Projekty małych ogródków na Twój balkon

Projekty małych ogródków na Twój balkon

Balkon to świetna alternatywa ogródka, dla tych wszystkich, którzy dodatkową przestrzenią wokół domu cieszyć się nie mogą, a dla tych, którzy podwórkiem dysponują, kolejne miejsce do upiększenia bujnym i kolorowym kwieciem. Warto twórczo zasiedlić tę przestrzeń odpowiednio dobierając piękne rośliny, dzięki którym cały dom, choćby i miał pewne mankamenty, będzie prezentował się wspaniale.


Balkon to namiastka ogrodu, może pięknie kwitnąć nie tylko wiosną, latem i wczesną jesienią. Jeśli umieścimy tam mrozoodporne i zimozielone rośliny, którym jednocześnie nie przeszkadza to, że żyją w doniczce, będziemy mogli z radością odtrąbić pełen sukces. Dobór roślin zależy również od dostępu słońca. Jeśli balkon usytuowany jest po bardziej zacienionej stronie, będziemy uprawiać tam inne rośliny niż w miejscu, w przypadku którego dostęp słońca jest znacznie większy.

Balkon może być pustą przestrzenią. Warto jednak włożyć w jego ozdobienie odrobinę wysiłku i sprawić, by tętnił życiem dzięki umieszczonym w jego obrębie roślinom. W tym drugim przypadku stanie się radością dla oczu, a także obiektem zazdrości zawistnych sąsiadów (motywacja jest w tym przypadku umiarkowanie istotna, chodzi przede wszystkim o efekt). Konkludując, jeśli nie mamy własnego podwórka, balkon może je nam zastąpić.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Jeżeli nasz balkon posiada wystawę południową lub w przeważającej części południową, gdzie słońce gości zwykle przez większą część dnia, wybierzmy rośliny światłolubne oraz wytrzymałe na wysokie temperatury i chwilową suszę. W takim miejscu dobrze sprawdzą się rozmaite odmiany pelargonii (przede wszystkim rabatowej i bluszczolistnej, znacznie gorzej natomiast poradzi sobie piękna, ale kapryśna pelargonia wielkokwiatowa, nazywana potocznie angielską), rośliny sukulentowe (np. eszeweria, portulaka wielkokwiatowa), kocanki (nieśmiertelniki, odmiany karłowe) oraz niektóre gatunki i odmiany niewielkich iglaków (np. rozmaite jałowce, niektóre odmiany sosny). Słońce uwielbiają również inne gatunki ozdobne (np. petunie, surfinie, lobelie, bakopy, werbeny, aksamitki, sanwitalie, uczepy, bugenwille, lantany, heliotropy, rozmaite trawy ozdobne), ale one są już bardziej wymagające w stosunku do wilgotności podłoża i nie tolerują przesuszania ziemi. Aby więc utrzymać je w dobrej formie przez całe lato, warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniania kropelkowego lub wykorzystać nieco prostszy i tańszy sposób czyli hydrożel. Ten specjalny żel znakomicie zatrzymuje i chłonie wodę, a następnie stopniowo uwalnia ją do otoczenia, dlatego wystarczy domieszać go do podłoża, aby nasze rośliny nie cierpiały z powodu uciążliwej suszy.
Na słonecznym balkonie doskonale będą się również czuły rozmaite zioła: lawenda, mięta, bazylia, tymianek, oregano oraz szałwia. Posadzone w pojemnikach razem z warzywami (np. karłowe odmiany pomidorów, kolorowe sałaty, papryka, szczypiorek, koperek), mogą stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która wspaniale pachnie, pięknie wygląda i jest bardzo smakowita. Na słonecznym tarasie można uprawiać także inne warzywa np. cebulę, pietruszkę naciową, ogórki, selery oraz niektóre owoce (przede wszystkim poziomki i truskawki), ale jeśli mają czuć się dobrze i wydać zadowalające plony, ich pojemniki powinny być odpowiednio duże i zawsze dostosowane do wymagań uprawianego gatunku.

Nawet niewielki kawałek zieleni tuż za oknem wpływa kojąco na psychikę i poprawia nastrój. Balkon to przedłużenie mieszkania – zapewnia dodatkową przestrzeń, z której w naszej strefie klimatycznej możesz korzystać nawet przez kilka miesięcy w roku. Już od wczesnej wiosny możesz łapać tu pierwsze, tak wytęsknione, promienie słoneczne. Nie ma też lepszego miejsca do przyjmowania gości w ciepłe popołudnia i wieczory.


Zioła i warzywa, które z łatwością możesz uprawiać w domu
W domowym ogródku uprawiaj świeże zioła oraz warzywa i wykorzystuj je w swojej kuchni.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Ziółka w doniczkach to dla mnie podstawa każdego dania.

  • Zgłoś

Ja sadzę pomidorki na balkonie,świetny pomysł by zioła dosadzić do nich :)

  • Zgłoś

podstawa to dobrać dobre rosliny

  • Zgłoś

Szkoda,że nie posiadam balkonu ale za to ciesze się roślinami w moim ogródku;)

  • Zgłoś

bardzo ciekawy i rozluzniajacy artykuł :)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

obejrzyj teraz

Zajrzyj za kulisy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang i
zobacz, jak sportowcy, ich rodziny i fani obchodzą Walentynki, dzieląc
się swoimi przesłaniem MIŁOŚCI z całym światem!

obejrzyj teraz
Udostępnij wideo

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Pokaz slajdów

Profesjonalne wskazówki stylisty gwiazd, Gabriela Samry

Gabriel Samra, stylista gwiazd, jest w Pyeongchang, gdzie udziela sportowcom profesjonalnych porad, ak wyglądać promiennie pomimo chłodu i zmiennych warunków atmosferycznych! Tutaj dzieli się swoją wiedzą na ten temat, abyś zawsze mogła wyglądać pięknie niezależnie od pogody.

zobacz wskazówki
Pokaz slajdów

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

#MIŁOŚĆPONADUPRZEDZENIA

Jako P&G pragniemy budować świat, w którym każdy ma takie samo prawo do realizowania swoich marzeń i pasji, bez względu na to kim jest, skąd pochodzi, kogo kocha i jaką wiarę wyznaje. Będąc sponsorem Igrzysk Olimpijskich chcemy uhonorować wszystkie mamy, które pomagają swoim dzieciom przezwyciężać przeciwności losu i dostrzegają drzemiący w nich potencjał, bez względu na to, co sądzą i widzą inni. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy widzieli siebie nawzajem tak, jak widzą nas nasze mamy. #MiloscPonadUprzedzenia

Udostępnij wideo
#MiloscPonadUprzedzenia