Kieszonkowe dla dzieci

Kieszonkowe dla dzieci

Kiedy drobne na słodycze stają się kieszonkowym? Od jakiego wieku dziecko powinno dostawać kieszonkowe?


Od jakiego wieku dziecko powinno dostawać własne pieniądze?

Jako rodzice zawsze chcemy dać dziecku to, co według nas mu pomoże. Jak ma się sprawa z kieszonkowym? Ile powinniśmy dawać i przede wszystkim: w którym momencie kieszonkowe powinno zostać wprowadzone?

Czy kieszonkowe to dobra rzecz?
Niezależnie od tego, jaki ma się stosunek do kieszonkowego, trzeba najpierw ocenić czy możemy sobie na nie pozwolić. Należy zwracać uwagę, aby kieszonkowe spełniało materialne potrzeby dziecka w stopniu, w jakim pozwala na to domowy budżet. Rodzinny spokój jest ważniejszy od możliwości kupienia sobie przez dziecko co tydzień lub miesiąc nowej zabawki. Lepiej nie doprowadzić do powstania stresującego finansowego „błędnego koła” tylko po to, aby dotrzymać obietnicy, bo może to w przyszłości prowadzić do napięć w rodzinie.

Na co powinniśmy naszemu dziecku dawać kieszonkowe?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sobie uzmysłowić, co dziecko musi pokryć z kieszonkowego. Jeśli przygotowujemy mu drugie śniadanie, podwieczorek, kupujemy upragnione książki, gry, a może nawet pokrywamy koszty spotkań z jego przyjaciółmi, dawanie kieszonkowego nie jest konieczne, chyba że tylko w celu zasygnalizowania czegoś (np. uznajemy, że nasze dziecko już dorosło do takiego wieku, że możemy mu dać pieniądze jako oznakę zaufania). Jednakże, jeśli chcemy, aby nasze dziecko samo finansowało powyższe atrakcje, musimy się zastanowić, na co oraz ile może wydać i na tej podstawie odpowiednio określić wysokość kieszonkowego, pamiętając, że dzieci często „odpuszczają” jeden posiłek, by móc pozwolić sobie na pójście po południu do kina lub uzbierać na dużo droższą rzecz.

Co zrobić, jeśli nie możemy sobie pozwolić na dawanie kieszonkowego?
W takiej sytuacji można wymyślić program, który mieści się w granicach budżetu rodzinnego: do wesołego miasteczka można kupić bilety zniżkowe lub dać dziecku drobną kwotę przed wakacjami.

Nie obarczajmy dziecka trudnościami materialnymi. Z drugiej strony nie zaszkodzi, jeśli dziecko wcześnie się nauczy, że pieniądze nie rosną na drzewach.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Powinniśmy dawać kieszonkowe czy „wynagrodzenie”?
Niektórzy rodzice wolą wypłacać „wynagrodzenie” za wykonywanie różnorakich prac domowych, aby dziecko nauczyło się, że na pieniądze trzeba zapracować. Warto się zastanowić przed wyborem tej opcji, żeby nasza pociecha w przyszłości nie pomagała w domu wyłącznie dla pieniędzy.
Niezależnie od wybranej opcji, ważne jest, aby pieniądze dawać dziecku dopiero wtedy, kiedy będzie znało ich wartość.

Od jakiego wieku dawać kieszonkowe?
Dzieci przed osiągnięciem 6. roku życia nie otrzymują regularnie „pieniędzy”, stąd sensowne byłoby danie im niewielkiej kwoty na Boże Narodzenie lub urodziny, na słodycze lub drobną rzecz. Pieniądze podarowane młodszym dzieciom warto odłożyć; można na przykład otworzyć w ich imieniu konto oszczędnościowe. Nie należy spieszyć się z decyzją o kieszonkowym tylko dlatego, że przyjaciele naszego dziecka już je dostają. Nie dawajmy kieszonkowego, jeśli sądzimy, że jeszcze nie przyszedł na to czas i nasze dziecko jeszcze do tego nie dojrzało!

Ile pieniędzy dawać dziecku?
Ta decyzja należy wyłącznie do Państwa. Do wieku 10 lat wystarczająca jest kwota w granicach 2-7 zł tygodniowo. Warto jednak obserwować, na co dziecko wydaje swoje kieszonkowe, a jeśli uważają Państwo, że zasłużyło, by dostać mały bonus na jakąś droższą rzecz, dajcie mu go!
Ważne jest, aby dzieci wcześnie nauczyły się, kiedy trzeba oszczędzać, a kiedy można swobodnie wydawać pieniądze. Jeśli na przykład coś kolekcjonują (karty z piłkarzami itp.), warto obliczyć, ile wydały na to w każdym tygodniu. Być może dzięki temu same dojdą do wniosku, że za takie pieniądze mogłyby kupić sobie coś droższego.

Starsze dzieci dostają tygodniowo średnio 14-28 zł, zależnie od tego ile mają lat i na co wydają kieszonkowe.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Adkal

Adkal

Zgłoszone

Moje dziecko nie dostaje stałego kieszonkowego (7lat), ale czasami dostaje jakieś drobne kwoty (w zależności od okoliczności), które wrzuca sobie do skarbonki. Jak dostaje jakieś pieniążki od cioć, wujków, babć itp. też wrzuca sobie do skarbonki. Jak nazbiera większą ilość pieniążków to wtedy idziemy na zakupy i kupuje sobie wymarzoną zabawkę.

  • Zgłoś

Kieszonkowe jest dobrym pomysłem, jak córka pójdzie do szkoły to będzie dostawała 1-2zł dziennie. Przed rozpoczęciem kieszonkowego przeprowadzimy rozmowę na temat oszczędzania i wydawania tych pieniędzy. Rozmowy będziemy powtarzać dość często np. co miesiąc (albo w razie potrzeby córki). Przed rozpoczęciem kieszonkowego kupimy jej piękną skarbonkę, żeby chętniej wrzucała tam pieniądze. Mam nadzieję, że ten system się sprawdzi.

  • Zgłoś
Kulaa

Kulaa

Zgłoszone

Moim zdaniem dziecko powinno być uczone tego, że sam musi zapracować sobie na pieniądze, bo w przyszłości będzie liczył tylko na to, że rodzice dadzą, a sam nie będzie robił nic w tym kierunku żeby utrzymać siebie. W tych czasach dzieci przez wysokie kieszonkowe stają się "materialistami" i przeliczają wszystko na pieniądze, Osobiście uważam, że dzieci mogą dostawać pieniądze na swoje wydatki, ale muszą też dawać coś od siebie.

  • Zgłoś
megi32

megi32

Zgłoszone

Moje dzieci dostają kieszonkowe za różne zadania domowe ale także za oceny w szkole. Za każde wykonane zadanie czy dobrą ocenę otrzymują krysztalki. Tak kolorowe, ozdobne krysztalki takie jak się wklada do wazonow. Mamy tabele, którą wspólnie ustaliliśmy za jaka czynność lub ocenę przysługuje odpowiedna liczba kryształków. Wartość każdego krysztalka to 1zl.2 razy w miesiącu zliczamy liczbę kryształków i idziemy na wspólne zakupy. Wtedy dzieci kupuja sobie rzeczy za zebrana wartość kryształków.

  • Zgłoś

Córa ma dopiero 6 lat ale za parę lat pomyślimy o kieszonkowym.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.