieszczone przez agakol Członek portalu EveryDayMe,16 listopada 2015