Możesz zamienić

Możesz zamienić niepozorną przestrzeń w piękny ogród

W okresie ostatniej dekady nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania ogrodnictwem. Moda ta przyszła do nas ze Szwecji i dotyczy nie tylko ogrodów przy wiejskich posiadłościach, ale również na balkonach dużych metropolii czy w przydomowych ogródkach.


Monika Dąbek jest architektem zieleni i posiada doświadczenie w projektowaniu zarówno przestrzeni prywatnych, jak i publicznych.

„Wzrost zainteresowania ogrodnictwem jest związany ze wzrostem zainteresowania środowiskiem naturalnym, a wielu naszych klientów chce nie tylko uprawiać kwiaty czy krzewy, ale również warzywa” –twierdzi Monika. „Mogą samodzielnie zbierać warzywa i zioła do swojej ulubionej sałatki wprost ze swojego balkonu lub przydomowego ogródka, nawet w środku miasta.”
Monika współpracowała z wieloma wspólnotami mieszkaniowymi, które chciały uczynić przestrzeń osiedlową ładniejszą i pełną zieleni. Jednym z przykładów udanej metamorfozy jest osiedle w Szczecinie. Monika Dąbek podpisała umowę o współpracy z Ewą Nowak ze wspólnoty mieszkaniowej. Przedmiotem umowy był 100-letni dziedziniec tuż nad piwnicami, który znajdował się w opłakanym stanie. Ewa Nowak upatrywała tu szansę na stworzenie idealnego podwórka, ponieważ prace musiały zostać wykonane od podstaw.
„Zgodnie z rekomendacjami innych osób postanowiliśmy skorzystać z pomocy Moniki”.

Monika we współpracy ze wspólnotą stworzyła plan zagospodarowania około 350 kwadratowych przestrzeni. W rezultacie powstał bujny, przepiękny ogród. Wiedza Moniki na temat doboru odpowiednich gatunków roślin, z uwzględnieniem tych, które lubią cień, oraz ich pór kwitnienia pozwoliła stworzyć niezbyt wymagające w utrzymaniu miejsce relaksu (lub pracy, w zależności od potrzeb). Mieszkańcy nieruchomości wspólnie zajmują się pielęgnacją ogrodu podczas specjalnie wyznaczonych dwóch dni w ciągu roku.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Monika stworzyła miejsce, które rozpieszcza wszystkie zmysły. Jest to kwiatowa niespodzianka dla wszystkich osób, które je odwiedzają, szczególnie ulubiona przez mieszkańców osiedla. Piękne alejki prowadzą wprost do rabaty z lilakiem pospolitym, przytuliną wonną, różami oraz lawendą, umożliwiając relaks w altanie i na trawniku. Możliwość zbierania samodzielnie wyhodowanych jabłek lub ziół stawia miejskie życie w zupełnie innym świetle.

Porady architekta zieleni:

 • Sprawdź stan podłoża – skorzystaj z opinii eksperta.
 • Zastanów się, jak chcesz wykorzystywać ogród. Z pewnością jest kilka możliwości takich jak: rabaty z warzywami, drzewka, ławeczki, miejsce do grillowania itp.
 • Jeżeli ogród jest wystarczająco duży, możesz go zaaranżować i urządzić jak dodatkowe pomieszczenie. Miej na uwadze to, że mogą z niego korzystać różne pod względem wiekowym grupy osób, dlatego pamiętaj o tym, aby zaaranżowana przestrzeń dawała poczucie prywatności. Jeżeli z ogrodu będą korzystały dzieci, nie zapomnij o miejscu, w którym będą się mogły bawić.
 • Rozsądnie jest zacząć od listy życzeń mieszkańców oraz obejrzenia planów nieruchomości.
 • Kolejnym krokiem będzie naszkicowanie wizji ogrodu - najlepiej będzie skorzystać z pomocy architekta zieleni. Taki projekt może posłużyć jako podstawa do stworzenia projektu na bazie zebranych ofert.
 • Na etapie dokonywania wyboru dobrym pomysłem jest ustawienie elementów dekoracji w ogrodzie, jednak montaż lepiej jest pozostawić profesjonalistom. Pielęgnowanie ogrodu powinno należeć do użytkowników.
 • Odpowiednio zaprojektowany ogród będzie miłym zaskoczeniem dla mieszkańców nieruchomości, w porównaniu z nieuporządkowaną przestrzenią. To może brzmieć dość banalnie, ale nadal wiele ogródków czeka na swoją metamorfozę.
 • A w dodatku atrakcyjne otoczenie nieruchomości znacznie podnosi jej wartość.

Wiosna w ogrodzie, czyli proste w uprawie kwiaty ogrodowe
Zasianie i uprawianie roślin wcale nie jest takie trudne.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Tak jak i wzija mieszkania , tak i wzija ogrodu jest bardzo wazna. Dzieki twmu mozna zaprojektowac ogrod pod wzgledem funkcjonalnym,jak i estetycznym. Dka mnie ogrod to moja oaza spokoju i miejsce spędzania wspónych chwil z rodziną:)

 • Zgłoś

piękny ogród to nie lada wyzwanie. Mój jest duży i na razie miałam pomysł tylko na trawnik..... lato prze de mną :)

 • Zgłoś

wprowadziliśmy się w listopadzie, więc dopiero oceniam mój ogródek. Doceniam wszystkie rady i artykuły.

 • Zgłoś

Do tej pory urządzałam dwa niewielkie ogródki przydomowe. W tym roku po zakupie działki czeka na mnie nowe trudniejsze i bardzo ekscytujące zadanie :)

 • Zgłoś
Ankaf1

Ankaf1

Zgłoszone

Od dwóch lat staram się wykrzesać nowe życie w moim ogródku,który służy głównie do wypoczynku. Niestety to nie prosta sprawa. Ogródek ciasny,wyobraźnia słaba a wymagania oczywiście spore �� W tym roku podołam!

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej