Pieniądze dla dzieci: kieszonkowe

Pieniądze dla dzieci: kieszonkowe

Pieniądze i związane z nimi decyzje, przyjemności i poświęcenia odgrywają ważną rolę w procesie wychowania dziecka. A oto kilka wskazówek dla rodziców, aby pieniądze nie stanowiły już tematu tabu.


Czy daję dziecku wystarczająco wysokie kieszonkowe?
Umiejętność zarządzania finansami nie zaczyna się i nie kończy na kieszonkowym. Oczywiście, jeżeli twoje dziecko nauczy się, jak mądrze wydawać pieniądze, na pewno na tym skorzysta. Ale trzeba zadbać również o to, by dziecko zrozumiało, że pieniądze nie są kolejnym przywilejem, do którego ma prawo. Każda rodzina ma własną metodę prowadzenia edukacji finansowej. Niektórzy rodzice dają kieszonkowe w zamian za pomaganie w domu, inni za wyniki w nauce. Ponieważ każdy z nas jest inny, nie można powiedzieć, która metoda sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Nie należy jednak zapominać, że wychowanie dzieci wiąże się również z przekazywaniem im pewnych wartości. Dobrze jest nauczyć dziecko, że wszystko ma swoją cenę –również praca i osiągnięcia, ale trwałe łączenie obowiązków domowych z pieniędzmi i nagradzaniem nie jest dobrym pomysłem.

Czy będzie problemem, jeżeli dziecko wcale nie dostanie kieszonkowego?
Zanim wyciągniemy pochopne wnioski, spójrzmy na to pytanie z dystansu. Bieda stanowi poważny problem, a skala ubóstwa na świecie stale się pogłębia. Ale brak pieniędzy dla różnych osób oznacza coś innego. W wielu rodzinach dążenie do pieniędzy stanowi jedyne źródło przyjemności. A ponieważ dzieci widzą tyle ze świata, ile im pokazujemy, naszym obowiązkiem jest kształtowanie właściwych wartości. Jeżeli rodzice borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi, ich „kryzys” będzie miał wpływ także na codzienne życie dzieci. One nie tylko mają prawo wiedzieć, dlaczego są w trudnej sytuacji, ale kiedy już będą dorosłe, mogą wyciągnąć odpowiednią naukę z doświadczeń z dzieciństwa. Biedy nie trzeba się wstydzić, ale należy zawsze szukać sposobów wyjścia z niej.

Wynagrodzenie za pracę
Dzieci bardzo wcześnie zaczynają rozumieć zasady rządzące światem, a później opierają się na tej wiedzy. Nauka, wybieranie odpowiedniej ścieżki kariery zawodowej i zdolność oszczędzania pieniędzy są konieczne do tego, aby stać się świadomym dorosłym, musimy zatem dać im wiarygodny przykład. Jeżeli dziecko widzi tylko to, że pieniądze „biorą się ze ściany”, w późniejszym życiu będzie musiało – kosztem wielu wyrzeczeń – nauczyć cię, jaka jest ich prawdziwa wartość. Takie dziecko z trudem zapewni sobie bezpieczeństwo finansowe. Praca ma swoją cenę. A dobra praca wymaga wiedzy, inwencji i wytrwałości.
Nauczmy nasze dzieci, jak gospodarować pieniędzmi i nie pozwólmy, aby czuły się pomijane w tym temacie!

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Katrin

Katrin

Zgłoszone

Proszę autora tekstu u kolejne rozwinięcia zagadnienia bo z tego artykułu mało się dowiedziałam a temat interesujący na te czasy.

  • Zgłoś

Niestety, za dużo wskazówek to tu nie otrzymałam :(

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.