Jak prać ubrania?

Jak zrobić perfekcyjne pranie?

10 zasad, aby Twoje ubrania wyglądały jak nowe!


Nie wystarczy po prostu wrzucić rzeczy do pralki i nastawić odpowiedni program. Jak robić pranie, by uzyskać najlepsze efekty? Sprawdź nasze porady!

1. Czytaj metki i sortuj.

Choć wydaje się to oczywiste, często o tym zapominamy! Jeśli będziesz stosować się do metek z instrukcją pielęgnacji swoich ubrań – unikniesz przykrych niespodzianek. W Internecie dostępne są objaśnienia poszczególnych symboli. Wydrukuj je i przechowuj w pobliżu pralki i deski do prasowania. Zanim zaczniesz, posortuj garderobę według: koloru, rodzaju materiału, temperatury i metody prania oraz stopnia zabrudzenia. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli dobrze wszystko posegregujesz, nie zdarzy Ci się np. zafarbować białe rzeczy czy wyprać robocze ubrania męża z ręcznikami…

2. Pierz na lewej stronie.

Zanim wrzucisz ciuchy do pralki, odwróć je na lewą stronę. Dzięki temu ochronisz elementy ozdobne takie jak cekiny, naszywki czy nadruki. To szczególnie ważne podczas prania czarnych i ciemnych ubrań.

3. Zapinaj guziki i zamki.

Metalowe ząbki czy metaliczne dodatki ulubionej odzieży mogą uszkodzić inne ubrania. Przygotowując pranie pamiętaj, aby zawsze je zapiąć. Nie będziesz słyszeć stukotu metalu podczas wirowania, a Twoje delikatne ubrania będą bezpieczne.

4. Korzystaj z siatki do prania.

W pralce łatwo zniszczyć niewielkie części garderoby wykonane z delikatnych materiałów. Zainwestuj kilka złotych w specjalną, zamykaną na zamek siatkę. Rzeczy możesz też umieścić w poszewce na poduszkę – spełni tę samą rolę. Dzięki temu Twoje delikatne ubrania nie będą mieszać się z innymi i ochronisz je przed rozciągnięciem.

5. Wybierz odpowiedni środek do prania. 

Sięgnij po detergent, który nie tylko poradzi sobie z plamami i zabrudzeniami, ale będzie wydajny i nie uczuli. Do białych ubrań – z kompleksem bielącym, np. proszek Vizir Alpine Fresh, a do kolorowych – ze składnikami chroniącymi kolory i zabezpieczającymi przed zafarbowaniem, np. proszek Vizir Color. Co ważne, do dozownika pralki wsyp ilość zgodną z instrukcją na opakowaniu proszku. Nie ulegaj złudzeniu, że im więcej, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Za dużo może spowodować powstanie plam i smug na tkaninach. Zamiast stawiać na ilość, postaw na jakość. A jeśli nie chcesz tracić czasu na odmierzanie, użyj uniwersalnych kapsułek piorących Vizir Go Pods, w których z doskonałym efektem wypierzesz zarówno białe, jak i kolorowe rzeczy. Jak użyć kapsułki? Wystarczy włożyć ją do pustego bębna pralki, wsadzić brudną odzież, nastawić pranie i… gotowe!

Proszki Vizir
Proszki Vizir
(658)

Proszki Vizir

Odkryj teraz!

6. Właściwie przechowuj.

Aby Twoje ubrania były w dobrej kondycji, trzeba je również odpowiednio przechowywać. Zapewnij im wystarczająco dużo przestrzeni, aby uniknąć wygniecenia i częstego prasowania. Szafy powinnaś również regularnie wietrzyć, a marynarki i koszule trzymać na drewnianych wieszakach, by nie straciły fasonu.

7. Korzystaj z trybu delikatnego.

Obecnie mają go niemal wszystkie pralki, a my ciągle używamy standardowych programów. Stosowanie trybu delikatnego przedłuża życie ubrań, chroni je przed zbyt wysoką temperaturą czy zbyt szybkim wirowaniem.

8. Odkładaj na miejsce.

Choć ciężko wyrobić w sobie ten nawyk, ubrania zawsze powinnaś odkładać na swoje miejsce. Porozrzucane w pokoju są narażone na wiele niebezpieczeństw, a przy tym tracą świeżość i fason.

9. Uważaj na dezodoranty.

Chyba każda z nas miała do czynienia z plamami od antyperspirantów. Nie przesadzaj z ich ilością. Mogą pozostawiać ciężkie do usunięcia plamy, szczególnie groźne dla ubrań w ciemnych kolorach.

10. Chroń przed molami.

Pamiętaj, że mole to nie tylko domena starych, zakurzonych szaf naszych babć. Mogą mieszkać także w Twojej szafie. Lawendowa zawieszka kosztuje kilka złotych, a skutecznie je odstraszy.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Porady bardzo dobre skuteczne

  • Zgłoś

pamiętam, sprawdza się :)

  • Zgłoś

Polecam też używanie chusteczek zapobiegających farbowaniu tkanin, dzięki którym można prać razem rzeczy w różnych kolorach

  • Zgłoś

tak właśnie nie wszystkim pamiętam, zmienię to :)

  • Zgłoś

No tak, jasne tylko trzeba w sobie wyrobić ten nawyk

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej