Wiosenne warzywa w ogrodzie

Wiosenne warzywa w ogrodzie

Nie możesz doczekać się pierwszych prac w ogródku?


Za wcześnie na pomidory i paprykę, ale wiele innych warzyw lubi chłodne wiosenne temperatury. Z naszym przewodnikiem właściwie wykorzystasz czas w ogrodzie, by latem cieszyć się obfitymi zbiorami brokułów, cebuli i szpinaku.

Ogród warzywny - przewodnik
Rozpocznij hodowlę poniższych warzyw w ogrodzie wczesną wiosną, gdy tylko możliwe będzie spulchnienie gleby.

 • Szpinak – wysiew i rozsady: Nasiona wysiewa się na głębokość około 1 cm w rozstawie ok. 4 cm od siebie.
 • Zbiory: Szpinak może osiągnąć wysokość ok. 30 cm, jednak lepiej zbierać go wcześniej. Zbiory dorosłej rośliny należy zacząć przed zakwitnięciem, ścinając ją na poziomie gleby, natomiast liście młodego szpinaku można zbierać już po 3-5 tygodniach. Obrywaj zewnętrzne liście lub ścinaj całą roślinę na wysokości 7-10 cm nad gruntem.

Wskazówka: Doskonały pomysł na wysiew nasion warzyw w ogrodzie: własnoręcznie zrobiona taśma z nasionami zagwarantuje równomierny rozkład roślin, więcej porządku i oszczędność miejsca w ogrodzie!

 • Sałata - wysiew i rozsady: Nasiona należy umieścić na głębokości ok. 5 cm i delikatnie przyklepać glebę wokół nich. Aby zapewnić równomierne wschody nasion, należy utrzymywać wilgotność gleby. Sałaty o liściach zielonych i czerwonych powinny być rozsadzane w rozstawie 10-20 cm od siebie, egzemplarze sałaty rzymskiej w rozstawie 25-30 cm od siebie, sałaty masłowej w odległościach 20-25 cm od siebie. Rzędy powinny być oddalone od siebie o 30-40 cm.
 • Zbiory: Zbieraj całe główki lub obrywaj zewnętrzne liście sałaty masłowej, gdy są wystarczająco duże by je spożyć. Liściastą sałatę zbieraj tak samo jak masłową, ale na wszystkich etapach rozwoju. Wysiewaj sałatę co trzy tygodnie, by mieć jej stały zapas.

Wskazówka: Kiedy główna łodyga sałaty lub szpinaku zaczyna się wydłużać, znaczy to, że zaczyna się kwitnienie i jest to ostatni moment, by spożyć całą roślinę.

 • Cebula - wysiew i rozsady: Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest dobrze zdrenowana, a stanowisko w pełni nasłonecznione, możesz wyhodować cebulę z nasion. Wysiej cebulę w pasie o szerokości 5 cm, na każde 2,5 cm przeznaczając 2 nasiona, sadząc je na głębokość ok. 1 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm. Dla większych odmian zastosuj rozstawę od 7,5 do 10 cm i 10 cm dla słodszych, łagodniejszych odmian.
 • Zbiory: Różne odmiany dojrzewają w różnym tempie, w okresie od 90 do 120 dni. Kiedy cebule zaczynają wykształcać łuski a szczypior opada, cebule należy wyrwać i suszyć na słońcu tydzień przed usunięciem szczypioru.*

*Wskazówka: Aby wysuszyć cebule pozostaw je na cały dzień w pełnym słońcu. Po 24 godzinach rozłóż je w zacienionym, ciepłym i dobrze przewietrzonym miejscu. Przykryj bawełnianym materiałem, przyciśniętym na krańcach do podłoża kamieniami. Co jakiś czas odwracaj cebule, by wysychały równomiernie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
 • Groszek - wysiew i rozsady: Wysiej nasiona w dobrze zdrenowanej glebie w rozstawie 2,5 do 3,5 cm w pasie o szerokości 7,5 cm, stosując w przybliżeniu 1 nasionko na 1 cm, sadząc je na głębokość od 1,5 do 2,5 cm.
 • Zbiory: Zbieraj, gdy groszek zaczyna być widoczny w łupinie. Większość odmian dojrzewa po 40-60 dniach.

Wskazówka: Zainstaluj kratę lub siatkę, aby umożliwić pnączu wspinanie się. Ewentualnie możesz związać ze sobą końce sześciu palików bambusowych o długości ok. 12,5 cm, a z drugiej strony rozstawić je i wbić niezwiązane końce do gruntu, by stworzyć coś w rodzaju namiotu. Wysiej nasiona groszku przy podstawie każdego palika i obserwuj jak roślina się po nim pnie!

 • Marchew - wysiew i rozsady: Wysiej nasiona w rozstawie 2-2,5 cm na głębokości od 0,6 do 1,2 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 40-60 cm w luźnej, piaszczystej glebie o dużej zdolności zatrzymywania wilgoci. Po wysiewie podlewaj przez kolejne 1-3 tygodnie, aż pojawią się kiełki. Końcówki marchwi przykryj glebą lub ściółką, by się nie zazieleniły.
 • Zbiory: Miniaturowe odmiany mogą być zbierane już po 36 dniach, natomiast większe odmiany po około 55 dniach. Zanim zbierzesz wszystkie marchewki, najpierw sprawdź na jednej sztuce czy ma ładny, jasnopomarańczowy kolor.
 • Brokuły - wysiew i rozsady: Brokuły (oraz kalafiory) mogą być uprawiane z nasion, jednak gotowe sadzonki są dostępne w centrach ogrodniczych już od wczesnej wiosny, dzięki czemu nie trzeba ich hodować w domu w lutym lub marcu. Sadzonki przenieś do ogrodu w pochmurny dzień, by uchronić je przed szokiem związanym z przesadzaniem oraz poparzeniem słonecznym i utrzymuj równomierne nawilżenie gleby.
 • Zbiory: 55-60 dni po zasadzeniu, kiedy pączki kwiatów są jeszcze zamknięte. Zacznij od dużej główki w środku rośliny. U wielu odmian wokół główki pojawiają się pędy boczne, które również można zebrać i spożyć jeszcze przed otwarciem kwiatów.

Wskazówka: Główki brokułów to kwiatostany rośliny. Warzywo jest najsmaczniejsze zanim w pączkach pojawią się żółte kwiaty.

 • Kalafior - wysiew i rozsady: Posadź sadzonki w pochmurny dzień, nie głębiej niż zostały posadzone w rozsadniku. Żyzna gleba oraz równomierna wilgoć przyniosą najlepsze plony.
 • Zbiory: Po około 80 dniach. Odcinaj rośliny pod główkami, kiedy pączki są jeszcze zamknięte.

Wskazówka: Kalafiory to niskie rośliny będące odmianą kapusty, tworzące duży, płaski, centralnie ułożony kwiatostan zwany różą.

 • Kapusta - wysiew i rozsady: Wysiej 2-3 odmiany by przedłużyć zbiory. Sposobem na duże główki kapusty jest równomierne nawilżenie gleby i regularne jej nawożenie.
 • Zbiory: Po 65-95 dniach w zależności od odmiany. Dojrzałe główki kapusty mogą ważyć od 0,5 kg w przypadku miniaturowej kapusty do 27 kg lub więcej w przypadku odmiany z Alaski. Kapustę zbierz przed nastaniem gorących dni, gdy główki są już pełne i twarde.

Wskazówka: Jeśli kapusta rośnie w przesuszonej glebie, a następnie po wiosennej burzy korzenie wchłoną zbyt dużą ilość wody, główki wczesnych odmian kapusty mogą się rozchodzić. Przytnij niektóre korzenie blisko łodygi, by zapobiec gwałtownemu pobieraniu wody przez roślinę.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Juz sie nie moge doczekac

 • Zgłoś
Efita

Efita

Zgłoszone

Ciekawy artykuł nie tylko dla początkujących ogrodników;) niestety w moim ogrodzie całą pracę niszczą ślimaki :/

 • Zgłoś

Ciekawy i pouczający artykuł dla wszystkich, co interesują się i uprawiają ogród warzywny.

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej