Jak sprawić, aby rodzinne posiłki były miłym, wspólnie spędzanym czasem

Jak sprawić, aby rodzinne posiłki były miłym, wspólnie spędzanym czasem

Rodzinne posiłki są bardzo ważne, chociaż czasami może się wydawać, że są praktycznie niemożliwe do zorganizowania. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym wprowadzisz plany w czyn i zintegrujesz całą rodzinę.


Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są rodzinne posiłki, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie zaplanowanie ich wydaje się coraz trudniejsze. Długie godziny spędzane w biurze, zajęcia pozaszkolne oraz praca domowa sprawiają, że zjadamy pozostałości z wczorajszego obiadu z lodówki lub gotowe dania, przeważnie w samotności. Nie wspominając już o przygotowywaniu pełnowartościowego menu dla całej rodziny. Twoim zadaniem powinno stać się oderwanie wszystkich od elektronicznych gadżetów i zgromadzenie przy stole podczas wspólnego posiłku.

Ze wspólnego spożywania posiłków wynikają liczne korzyści. To doskonały czas na rozmowę, budowanie więzi oraz rozładowanie stresujących sytuacji. Dzieci natomiast mogą poznać nowe smaki i nauczyć się właściwego zachowania przy stole.

Równie ważne jest to, że Twoje dzieci mają okazję obserwować relacje między najważniejszymi osobami w ich życiu. Jak wzajemnie się traktujecie, rozmawiacie, okazujecie szacunek, czy też sobie pomagacie. Te obserwacje będą stanowiły podstawy ich przyszłych związków. Posiłek stwarza doskonałą okazję do przekazania dzieciom tych wartości – nie słowem, ale czynem.

Pewnie powiesz, że prawie wszystko to już wiesz. Zastanów się jednak, jak bardzo realne wydaje Ci się zgromadzenie członków rodziny przy stole każdego dnia. Nie wspominając o osobie, która przygotuje pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Poznaj kilka prostych sposobów na urzeczywistnienie marzenia o rodzinie wspólnie zjadającej posiłki i przestrzegającej zdrowej diety.

Wspólne posiłki nie muszą być organizowane codziennie

Należy zacząć od tego, że wspólnym posiłkiem nie musi być wcale codzienna kolacja. Z powodzeniem może to być sobotni lunch, niedzielny obiad lub piątkowe śniadanie. Każdy wybór będzie dobry, jeżeli tylko odpowiada Tobie. Upewnij się, że jest to tak samo ważne dla innych członków Twojej rodziny, co czas wspólnej zabawy, spotkanie w pracy, gra w kosza bądź też lekcje baletu. O ile nie ważniejsze. Wyjaśnij wszystkim, dlaczego tak powinno być. Upewnij się także, że jest to dogodny dla wszystkich termin.

Zaangażujcie się

Zaangażuj wszystkich w działania. Pomoc innych przyspieszy i ułatwi gotowanie. Ustalcie, co chcielibyście zjeść i poszukajcie zdrowych przepisów. Dzieci lubią pomagać podczas gotowania. Jeżeli są wystarczająco duże poproś, aby pokroiły warzywa. Gdy natomiast są jeszcze małe, poproś o umycie ziemniaków lub przełamanie szparagów, bądź o nakrycie do stołu. Jeżeli Twój partner uwielbia grillowanie, poproś go o przygotowanie mięsa, ryb bądź drobiu. W przypadku, gdy nie jest miłośnikiem grilla, poproś go o zrobienie sałatki lub nadzorowanie czynności wykonywanych przez dzieci.
Tak, podczas przygotowywania posiłku może powstać bałagan. Nie przejmuj się tym jednak zbytnio, ponieważ wspólnie możecie go posprzątać.

Fairy All In One Tabletki do zmywarki
Fairy All In One
(315)

Fairy All In One Tabletki do zmywarki

Odkryj teraz!

W trakcie posiłków nie oglądamy telewizji.

Upewnij się, że każdy zrozumiał, iż w czasie posiłków nie oglądamy telewizji. Gdy wszystko jest gotowe i rodzina zasiadła za stołem, przenieś do sąsiedniego pokoju wszystkie telefony. Zjedzenie posiłku zajmuje mniej niż godzinę, dlatego też, jedynym wyjątkiem od reguły może być oczekiwanie na bardzo ważny i nagły telefon. W przeciwnym razie zasada powinna dotyczyć wszystkich członków rodziny. Kiedy warunek zostanie spełniony, możecie swobodnie rozpocząć rozmowę na dowolny temat np.: ulubionej zabawki Twojej córki, kryzysu w pracy męża, plamy na Twoich czarnych spodniach lub zbyt słonego puree. Nie ma to znaczenia. Po prostu rozmawiajcie i słuchajcie się nawzajem.

Sprzątanie

Nie pozwól, aby wszystko zakończyło się w tym miejscu, bowiem pozostał jeszcze jeden punkt do wypełnienia, aby posiłek można było uznać za kompletny. Chodzi oczywiście o zmywanie. Kiedy wszyscy skończą już jeść, a dzieci rozbiegną się w różnych kierunkach, zanim będziesz miała okazję dokończyć jedzenie, zgromadź wszystkich ponownie razem. Jedna osoba dorosła sprząta ze stołu i chowa resztki jedzenia do lodówki, podczas gdy druga opłukuje talerze pod bieżącą wodą, a dzieci pomagają przy zmywaniu brudnych naczyń.

Tym sposobem rodzinny posiłek oraz wszystkie korzyści z niego płynące macie już na swoim koncie. Gwarantujemy, że rodzina poczuje niedosyt i poprosi o kolejne spotkanie.

Więcej wspaniałych porad dotyczących przygotowywania zdrowych, rodzinnych posiłków, które będą znakomitą zabawą, poznasz dzięki Fairy.

Czy masz inne porady, które ułatwią przygotowanie rodzinnego posiłku?

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Madzia

Madzia

Zgłoszone

Wolimy rozmawiać niż włączać TV więc u nas w domu gdy jemy nie oglądamy

  • Zgłoś

Monia

Zgłoszone

Uwielbiam wspólne posiłki, ale mój 4latek nie uznaje jedzenia bez oglądania tv, staramy się to wykorzenic i jak na razie wszystko idzie ku dobremu ��

  • Zgłoś

Dasta

Zgłoszone

Jeżeli ma być "wspólne sprzątanie po jedzeniu" to dzieci powinny zostać przy stole do końca a nie latać i zbierać dzieci aby pomogły. Lepiej wprowadzić zasadę że skończony posiłek to gdy zostanie posprzątane bądź już im odpuścić tą czynność.

  • Zgłoś
JOWITA

JOWITA

Zgłoszone

Posiłki powinny być przygotowywane z dobrej jakości produktów, według zbilansowanych wytycznych. Zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie dzieci to podstawa w ich dorosłym późniejszym życiu.

  • Zgłoś
JOWITA

JOWITA

Zgłoszone

Uwielbiam gotować i przyrządzać posiłki dla swojej rodziny. Smakowite dania oznaczają wspólne biesiadowanie przy stole z rodziną :)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej