(Z)używaj mniej - oszczędzaj więcej
Wydawać by się mogło, że drobne zmiany codziennych nawyków to zbyt mało, aby chronić środowisko i zapobiec katastrofie naturalnej. Ale to nieprawda! Indywidualne decyzje podczas zakupów, dotyczące wyboru środka transportu czy nawet gotowania mają wymierny wpływ na przyszłość naszej planety. W końcu na całym świecie żyje ponad 7 miliardów ludzi!
Proste zmiany codziennych nawyków to np. mądre decyzje zakupowe, czy mniejsze zużycie wody i prądu, a to właśnie one mają największy wpływ na środowisko, a także… nasz portfel. Oszczędzaj pieniądze i jednocześnie chroń środowisko! Z naszymi wskazówkami prowadzenie proekologicznego domu jest bajecznie proste. Czytaj teraz!
1. Zakręć kran
Pamiętaj, aby zawsze dobrze zakręcić kran, gdy z niego nie korzystasz. Kapiące krany mogą zmarnować nawet 100 litrów wody dziennie! Kiedy myjesz zęby, nalej sobie odrobinę wody do kubeczka i nie zostawiaj jej odkręconej na kilka minut. Podobnie, myjąc naczynia, usuń zabrudzenia gąbką i dopiero potem opłucz je wszystkie z jednym razem. Zaoszczędzisz w ten sposób nawet kilkadziesiąt litrów wody. Dobry pomysłem jest też używanie energooszczędnej zmywarki.
2. Nie wylewaj, podlewaj
Zbieraj zimną niepotrzebną wodę i zamiast się jej pozbywać - podlej rośliny. To samo możesz zrobić z wodą po gotowaniu ziemniaków, makaronu czy jajek. Gdy już ostygnie, z powodzeniem możesz wlać ją do doniczek. Nie tylko nie zmarnujesz kilku litrów wody, ale także dostarczysz swoim kwiatom odżywcze składniki.
3. Kranówka jest okej
Zamiast kupować zgrzewki wody i zużywać mnóstwo plastiku, postaw na kranówkę. Jest ona w stu procentach zdatna do picia. Jeśli nie chcesz jednak pić wody prosto z kranu, zaopatrz się w dzbanek bądź butelkę z filtrem węglowym, które ją oczyszczą. Jest to również dobre rozwiązanie na pozbycie się kamienia w czajniku.
4. Używaj jak najmniej przyborów kuchennych
Im mniej sztućców i naczyń musisz umyć - tym lepiej i bardziej ekologicznie. Zamieszaj sos i makaron tą samą łyżką, a zamiast przekładać jedzenie do pojemnika, po prostu przykryj garnek pokrywką i w ten sposób wstaw do lodówki. Zużyjesz mniej wody na mycie naczyń i zaoszczędzisz czas, który możesz poświęcić na zajęcia przyjemniejsze niż zmywanie.
5. Lodówka z dala od okna
Im cieplejsze miejsce ustawienia lodówki, tym więcej prądu zużyje, a co za tym idzie - zapłacimy wyższe rachunki. Jeśli więc projektujesz swoją kuchnię, zadbaj o to, by lodówka bądź zamrażarka nie stała w nasłonecznionym miejscu lub przy kuchence. Ważne jest także, aby ciepło, które wytwarza, mogło swobodnie uchodzić.
6. Pierz na chłodno
Staraj się ustawiać pralkę na niskie temperatury prania, a także nie włączaj jej, gdy bęben nie jest do końca pełny. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu urządzenia, by mogło pracować optymalnie. Jeśli boisz się, że w niskiej temperaturze Twoje ubrania się nie dopiorą, bądź detergent nie rozpuści się w całości, wybierz kapsułki zamiast tradycyjnego proszku, kapsułki Ariel PODS Allin1 sprawdzą się tutaj idealnie.
7. Nie grzej pełnego czajnika
Gdy planujesz zrobić tylko jedną kawę lub herbatę - wlej odmierzoną ilość wody do czajnika. Zagotuje się ona szybciej, nie marnując zbędnej energii, więc będzie taniej i bardziej ekologicznie.
8. Wymień żarówki na energooszczędne
Jest to jednorazowo większy koszt, ale dzięki takiemu wyborowi kolejne rachunki za prąd będą kilkukrotnie niższe. Nie dość, że to się opłaca, to oczywiście chroni środowisko.
9. Siekaj warzywa na drobno
Podczas gotowania, pokrój warzywa na drobne kawałki. Dzięki temu zmiękną szybciej, więc zużyjesz mniej energii elektrycznej bądź gazu potrzebnych do ich ugotowania. Postaraj się także nie wlewać zbyt dużo wody do garnka. Użyj tylko taką ilość, by warzywa były lekko przykryte.
10. Do pełna
Nigdy nie włączaj zmywarki czy pralki, gdy nie są pełne. Zmarnujesz w ten sposób detergent, wodę i prąd. Jeśli nie chcesz czekać, aż urządzenie się zapełni, użyj programu na pół wsadu, dzięki czemu warunki prania i mycia będą optymalne.
11. Zaplanuj jadłospis
Planowanie posiłków na cały tydzień nie tylko pozwoli Ci urozmaicić dietę, ale także ograniczy marnowanie jedzenia. Na pewno znasz sytuację, w której masz ochotę na wszystko ze sklepowej półki, koszyk zakupowy się zapełnia, a po kilku dniach połowa produktów ląduje w koszu na śmieci. Dzięki dokładnej liście zakupów i planowaniu posiłków ograniczysz swoje wydatki.
Postaraj się choć przez jakiś czas podążać za powyższymi wskazówkami, a na pewno zobaczysz pozytywny wpływ na swój domowy budżet. Planeta również będzie ci wdzięczna!