Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, czyli proste w uprawie kwiaty ogrodowe

Zasianie i uprawianie roślin wcale nie jest takie trudne. Wystarczy postępować zgodnie z naszymi wskazówkami...


Ogromną przyjemność sprawia obserwowanie pierwszych wschodzących pędów roślin, które następnie przepięknie rozkwitają. Niewątpliwym atutem są również niskie koszty związane z takim hobby. Sadzonki roślin w sklepach ogrodniczych są stosunkowo drogie, zwłaszcza jeśli chcesz obsadzić nimi całą rabatę. Dla porównania – torebka nasion kosztuje niewiele, nawet gdy dodasz do tego czas poświęcony na pielęgnację roślin w ogrodzie. Swoją przygodę z uprawianiem roślin powinnaś zacząć od wybrania miejsca, w którym chcesz je zasiać lub zasadzić. Zdecyduj, czy będzie to mocno nasłonecznione, zacienione czy też częściowo zacienione miejsce. Nie ulegaj pokusie zasiania roślin w nieodpowiednim miejscu. Duży ogród lub olbrzymia rabata nie są Ci potrzebne, wystarczy skrawek ziemi, odpowiednie narzędzia oraz nasiona, aby móc nacieszyć oczy pięknymi kolorami rozkwitających kwiatów ogrodowych.
Zacznij od roślin łatwych w uprawie (przykłady znajdziesz na poniższej liście), które znakomicie sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Postępuj zgodnie z poniższymi poradami
Na odwrocie każdego opakowania nasion zawsze umieszczone są wskazówki dotyczące wysiewu, dlatego warto postępować zgodnie z nimi. Zanim zaczniesz, zdecyduj, kiedy chcesz wysiać nasiona; ponieważ niektóre z nich można wysiewać przez cały rok, a inne tylko w określonych porach roku.
Niezwykle istotne jest również sprawdzenie, czy nasiona można wysiewać bezpośrednio do ziemi czy też należy przygotować rozsady. Upewnij się, czy lubią nasłonecznione, zacienione czy też średnio zacienione miejsca oraz jak głęboko należy je sadzić.

16 najbardziej popularnych gatunków kwiatów ogrodowych łatwych w uprawie

1 Chaber bławatek

flower image

2 Groszek pachnący

flower image

3 Kosmos onętek

flower image

4 Nasturcja

flower image

5 Czarnuszka

flower image

6 Ślazówka letnia

flower image

7 Naparstnica purpurowa

flower image

8 Ostróżka

flower image

9 Orlik

flower image

10 Aminek większy

flower image

11 Nagietek lekarski

flower image

12 Smagliczka nadmorska

flower image

13 Maki

flower image

14 Słoneczniki

flower image

15 Driakiew purpurowa

flower image

16 Rudbekia

flower image

Wysiew wprost do ziemi
Wiele nasion można wysiewać bezpośrednio na grządkach odpowiednio użyźnionych nawozami oraz mączką kostną.

1 Przygotuj ziemię. Usuń z niej chwasty oraz kamienie i jeżeli ostatnio jej nie użyźniałaś, teraz jest na to najlepszy moment. Wystarczy dodać kilka garści mączki kostnej, a następnie przekopać ziemię.

gardening image

2 Wyrównaj ziemię lub odrobinę ją udepcz – pozwoli to pozbyć się pęcherzyków powietrza, które mogą utrudniać wysiew nasion. Na koniec grabiami lekko spulchnij ziemię.

gardening image

3 Jeżeli na jednej rabacie chcesz zasiać kilka gatunków kwiatów ogrodowych, możesz oddzielić je od siebie za pomocą piasku z pobliskiej piaskownicy. Nie wydzielaj zbyt dużych obszarów do obsiania danym gatunkiem roślin. Możesz także kupić mieszanki nasion, dzięki którym uzyskasz wielokolorowy efekt.

gardening image

4 Grządki zaznacz patykiem. Proste grządki ułatwiają wysiew nasion, a później ich pielenie. Nasiona zasiej w równych rzędach, ale niezbyt gęsto, choć powinnaś wysiać więcej, niż może Ci się wydawać, tak aby uzyskać odpowiednią ilość roślin. Sadzonki możesz przerzedzić nieco później, gdy tylko wykiełkują.

gardening image

5 Delikatnie zasyp nasiona ziemią.

gardening image

6 Podlewaj grządki zraszaczem, tak aby ziemia pozostała odpowiednio mokra do momentu, aż rośliny wykiełkują. Jeżeli na grządce będzie ich za dużo, zawsze możesz przerzedzić rośliny.

gardening image

Porady

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
  • Używaj jednorazowych rękawiczek.
  • Jeżeli Twój kot lub pies może wchodzić na grządki, odgrodź je za pomocą barierki.
  • Klosze z drutu ustawione na grządkach pozwolą Ci ochronić nasiona przed ptakami. Możesz je usunąć, kiedy kwiaty już wykiełkują.

Wysiew rozsady
Niektóre nasiona należy najpierw wysiać do korytek, zanim trafią na grządki. W takiej sytuacji będą Ci potrzebne korytka, odpowiedni rodzaj ziemi oraz nasiona wybranych roślin.

1 Oczyść korytko i napełnij je po brzegi ziemią.

woman image

2 Rękoma ubij ziemię tak, aby jej poziom był o około 1 cm niższy od brzegu korytka. Następnie dokładnie podlej podłoże.

woman image

3 Palcem lub patykiem narysuj grządki.

woman image

4 Ostrożnie wysiej nasiona – te większe takie jak nasiona słonecznika lub cynii należy siać pojedynczo.

woman image

5 Nasiona przysyp cienką warstwą ziemi. Zraszaczem spryskaj ziemię, po czym odstaw korytka w chłodne miejsce, dzięki czemu podłoże zostanie wilgotne do chwili, gdy nasiona wykiełkują.

woman image

Porada: Korzystne działanie na szybkie ukorzenie oraz zatrzymywanie wody w ziemi wykazuje wermikulit (minerał ilasty), dlatego też warto go stosować przy wysiewie. Nasion maku lub ostróżki nie należy siać zbyt gęsto.

6 Kiedy rośliny mają około 5 cm wysokości lub wypuściły najwyżej dwa listki, przesadź je do osobnych doniczek, tak aby miały wystarczająco dużo miejsca do dalszego wzrostu. Zanim wyjmiesz rozsady z ziemi, obficie ją podlej, dzięki czemu nie uszkodzisz korzeni. Kiedy rośliny osiągną odpowiednią wysokość, należy je posadzić na rabatach. Podlewaj je regularnie i rozkoszuj się pięknem kwiatów ogrodowych przez okres około dwóch do trzech miesięcy.

woman image

Przechowywanie nasion

  • Jeżeli po wysiewie zostały Ci nasiona, delikatnie zamknij torebkę i przechowuj ją w chłodnym, suchym miejscu. Nasiona wykorzystaj przed upływem daty ważności podanej na opakowaniu.
  • Jeżeli Twoje rośliny przekwitły i wytworzyły nasiona, zbierz je i przechowuj w papierowych (a nie plastikowych) torebkach oraz w suchym, chłodnym miejscu.

Porada: Nie kupuj zbyt wielu nasion naraz. Zacznij od wysiewu niewielkiej liczby, a jeżeli Twoja uprawa zakończy się sukcesem, zawsze może zasiać kolejną partię nasion ponownie. Nie poddawaj się przy pierwszej porażce – za jakiś czas spróbuj ponownie.

Możesz zamienić niepozorną przestrzeń w piękny ogród
W okresie ostatniej dekady nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania ogrodnictwem.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

ja mam posadzone pomidorki koktajlowe czerwona i zółte oraz duzo kwiatkow tulipany zonkile pierwiosnki hiacenty i wiele innych juz od lutego przygotowanie nasione w skrzynkach w domu surfinie pelargonie.... i tylko czakac na przesadzanie do rabat :)

  • Zgłoś

Uwielbiam słoneczniki. Szczerze mówiąc nie zdawałam sobie sprawy, że są łatwe w uprawie. Koniecznie wypróbuje to w sowim ogrodzie:)

  • Zgłoś
airamx

airamx

Zgłoszone

Mączka kostna ? Wybaczcie ale nie słyszałam o tym ku czemu miałaby służyć jest jako nawóz bo zawiera wapń jak sama nazwa wskazuje "kostna" ? albo niedoczytalam albo zacofanie mnie bierze . Proszę o pomoc ciekawi mnie to bardzo .

  • Zgłoś

Kosmos onętek kwiat mojego dzieciństwa. Naparstnicy za to nie polecam w ogrodach w których przebywają dzieci - SĄ TRUJĄCE

  • Zgłoś

Ja co roku produkuję własną rozsadę-roślin jednorocznych i tych zwisających do donic.To moje hobby uprawiać kwiaty i ogródek,cieszę się własnoręcznie wyhodowanymi kwiatami.Co roku sieję kobeę,minę,nasturcje,aksamitki,petunie.Sama z nasion hoduję sadzonki sasanek,orlików,pierwiosnków.Mam zawsze ostrózkę,smagliczkę,zatrwian z nasion no i niezawodne bratki.Posiałam też groszek czerwony i fioletowy.Polecam.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej