Praca w niepełnym wymiarze godzin

Praca w niepełnym wymiarze godzin

Powrót kobiet na rynek pracy po urodzeniu dzieci wywołuje poważne dylematy. Czy praca w niepełnym wymiarze godzin jest realnym rozwiązaniem?


Przeznaczenie kobiety?
Urodzenie dziecka i okres, który po nim następuje nakładają na kobiety ogromne brzemię, nie tylko z powodu odpowiedzialności związanej z macierzyństwem i założeniem rodziny, ale również na skutek zmiany ich ról społecznych i ekonomicznych. Kobiety nie wywalczyły jeszcze pełnego równouprawnienia, ale w porównaniu z minionymi wiekami zyskałyśmy bardzo dużo: prawo do kariery zawodowej i pracy. Poza tym, w obecnej strukturze społecznej, rodziny muszą funkcjonować zgodnie z modelem opartym na dwóch żywicielach. A jednak, chociaż kobiety są zmotywowane do pracy zarówno potrzebami wewnętrznymi, jak i koniecznością utrzymania rodziny, rynek pracy nie jest gotowy na przyjęcie pracujących mam.

Kariera zawodowa czy rodzina?
Chociaż kilkadziesiąt lat temu odpowiedź na to pytanie była prosta, obecnie coraz więcej kobiet próbuje pogodzić jedno z drugim. Odkładając decyzję o macierzyństwie, kobiety pielęgnują rozwój kariery zawodową tak, jak to robią mężczyźni, zaś ich powrót do pracy po urodzeniu dziecka powoduje nowe dylematy. Zdaniem niektórych ekspertów, praca w niepełnym wymiarze godzin jest jedynym rozwiązaniem przez kilka pierwszych, trudnych lat. Ale tak naprawdę wiele różnych czynników decyduje o tym, czy praca przez 4-6 godzin dziennie będzie dobrym rozwiązaniem dla obu stron, czy nie.

Możliwości
Pierwsza i najważniejsza kwestia dotyczy rodzaju pracy, jaką wykonywała matka przed urodzeniem dziecka i możliwości podjęcia przez nią pracy w niepełnym wymiarze godzin. Jeżeli zajmowała wysokie stanowisko, pracodawca nie będzie w stanie zapewnić jej tych samych warunków w niepełnym wymiarze godzin. Możliwości po stronie pracodawcy są tutaj dość ograniczone. Co więcej, nie na wszystkich stanowiskach można pracować w niepełnym wymiarze godzin. A zatem bez względu na to, jak duże są potrzeby w tym zakresie, czasami takie rozwiązanie jest niewykonalne. Na wyższych stanowiskach praca w niepełnym wymiarze godzin jest praktycznie niemożliwa.

Oczekiwania
Pracodawca ma różne oczekiwania, co sprawia, że praca w niepełnym wymiarze godzin w praktyce staje się trudna. Wymogi na rynku pracy ciągle się zmieniają, zaś pracodawcy chcą polegać na pracownikach, którzy wykonują poszukiwane zawody, potrafią się dynamicznie rozwijać i mają cenne doświadczenie rynkowe. Wiele kobiet, szukając pracy, staje wobec podobnych problemów – ich sytuacja w sektorze biznesowym jest niekorzystna, nawet jeśli ubiegają się o stanowisko pełnoetatowe.

Czynniki zewnętrzne
Oprócz oczekiwań wzajemnego zaufania, praca w niepełnym wymiarze godzin pociąga za sobą wiele innych problemów. Jeżeli nie wzrośnie liczba miejsc w żłobkach, to bez względu na to, ile możliwości pracy otworzy się przed kobietą, kwestia opieki nad dzieckiem pozostanie nierozwiązanym problemem dla wielu rodzin. Eksperci twierdzą, że sytuacja kobiet na Węgrzech jest bardziej niekorzystna w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, ponieważ zasiłki macierzyńskie i wychowawcze są przyznawane na zbyt wiele lat, co dodatkowo utrudnia powrót na rynek pracy. Kobiety w Polsce borykają się z innymi trudnościami. Oprócz konieczności pogodzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, matki małych dzieci muszą radzić sobie z uprzedzeniami pracodawcy, a nawet kolegów z pracy, co jeszcze bardziej utrudnia im życie. Czy twoje dziecko zawsze musi być chore? Chcesz więcej wolnego? Mniej godzin pracy? Takie pytania sprawiają, że praca w niepełnym wymiarze godzin – która na Węgrzech nadal jest rzadkością – staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Zatrudnienie kobiet stanowi dla społeczeństwa ważne zadanie i to nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale również ze względu na zdrowie społeczne. Poza możliwością pracy w niepełnym wymiarze godzin, dobrą alternatywą wydaje się praca zdalna, pozwalająca pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Jedyne pytanie, jakie tu pozostaje, to czy obie strony są gotowe na zatrudnienie kobiet.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

ana40

ana40

Zgłoszone

Ja jestem teraz w takiej sytuacji, ciężko jest znaleźć pracę na godziny, czy weekendy,wszystkich pracodawców interesują pracownicy na cały etat.

  • Zgłoś

to jest jakis pomysl:)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.