Jakie zajęcia pozaszkolne będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Jakie zajęcia pozaszkolne będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Trzy różne punkty widzenia pomogą Ci wybrać to, co najlepsze spośród niezliczonych ofert.


Zajęcia pozaszkolne to mnóstwo korzyści dla dzieci. Od stymulowania rozwoju, poprzez możliwość wyrażania swoich uczuć, aż po satysfakcję. Jednak zbyt duży wybór może przyprawić Cię o zawrót głowy. Postępowanie zgodnie z naszymi wskazówkami pozwoli Ci wybrać to, co najlepsze dla Twojego dziecka.

Nie ma dwójki identycznych dzieci i możliwości uczestniczenia jednocześnie we wszystkich zajęciach. Dlatego też wybór najlepszych propozycji dla Twojego syna lub córki może stanowić nie lada wyzwanie. Od zajęć sportowych począwszy, aż po plastyczne. Z pewnością zastanawiasz się, z których dziecko wyniesie więcej pozytywnych doświadczeń.

Postępowanie zgodnie z poradami ekspertów (oraz mam) umożliwi Ci wybór tego, co najlepsze spośród niezliczonych możliwości. Zrelaksuj się, przebrniemy przez to wspólnie.

Pozwól dzieciom wybrać
Rodzice mają naturalną chęć ciągłego pomagania swoim dzieciom. Jednak zdaniem Jolanty Nowak, autorki wielu książek, rodzice nie powinni decydować o zajęciach pozaszkolnych zamiast swoich dzieci. Jolanta radzi, aby „pozwolić dzieciom dokonać własnego wyboru”.

Postaw na rzeczy ważne dla dzieci i ogranicz wybór do liczby zajęć, w których są w stanie uczestniczyć po lekcjach. Jolanta sugeruje wybór maksymalnie dwóch zajęć w jednym dniu. Psychoterapeuci zapewniają rodziców, że zainteresowania dzieci rozwijają się wraz z wiekiem. W oparciu o swoje 25-letnie doświadczenie, Jolanta sugeruje, „żeby zaufać procesowi kształtowania się zainteresowań, wziąć głęboki oddech i pomyśleć, że wszystko jest w porządku”.

Czego brakuje?
Pomyśl, dlaczego Twoje dziecko wybrało właśnie te, a nie inne zajęcia. Monika Sarna, nauczycielka plastyki, założycielka specjalnej, internetowej strony dla mam, która sama też jest mamą, proponuje zadać ważne pytania, które umożliwią wybór odpowiednich zajęć pozaszkolnych dla dziecka:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
  • Czy Twoje dziecko będzie uczęszczało na zajęcia pozaszkolne, aby nadrobić braki wynikające z zajęć w szkole? Czy w szkole brakuje zajęć muzycznych lub plastycznych?
  • Czy Twoje dziecko chce spędzać więcej czasu ze znajomymi? Jeżeli tak, spróbuj porozmawiać z innymi rodzicami i wybierzcie coś razem. To bardzo skuteczna strategia, gdy Twoje dziecko jest odrobinę nieśmiałe. Dzieci czują się pewniej w swoim towarzystwie.
  • Czy Twoje dziecko chce uczęszczać na zajęcia pozaszkolne z powodu specjalnych zainteresowań lub umiejętności? Czy Twoje dziecko lubi śpiewać, grać w szachy, fascynuje go nauka lub historia?
  • Lub czy – tak jak w przypadku czteroletniej córki Moniki – Twoje dziecko po całym dniu jest nadal pełne energii? Dobrą propozycją mogą okazać się zajęcia na pływalni.

Monika przyznaje, że podjęcie decyzji razem z dzieckiem to bardzo rozsądny wybór. Wspólnie przedyskutujcie możliwe rozwiązania. „Być może przetestujecie kilka zajęć, zanim wybierzecie te właściwe, jednak jest to zupełnie normalne”. Gdy już znajdziecie te odpowiednie zajęcia, postaraj się zachęcać dziecko do wytrwałego uczęszczania na nie przez cały rok, zanim będzie chciało spróbować czegoś nowego.

Ustal cele
Jeżeli do podjęcia decyzji potrzebujesz więcej informacji, Mariola Gąska, dyrektor teatru dla dzieci, sugeruje rozmowę z instruktorem. Porozmawiaj z dzieckiem, które zajęcia będą najlepiej pasowały do jego zainteresowań, sugeruje Mariola. Twoim celem powinno stać się zaangażowanie dzieci w zajęcia, które staną się ich pasją. Warto pamiętać o kilku ważnych aspektach w trakcie dokonywania wyboru:

  • Czy poszukujesz odpowiedniego sposobu nauczania (autorytatywnego lub opiekuńczego)? Czy nauczyciel nawiąże odpowiednią więź z Twoim dzieckiem?
  • Na jakich wartościach opierają się zajęcia? Czy wolisz program stymulujący indywidualny rozwój i samodzielną ekspresję czy współzawodnictwo?

„Znajdź zajęcia, które sprostają naturze i potrzebom dziecka, zgodnie z zasadami moralnymi Twojej rodziny”, dodaje Mariola, która jest instruktorem tańca i nauczycielką sztuki z Malborka. Takie rozważania znacząco pomagają w podjęciu decyzji.

Zrelaksuj się
Jeżeli Twoje dziecko przed ukończeniem 8 roku życia nie jest mistrzem baletu ani gwiazdą footballu, nie stresuj się. Jolanta radzi: „Nie rób niczego na siłę, bądź cierpliwa. Pozwól dzieciom pozostać dziećmi”.


Jak wybrać odpowiednie biurko dla dziecka
Odrabianie pracy domowej jest mało przyjemne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zacznij od zapewnienia dziecku komfortowego miejsca pracy...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Zawsze byłam przeciwniczką dużej ilości zajęć ale w naszym przedszkolu większość odbywa się w ciągu dnia. Nie muszę Młodego nigdzie wozić. Ma to swój urok ale z drugiej strony jest zabójcze dla kieszeni. Taniec, basen, angielski i plastyka trochę drenują domowy budżet. Z drugiej jednak strony Młody sam zaczyna się dopominać i prosić o zapisanie na kolejną rzecz. Nie mam serca mu odmawiać skoro sam wyraża gotowość.

  • Zgłoś

A ja chodziłam na tańce i angielski :)

  • Zgłoś

Moja córka chodzi na zajęcia pozalekcyjne taniec �� nowoczesny uwielbia tańczyć �� jeszcze dochodzi śpiew �� ale tylko w domu muzyka na całego ������

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej