Kulinaria – zachowaj smak

Uprawa ziół w doniczkach

Nie musisz rezygnować ze świeżych ziół. Zioła w doniczkach dostępne są przez cały rok.


Zioła dobrze rosną w doniczkach, dlatego nie szukajmy wymówek i hodujmy własne rośliny. Za mało miejsca, zbyt mało słońca, ciężka gliniasta ziemia, pies, który kopie – te wszystkie problemy rozwiązuje hodowanie ziół w doniczkach. Można je wcisnąć w kącik, postawić na parapecie, balkonie, tarasie, co będzie je chronić przed mrozami i upałami.

Zioła ładnie wyglądają i można je wykorzystać jako dekorację wokół domu, eksponować w ogrodach lub upiększyć nimi kuchnię. Na zimę doniczki można zabrać do domu lub trzymać je w słonecznym, osłoniętym miejscu.

Stwórz swój własny styl
Ogrodnictwo w doniczkach to coś więcej niż zbiór doniczek. Wybierzmy doniczki, które podkreślą lub wykreują określony wystrój – rustykalny, śródziemnomorski, nowoczesny lub styl wiejskiego domku. Szczególnie dobrze sprawdzą się pojemniki, które można powtórnie wykorzystać – stare skrzynki, taczki, balie, wiaderka – wszystko co nadaje się do posadzenia roślin i w czym da się zrobić otwory zapewniające odpływ wody. Hodując zioła w doniczkach można szybko zmienić wystrój domu inaczej aranżując rośliny lub wymieniając doniczki, jeżeli rośliny nie wyglądają już najlepiej.

Wskazówki dotyczące uprawy roślin w doniczkach
Zasadniczo zioła rosną lepiej, gdy w doniczce posadzimy tylko jeden gatunek. Mają wtedy więcej miejsca do wzrostu i nie trzeba martwić się o różne wymagania odnośnie podlewania lub nasłonecznienia. Niektóre zioła, na przykład tymianek czy inne podobnej wielkości, mogą rosnąć w doniczkach o przekroju 20 cm. Większe zioła, zwłaszcza lawenda, rozmaryn, wawrzyn i werbena cytrynowa potrzebują o wiele większych doniczek i nie powinny rosnąć w tej samej.

Jednakże rośliny hodowane w tej samej donicy ładnie wyglądają, szczególnie gdy chcemy hodować zioła kierując się określonym motywem. Należy je też co roku przesadzać, żeby zapewnić odpowiednie miejsce dla korzeni. Gdy chcemy mieszać kolory, faktury i wielkość ziół należy uwzględniać sposób, w jaki rosną. Unikajmy ziół, które przerosną inne jak np. mięta. Doniczka z mieszanymi ziołami będzie wyglądać dobrze gdy zasadzimy w niej wysoką roślinę, która będzie stanowić kotwicę, mniejsze krzaczaste zioła, zapełniające doniczkę oraz zioła ją oplatające, które zmiękczą jej krawędzie.

Pomysły na kompozycje ziół w jednej doniczce

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
 • Kuchnia włoska: bazylia słodka (roślina główna), tymianek, pietruszka włoska i oregano złote
 • Pikantna kuchnia tajska: chili (roślina główna), kolendra wietnamska, trawa cytrynowa, i czosnek bulwiasty
 • Ostra kuchnia meksykańska: chili (roślina główna), pietruszka, kolendra, czosnek bulwiasty
 • Francuskie zioła prowansalskie: bazylia słodka (roślina główna), cząber ogrodowy, majeranek, szałwia i oregano
 • Klasyczna kuchnia francuska: wawrzyn szlachetny (roślina główna), estragon, szczypiorek, tymianek, trybula
 • Miks sałatkowy: koper ogrodowy (roślina główna), bazylia słodka (roślina główna), rukola i czosnek bulwiasty

Co warto wiedzieć wybierając doniczkę
Każda doniczka ma jakieś wady. Drewniane doniczki mogą gnić, a gdy pokryte są toksycznymi substancjami mogą zaszkodzić roślinom. Plastikowe doniczki niszczą się na słońcu, a te wykonane z terakoty, chociaż są piękne, szybko wysychają. Najlepsze doniczki to glazurowane, ceramiczne doniczki, pod warunkiem, że mają odpowiednio duże otwory odprowadzające wodę. Jeśli woda nie jest szybko odprowadzana, należy w denku doniczki zrobić więcej otworów. Doniczki umieszczone na podstawach będą stały kilka centymetrów wyżej, dzięki czemu woda będzie mogła swobodnie odpływać.

Dobrze wiedzieć
Nowe doniczki z gliny czy terakoty przed użyciem należy namoczyć w wodzie. Nienasączone doniczki wciągają wodę przeznaczoną dla roślin. Można to zaobserwować przy podlewaniu roślin – woda przepływa wtedy prosto przez doniczkę. Należy w takim wypadku zatkać otwór w denku, wypełnić doniczkę wodą i zostawić tak na jeden dzień lub przynajmniej przez noc.

Najlepsza mieszanka do sadzenia
Większość ziół lubi ziemię, która dobrze odprowadza wodę. W sklepach można też dostać gotowe mieszanki ziół do doniczek.

Pielęgnacja ziół w doniczkach
Zioła w doniczkach powinny być wystawione na promienie słoneczne prze co najmniej pięć godzin dziennie. Im więcej mają słońca tym są lepsze w smaku, a także zdrowsze i odporniejsze na szkodniki i choroby. Zioła w doniczkach należy podlewać częściej niż zioła w ogrodzie, ponieważ mogą szybciej wysychać, zwłaszcza w upalne lato. Także nawóz szybciej wypłukuje się w doniczkach. Stosowanie rozrzedzonego płynnego nawozu powinno zachować rośliny w zdrowiu. Regularne zrywanie ziół to forma przycinania, która sprzyja bujnemu wzrostowi.

© Gallo Images

  Zaloguj się, by dodać komentarz

Powiem,że takich porad właśnie szukałam:) Nie umiem utrzymać ziół na dłużej, zawsze okazuje się,że albo za mało wody, albo schną ect. Muszę zaopatrzyc sie w podstawki i super wyglądają te mieszanki przypraw:)

 • Zgłoś

Dobrze mieć swoje ziółka .Ja mam posadzone na działce.Mam na cały rok bo zbieram i mam świeże w sezonie na zimę sobie suszę.

 • Zgłoś

Dobrze mieć swoje ziółka .Ja mam posadzone na działce.Mam na cały rok bo zbieram i mam świeże w sezonie na zimę sobie suszę.

 • Zgłoś
LEW370

LEW370

Zgłoszone

również polecam zioła z własnej hodowli,kiedy chcesz i ile chcesz w zasięgu ręki

 • Zgłoś

Ja również w tym roku posiałam zioła. Mam bazylię, oregano i tymianek. Oprócz tego w jednej skrzynce na pół koperek i pietruszkę karbowaną. A w drugiej poziomki :) Muszę przyznać, że nigdy nie sądziłam, że uprawianie ziół i wykorzystywanie własnych zbiorów może przynieść tyle satysfakcji :) No i w końcu moja córa przekonała się do koperku i pietruszki :)

 • Zgłoś
Aussie 3 Minute Miracle Moisture

Aussie 3 Minute Miracle Moisture

"

Naprawdę nie ma lepszego zestawu do włosów. Od samego zapachu można oszaleć, bo jest po prostu boski!!!! Nie mówiąc o działaniu, moje włosy nareszcie są piękne !

"

przez Ambasadora
Anulka_88

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej