Zarządzanie budżetem domowym

Zarządzanie budżetem domowym

Często mamy wrażenie, że pieniądze się nam „rozchodzą” i nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile miesięcznie wydajemy na rzeczy bez znaczenia. A wiadomo, że ziarnko do ziarnka... Dzięki prowadzeniu domowej księgowości będziesz miała jasny obraz rodzinnych finansów. Przedstawiamy proste wskazówki, jak prowadzić domowy budżet.


Na honorowym miejscu w babcinej szufladzie znajdowała się niewielka książeczka, bardzo stara i zniszczona. Jej okładka była pognieciona i podarta, ale babcia trzymała ją między ręcznikami a przepisami jak relikwię. Tak naprawdę była to księga domowa, w której zapisywano wszystkie rodzinne wydatki. W przeszłości moja rodzina miała kilka takich ksiąg, dlaczego więc akurat ta była dla babci taka ważna? Ponieważ już od czasów jej młodości księga domowa pomagała jej w trudnych czasach i pokazywała, gdzie trzeba zacisnąć, a gdzie można popuścić pasa.

Ile kłótni rodzinnych zaczyna się od zdania „Na co znowu wydaliśmy tyle pieniędzy?” Zwykle myślimy, że zrobiliśmy jakieś ogromne zakupy, o których zapomnieliśmy i że kupiliśmy coś naprawdę dużego. Na przykład konia. Na co jeszcze mogła pójść cała nasza pensja? A może – chociaż boisz się zadać to pytanie – twój partner kupił coś bardzo drogiego? Żadna inna odpowiedź nie przychodzi ci do głowy. I tak ziarna wielkiej rodzinnej kłótni zostały zasiane. Nie masz kontroli nad swoimi wydatkami, a pieniądze przelatują ci przez palce. A może za często chodziłaś do kina i jadałaś w restauracjach, a połowa rzeczy, którymi zapełniłaś sklepowy wózek wylądowała w koszu na śmieci? Kto o tym pamięta?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aby kontrolować domowe finanse trzeba wprowadzić drobne zmiany i wykazać się determinacją. Doznasz szoku, kiedy zaczniesz zapisywać wszystkie wydatki. Będziesz wstrząśnięta, gdy przekonasz się, jak szybko znikają pieniądze i jak wysokie to są kwoty. Zdziwisz się, ile kosztuje lunch w lokalnej restauracji, zwłaszcza jadany codziennie z kolegami z pracy, w porównaniu z obiadem z firmowej stołówki. Zdziwi cię również to, że wydajesz fortunę na papierosy – nawiasem mówiąc, dość niezdrowy nałóg. Na koniec miesiąca przekonasz się, że to nie twoja kieszeń jest dziurawa, ale twoje ręce. Liczby nie kłamią. Jak zatem można prowadzić domową księgowość? Każda rodzina ma własną metodę, ale najłatwiejszym sposobem jest położenie w widocznym miejscu notatnika lub kartki papieru, na którym będziesz szybko zapisywać, co właśnie kupiłaś. Niektórzy zbierają paragony, inni prowadzą dokumentację wydatków w rozbiciu na rodzaje. Jak dobra księgowa, mają jasny obraz tego, na co idą ich pieniądze. Możesz również pójść krok do przodu, użyć komputera i prowadzić swoje finanse w arkuszu Excel, który nie tylko wykona za ciebie obliczenia, ale również dostarczy ci danych liczbowych i przechowa twoje notatki przez lata. Chociaż w dzisiejszych czasach prowadzenie domowej księgowości na komputerze wydaje się kuszące, to doświadczenie podpowiada, że często nie ma czasu, by wcisnąć przycisk na klawiaturze i wprowadzić swoje wydatki, więc zapomnimy lub po prostu zrezygnujemy z prowadzenia rodzinnych ksiąg finansowych. A żeby móc wyciągnąć wnioski, najpierw potrzebujesz danych. Domowa księgowość pozwala przeanalizować rodzinne zwyczaje w kwestii wydawania pieniędzy i pomaga zidentyfikować artykuły, z których można zrezygnować. Kiedy już dojdziesz do siebie po pierwszym szoku, kilka tygodni później zdasz sobie sprawę z tego, że zapisując wszystkie wydatki, jednocześnie zwiększyłaś oszczędności. Ale jedna rzecz jest pewna – w rezultacie zyskasz bardziej wyraźny obraz swoich finansów.

  Zaloguj się, by dodać komentarz

cat13

cat13

Zgłoszone

Ja od półtora roku prowadzę domową księgowość na arkuszu kalkulacyjnym, zbieram paragony i w końcu mąż przestał się ze mnie śmiać bo widzi efekty.

  • Zgłoś
ewelina29

ewelina29

Zgłoszone

można też całozyć konto oszczednosciowe i tam wlewać zaoszczedzone pieniązki z budzetu domowego ,ktore w trudnym momencie zyciowym mozna poprostu wypłacic i wydać :)

  • Zgłoś
midsummer

midsummer

Zgłoszone

Ja zapisuje w kalendarzu wydatki z podziałem na rodzaje, mam też świnkę skarbonkę do której wrzucam drobne. Zawsze coś się w niej uzbiera. Może w ciągu miesiąca nie jest to dużo, ale po roku już tak.

  • Zgłoś
Victoria

Victoria

Zgłoszone

Świetny artykuł, zeszyt już mam boję się tylko mojego zdziwienia po podliczeniu miesiąca......

  • Zgłoś

właściwie co kilka miesięcy się do takich rozliczeń zabieram, a ciągle nie umiem znaleźć dobrego sposobu... chyba sierpień będzie kolejnym podejściem. może tym razem się uda :)

  • Zgłoś

Fairy Lemon Płyn do mycia naczyń 35ml

Fairy Lemon Płyn do mycia naczyń 35ml

Wypróbuj i oceń. Próbki są doręczane w ciągu 4 tygodni od zamówienia. Nie możemy doręczyć więcej niż 3 próbki jednego produktu na ten sam adres.

Fairy Lemon Płyn do mycia naczyń 35ml

Fairy Płyn do mycia naczyń **

Fairy

Fairy

Próbki zamówione do tej pory
zachwycajacy-teczowy-torcik

Zachwycający Tęczowy Torcik

Witajcie! W internecie jest wiele przepisów na ten torcik, wystarczy wpisać w wyszukiwarce: tęczowy tort. Ja jak widać zmodyfikowałam kolory, dodałam owoce i cukierki! Zabawa dla kreatywnych! Polecam!

Zamieszczone przez TakaMałaStudentka Członek portalu EveryDayMe,

Córa

Córa

Córa

Zamieszczone przez Pilkarka1927 Członek portalu EveryDayMe,25 czerwca 2016

Poznaj język ciała swojego psa

Poznaj język ciała swojego psa

Poznaj język ciała swojego psa
5

Szczekanie to psi sposób komunikacji. Pies może być głodny lub wyczuwać niebezpieczeństwo. Czasami szczeka również dlatego, że się nudzi. Poznaj nasz słownik, który ułatwi Ci komunikowanie się z Twoim psim przyjacielem!

You have already participated to this slideshow
lesny-mech-3

Leśny mech

Moje ulubione, zachwyca nie tylko wyglądem ale również smakiem....

Zamieszczone przez Aniutek1702 Członek portalu EveryDayMe,

Aussie 3 Minute Miracle Moisture

Aussie 3 Minute Miracle Moisture

"

Naprawdę nie ma lepszego zestawu do włosów. Od samego zapachu można oszaleć, bo jest po prostu boski!!!! Nie mówiąc o działaniu, moje włosy nareszcie są piękne !

"

przez Ambasadora
Anulka_88

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej