Prace jesienne w ogrodzie

Prace jesienne w ogrodzie

Piękny ogród jest jak alternatywna rzeczywistość - możemy się w nim ukryć przed codziennością, odpocząć od zgiełku i hałasu, wyciszyć i lepiej poznać samą siebie. Ale ogród wymaga stałej pielęgnacji - żeby zachwycił nas wiosną, musimy zadbać o niego jesienią. Prezentujemy listę niezbędnych prac jesiennych, których ogród wymaga już dziś.


W dbałości o przyszłoroczne warzywa i owoce

Jeżeli uprawiasz swój ogród z myślą o własnych pomidorach, ogórkach lub jabłkach czy śliwkach, nie możesz zapomnieć o odchwaszczaniu. Nie czekaj aż chwasty przykryje śnieg! Zrób to już w październiku. Inaczej przyszłoroczne plony mogą być niskie. Pamiętaj też, żeby na jesieni przekopać ziemię w ogrodzie i dostarczyć roślinom nawozu. Gleba "odpocznie" i się napowietrzy, a wiosną obficie obrodzi.

Porady dla miłośników piękna

Niektóre kwiaty nie są w stanie przetrwać polskiej zimy - wymagają przezimowania. Dalie, frezje, mieczyki czy tygrysówki nie są przystosowane do naszych mrozów, dlatego tuż po pierwszym przymrozku należy je wykopać, przesuszyć i posadzić w skrzynkach. W domowym cieple mają szansę przeżyć i cieszyć Twoje oczy wiosną. Inaczej postępujemy z różami - one też są bardzo wrażliwe - musimy przykryć je gałęziami z drzew iglastych. Szczególnie narażony na mrozy jest oczywiście pęd przy samej ziemi. Gałęzie świerku doskonale nadadzą się na zimowy kożuszek dla róż. Jesień to również czas na pielęgnację żywopłotów – jeżeli ostatni raz przycinaliśmy je latem, należy powtórzyć to w październiku.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Sadź!

Jesień w ogrodzie to czas na sadzenie nowych drzew i krzewów, które muszą się przyjąć jeszcze przed nadejściem mrozów. Jako, że zima czasem zaskakuje nie tylko drogowców, ale i właścicieli ogródków, powinniśmy się za to zabrać jeszcze w październiku. W tym samym czasie warto pomyśleć o kwiatach cebulowych – tulipanach, hiacyntach i krokusach. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ziemi – odchwaszczeniu, przekopaniu i użyciu nawozu.

Włóżmy w nasz ogród dużo serca już teraz, a wiosną zachwycimy się nim w całej okazałości!


Lubisz desery z jabłkami? Podziel się swoją opinią! Czy uważasz, że ten artykuł jest pomocny lub interesujący? Kliknij na ikonkę „lubię to” Jeśli podoba Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim z innymi!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

i1305

i1305

Zgłoszone

Ja w ogrodzie spędzam pół swojego życia. Czasami mam już dosyć ale później jak popatrzę jak to wszystko rośnie, jak kwitnie i jak pachnie... to zapominam o zmęczeniu!

  • Zgłoś

Poswiecenie, które owocuje :)

  • Zgłoś

Ale, żeby ogród był piękny przez cały rok to trzeba włożyć sporo pracy. Jednak warto. Piękne kwiaty i rośliny w ogrodzie dają wytchnienie a i robota odciągnie od trosk życia zawodowego i mecząc się odpoczywasz.

  • Zgłoś

Ja dopiero zaczynam swoją przygode z ogrodem. Kilka dni temu utworzylam sobie maly skalniak wokół ogrodu. Drzewka i kilka krzaczkow zasadzonych. Teraz czekam na dostawe kwiatków i bede działąć. Jestem podekscytowana :-) Nie moge sie doczekac juz wiosny. Mam nadzieje ze mi roslinki zimę przezyja.

  • Zgłoś

Tak to prawda, również ogród może stać się azylem, ucieczką od rzeczywistości. Osobiście uwielbiam sadzić, a potem obserwować jak wszystko pieknie rodzi się do życia.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej