Spraw, aby ptaki często gościły w Twoim ogrodzie

Spraw, aby ptaki często gościły w Twoim ogrodzie

Spraw, aby okoliczne ptaki często gościły w Twoim ogrodzie, dzięki czemu będziesz mogła przez cały dzień cieszyć się ptasim śpiewem.


Każdy miłośnik ptaków marzy o wspaniałym ogrodzie, w którym mali, pierzaści przyjaciele poczują się jak w domu. Stwórz raj dla ptaków i przygotuj dla nich pożywienie, wodę oraz schronienie – wkrótce Twoje wysiłki zostaną wynagrodzone.

Rośliny, które lubią ptaki

Zwiększając liczbę roślin w swoim ogrodzie, sprawisz, że stanie się on bardziej atrakcyjny dla ptaków, ponieważ bardzo lubią same znajdować pożywienie w naturalnym środowisku. Nawet najlepiej zaprojektowany ogród od czasu do czasu potrzebuje zmiany, a rosnące w nim rośliny płodozmianu. W lokalnym sklepie ogrodniczym poszukaj odpowiednich, alternatywnych roślin – może uda Ci się znaleźć idealne rośliny, które zwabią mnóstwo ptaków do Twojego ogrodu.

Czym żywią się poszczególne gatunki ptaków?

Ptaki żywiące się ziarnami uwielbiają nasiona dzikich traw, dlatego też warto uprawiać takie gatunki w ogrodzie, ponieważ są to warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska. Ptaki żywiące się insektami polują na swoje ofiary w martwych konarach lub pniach drzew, chętnie zjadają gąsienice oraz mszyce. Pozostaw liście, które opadły na grządki, gdyż będą one świetnym miejscem do żerowania dla drozdów. Możesz też posadzić w swoim ogrodzie ołownika uszkowatego, dzikie pelargonie bądź lawendę, które zwabią do ogrodu motyle, a dzika gruszka (Kiggelaria africana) będzie stanowiła pokarm dla larw motyla. Ptaki żywiące się nektarem z kwiatów lubią zanurzyć swoje dzioby w kwiatach aloesu, kufika, dzikiej daggi (Leonotis) i wiciokrzewu. Posadź je w miejscu, które umożliwi Ci swobodną obserwację. Ptaki żywiące się owocami chętnie pożerują na figowcu. Warto też posadzić w ogrodzie ognika (Pyracantha angustifolia) lub dziką fuksję (Halleria elliptica), ze względu na ich owoce bądź wtedy, gdy chcesz trzymać ptaki z dala od figowca.

Karmniki

Karmniki to świetny sposób na przyciągnięcie ptaków do Twojego, a nie do sąsiedniego ogródka. Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów karmników, być może warto zastanowić się nad samodzielnie zrobionym karmnikiem. Wystarczy położyć jedną kostkę brukową na pniu drzewa lub za pomocą sznurka bądź drutu zawiesić deskę na drzewie.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie więcej niż jednego karmnika w ogrodzie. Niektóre ptaki, takie jak wróble czy gołębie, nie boją się korzystać z karmnika znajdującego się blisko domu, za to rudziki wolą bardziej zaciszne miejsca. Okruchy chleba oraz nasiona dzikich roślin będą idealne dla ptaków żywiących się nasionami, natomiast ptaki żywiące się owocami chętniej zjedzą dojrzałe owoce. Wbij także kilka gwoździ w deskę, do których następnie przywiążesz kawałek słoniny dla sikorek. Z butelek przeciętych na pół zrób poidełka.

Porada eksperta

Jedzenia do karmnika nie należy wkładać codziennie, gdyż ptaki szybko mogą się uzależnić od łatwo dostępnego pożywienia . Warto jednak napełnić karmnik w czasie weekendu i podziwiać ptasią ucztę.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Ptasia łazienka

Pożywienie oraz schronienie nie są jedynymi rzeczami, które przyciągają ptaki do ogrodu – miejsce przeznaczone do kąpieli oraz czysta woda do picia są również niezbędne dla ptaków. Oczywiście potrzebna będzie nie tylko jedna ptasia łazienka. Warto ustawić ją na postumencie i podziwiać ich rytuały związane z czyszczeniem upierzenia. Płochliwe gatunki będą wybierały bardziej zaciszne miejsca w ogrodzie. Ptasia łazienka nie może być głębsza niż 2 cm, warto włożyć do środka naczynia kilka kamieni, aby ułatwić ptakom wychodzenie z wody. Wodę należy dość często wymieniać, tak aby ptaki mogły ją również pić. Koniecznie sprawdzaj, czy naczynie jest wypełnione wodą również w czasie zimy, gdyż ptaki lubią się pluskać przez cały rok. Ptaki kąpią się nie tylko w wodzie, ale także w piasku, dlatego też zostaw kawałek ziemi w ogrodzie dla czepigów, które wprost uwielbiają suche kąpiele.

Gniazdowanie

Jeżeli chcesz, aby Twoi pierzaści przyjaciele zadomowili się na dobre, koniecznie zadbaj o miejsce do zbudowania gniazda. Wysokie drzewa będą idealnym miejscem tylko dla wybranych gatunków ptaków. Dzięcioły wybierają uschnięte drzewa lub pnie drzew (możesz kupić pień drzewa obciągnięty sizalowym sznurkiem, jeżeli nie masz wysokich drzew w ogrodzie), podczas gdy inne wolą uwić gniazdo w wysokich trawach. Alternatywą do naturalnych okoliczności przyrody może stać się budka lęgowa ustawiona w ogrodzie lub zawieszona na drzewie.

Zwalczanie insektów

Insekty, których nie lubisz w swoim ogrodzie stanowią jednocześnie smakowity kąsek dla skrzydlatych przyjaciół. Nadmierne rozpylanie środków owadobójczych może pozbawić ptaki uczty. Dlatego też, przed wytoczeniem najcięższej artylerii, sięgnij po alternatywne rozwiązania. To zadziwiające, z jaką precyzją ptaki potrafią kontrolować populację szkodników w ogrodzie. Mszyce żerujące na różach oraz gąsienice znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niewiele czasu potrzeba naturze, aby skutecznie włączyła się do działania. Jeżeli jednak zastosowanie środków ochrony roślin jest nieuniknione, najpierw zlokalizuj źródła pożywienia, takie jak kwiaty czy owoce. Ptaki są szczególnie podatne na szkodliwe działanie chemikaliów w okresie rozrodczym, który przypada na wiosnę, dlatego tak ważne jest wybieranie organicznych środków ochrony roślin przed szkodnikami.

Porada eksperta

Policz liczbę gatunków ptaków, które pojawiają się w Twoim ogrodzie, zanim zaczniesz zapraszać więcej skrzydlatych gości. Kolejną inwentaryzację przeprowadź po upływie dwóch lub trzech miesięcy i dopiero wtedy zacznij ustawiać nowe karmniki, ptasie łazienki lub inne udogodnienia. Istnieje duża szansa na ogromną różnorodność gatunków oraz większą liczbę ptaków w Twoim ogrodzie.


Jak w mieszkaniu zrobić mini-ogródek z sukulentami?

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

ja polecam karmniki sama go posiadam i na działce i w domu na balkonie i uwielbiam jak przylatują....a po drugie bardzo fajna atrakcja dla dziecka ,które kontroluje czy ptaszki mają co do jedzenia oraz poznaje ptaki które przylatują

  • Zgłoś

Karmnik karmnikiem. U nas latem można obserwować wiele ptaków które przylatuja do naszego oczka wodnego. Wrobelki i kosiki latem to codziennie goście w naszym ogrodzie.

  • Zgłoś
Liles

Liles

Zgłoszone

Oj polecam nie tylko karmiki ale małe oczka wodne. Wiele ptaków kocha kąpiele. Mam to szczęście, że moge je podziwiać w takiej chwili

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej