Aktywność fizyczna dzieci

Aktywność fizyczna dzieci

Dr Andrea Gyarmati, medalistka olimpijska, dzieli się przemyśleniami na temat roli, jaką odgrywa sport w rozwoju dziecka.


„Mam dużo szczęścia, bo kiedy przestałam uprawiać sport wyczynowo, mogłam pozostać z nim w bliskim kontakcie, dzięki profesji, jaką wybrałam, czyli pediatrii.” – dr Andrea Gyarmati, która sama doświadczyła pozytywnego wpływu sportu, opowiada nam o swojej karierze zawodowej.

Głównym zajęciem pediatry jest leczenie dzieci, ale równie ważna jest profilaktyka. Eksperci radzą nam utrzymywać ciało w dobrej formie, aby nie groziły nam infekcje i przewlekłe choroby.

Według naszej pani doktor, jedynym dobrym rozwiązaniem jest sport. Regularna i świadoma aktywność fizyczna (sporty indywidualne lub zespołowe) powinna stać się integralną częścią naszego życia. „Rzeczywistość nie spełnia jednak tych oczekiwań”, dodaje dr Gyarmati. „Gwałtownie rośnie liczba chorób układu mięśniowo-szkieletowego i coraz więcej dzieci ma nadwagę, a przy tym żyją w wirtualnym świecie, z dala od świata realnego.”

Dr Andrea Gyarmati odziedziczyła miłość do sportu po swoich rodzicach, a aktywność fizyczna była dla niej zawsze priorytetem. Na pewno jednak niektórzy ludzie nie mają tyle szczęścia i takich wzorów do naśladowania już od wczesnego dzieciństwa.

Trzeba zrozumieć stosunek dziecka do sportu, by można było mu pomóc i podjąć niezbędne działania, aby popchnąć je w dobrym kierunku. Mogą w tym pomóc najnowsze badania prowadzone przez firmę P&G w tej dziedzinie (Edukacja młodzieży przez sport). „To naprawdę wspaniałe, że wiodąca firma, taka jak P&G, angażuje się w rozwijanie dzieci przez sport.” – mówi pani doktor.

Życie to ruch

„Ruch i aktywność fizyczna stanowią podstawową formę ekspresji w naszym życiu. Niemowlęta i dzieci uczą się przez wykonywanie czynności. Małe dziecko chwyta przedmioty dłońmi i próbuje działać tak praktycznie i ekonomicznie, jak to możliwe.

Wszystko to rozwija jego centralny układ nerwowy i mięśnie – nawet wtedy, gdy nie robi tego świadomie. Świadome ćwiczenie mięśni nazywamy sportem lub gimnastyką i ma ono bardzo korzystny wpływ na rozwój dzieci. Jak dowiedziono, regularny trening pozytywnie oddziałuje na rozwój intelektualny i psychiczny oraz na poziom inteligencji. Rośnie zasób słów, poprawiają się umiejętności obserwacji i oczywiście – w miarę ćwiczeń – rozwija się koordynacja motoryczna. Poza tym obniża się nadpobudliwość – stan obecnie bardzo często spotykany – oraz impulsywność, zaś poprawia się koncentracja i wytrzymałość.

Z powodu odnoszonych sukcesów, dzieci stają się bardziej niezależne i – co jest równie ważne – pewne siebie. Zaczną rozumieć własne umiejętności i zdają sobie sprawę z tego, że można przesunąć ich granice jeszcze dalej. A lepsze osiągnięcia sprawią, że będą mogły poznać i w ten sposób docenić własne zdolności. Już w młodym wieku nauczą się, że dzięki pracy i dyscyplinie mogą poprawić swoje wyniki. Nauczą się też doceniać kolegów.

Przynależność do grupy jest równie ważna i dodaje otuchy. Rodzice chcą wiedzieć, że ich pociecha przebywa w dobrym miejscu i w dobrym towarzystwie. Dzieci nauczą się, jak walczyć, jak zwyciężać i przegrywać i jak godzić się z lepszymi wynikami rówieśników. Nauczą się szanować wykonaną pracę i swoich kolegów. Przy uprawianiu sportów zespołowych może się nawet zdarzyć, że dziecko będzie stawiać interes zespołu przed swoim własnym.

Jako rodzic niekoniecznie musisz myśleć o angażowaniu swojego dziecka w sport wyczynowy, który można uprawiać przez ponad 10-15 lat. Ale miłość do sportu i potrzeba zajęć ruchowych może przetrwać do końca życia. To nie wyniki decydują o tym, kto jest prawdziwym sportowcem. Tylko kilku szczęściarzy może wystartować na olimpiadzie i znaleźć się wśród najlepszych, ale każdy z nas może odnaleźć przyjemność w sporcie.”

Dr Andrea Gyarmati, lekarz pediatra, srebrna medalistka olimpijska w pływaniu.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

bosyw

bosyw

Zgłoszone

Moja córka od 5 lat trenuje judo. Pierwszy okres treningowy nauczył ją przede wszystkim dużo pokory. Córka była zafascynowana treningami i wyjazdami na zawody, ale wszystko chciała szybko i najlepiej. I w końcu dotarły do niej słowa trenera, że na wszystko przyjdzie czas, najważniejsza jest zasada małych kroków, opanuj perfekt podstawy itd. Przyznam się że zasady trenera wprowadzam we własne życie i jestem spokojniejsza, bardziej pewna siebie i na prawdę na wszystko przychodzi właściwy moment.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.