Izolacja Okien: 5 Skutecznych Sposobów| Everydayme

5 porad dotyczących izolacji okien

Okno to dosłownie dziura w ścianie. Badania dowodzą, że okna podwyższają koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 40%. Czy ostatnio Twoje rachunki za prąd wzrosły? Nieszczelności w okolicy okien mogą być tego przyczyną. Poznaj 5 sposobów na uzyskanie odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia oraz obniżenie rachunków za energię elektryczną, dzięki wyeliminowaniu nieszczelności.


Energooszczędne okna powinny ograniczać przenikanie powietrza do środka pomieszczenia oraz być odpowiednio uszczelnione.

Istnieje kilka prostych sposobów na poprawienie energooszczędności okien: usunięcie nieszczelności przed zimą, założenie okiennic, przyklejenie folii przeciwsłonecznej na szyby, założenie markiz i żaluzji do zacienienia pomieszczenia oraz zawieszenie wewnętrznych dekoracji okiennych.

Rozkręć je i uszczelnij

Wiele osób popełnia zasadniczy błąd, wykonując uszczelnianie powietrzne razem z izolacją, przy czym powinno się wykonywać te dwie czynności osobno, zaczynając od uszczelniania powietrznego.

Taśma uszczelniająca do okien to rozwiązanie zabezpieczające przed wnikaniem powietrza do pomieszczenia, ale nie jest to izolacja. Czasami jest to taśma metalowa, taśma gumowa lub taśma ze szczotkowanym wykończeniem. Spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie mocno przyklejona do zamkniętego okna.

Gumowa uszczelka jest również bardzo skuteczna, ale stosunkowo często należy ją wymieniać.

Jeżeli dookoła okna znajduje się uszczelnienie lub glazura, musisz je usunąć przy pomocy szpachelki. Następnie ponownie uszczelnij okno lub połóż glazurę, a kiedy rama okna już wyschnie, po prostu ją pomaluj.

Okiennice idealnie sprawdzają się w okresie zimowym

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Okiennice pomagają w izolowaniu domów znajdujących się w zimnym klimacie, ponieważ tworzą dodatkową barierę, zapobiegającą przedostawaniu się do wnętrza chłodnego powietrza oraz wiatru. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, a zimne powietrze i wiatr nie przedostają się przez szybę. Nawet jeżeli zainstalujesz okiennice, konieczne może okazać się sięgnięcie po inne rozwiązanie, takie jak ciężkie zasłony, które powstrzymają zimne powietrze przed wnikaniem do środka pomieszczenia.

Czy markizy są skuteczne?

Statystyki dotyczące pomiarów energii pokazują, że markizy redukują nagrzewanie się pomieszczenia o 65% w przypadku okien skierowanych na południe oraz o 77% w przypadku okien skierowanych na zachód. Alternatywnym rozwiązaniem może być posadzenie ok. 15 metrów od domu drzewa liściastego, blokującego promienie słoneczne. Drzewo osłaniałoby okna latem oraz wpuszczało promienie słoneczne zimą. To rozwiązanie wymaga jednak czasu niezbędnego na posadzenie i wyhodowanie drzewa. Łatwym, szybkim oraz niedrogim rozwiązaniem może okazać się montaż rolet.

Okno oklejone folią

Przyklejenie na szybę folii przeciwsłonecznej sprawi, że pomieszczenia nie będą nagrzewały się latem i traciły ciepła zimą. Przyklejenie jej na szybę może być kuszącym pomysłem, jedynym problemem będzie jej renowacja.

Prostszym rozwiązaniem mogą okazać się zasłony. Badania wykazują, że średnio kolorowe zasłony z blackoutem, podobne do tych stosowanych w hotelach, mogą zredukować nagrzewanie się pomieszczenia o 33%. Z kolei zimą zaciągnięte zasłony zmniejszają utratę ciepłego powietrza o około 10-25%.

Przy odrobinie wysiłku włożonego w prace naprawcze i dekoratorskie właściciele domów będą mogli obniżyć rachunki za energię elektryczną bez konieczności wymiany okien. Jeżeli jednak okna są w bardzo złym stanie, może bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowe.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Ciekawe i cenne porady, muszę z nich skorzystać :)

  • Zgłoś

dziekuje za artukul bardzo pomocny . ja zainwestowalam z zaluzie wew na okna oszczedzam miejsce bo roleta ograniczała przestrzen sprawdzaja sie a w sypialni mam drzwi balkonowe i zrezygnowalam z karnisza tradycyjnego na kozysc kupilam zestaw do powieszenia zazdrosek i zaslony zamienilam na rolety oszczednosc miejsca i dobre zagospodarowanie przestrzeni:) polecam warto przemyslec drobne zmiany pomagaja

  • Zgłoś

Dodałbym jeszcze porade w postaci wyregulowania okien przed/w trakcie zimy i lata, jest masa filmików pt. zrób to sam, np: https://www.youtube.com/watch?v=Ej1zDp-cIy0 może się okazać że nie trzeba dokładać uszczelek, albo że da się bez wymiany okna sprawić, że klamka znów łatwo chodzi i zamyka się do końca ;-)

  • Zgłoś

U mnie przydadzą się te wszystkie sposoby :)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej