Jak zrobić kompost z liści

Jak zrobić kompost z liści?

Jesień jest wyjątkową porą roku w wielu zakątkach ziemi – głównie ze względu na niepowtarzalne kolory liści: zielone, złote, czerwone, purpurowe i brązowe.


Podróżnicy z chęcią odwiedzali rejony, w których mogli podziwiać ten cud natury. Wraz z pięknymi okolicznościami przyrody, nadchodzi również konieczność posprzątania liści, które opadną z drzew. Jeśli masz w ogródku drzewa, które jesienią gubią liście, poznaj nasze sposoby na efektywne zgrabianie liści bez nadwerężenia pleców. Nasze porady uwzględniają również sposób przygotowania kompostu z liści.

Przygotuj odpowiednie narzędzia i ubrania
Zacznij od przygotowania właściwych narzędzi. Odwiedź dział z wyposażeniem dla domu w lokalnym sklepie lub centrum ogrodnicze.

 • Kup plastikowe lub metalowe grabie z szeroko rozstawionymi prętami. Im szerzej rozstawione zęby grabi, tym łatwiejsze będzie zgrabianie liści.
 • Kup rękawice ogrodnicze. Zgrabianie liści wymaga sporo krzepy, dlatego też noszenie rękawic może uchronić Cię przed odciskami.
 • Załóż długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, co ochroni Cię przed ukąszeniami owadów, które mogą znajdować się na roślinach.
 • Załóż maseczkę przeciwpyłową. Zgrabianie wznieca kurz. Maska uchroni Cię przed wdychaniem zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię.

Kiedy należy zgrabiać liście
Wbrew pozorom odpowiedni moment jest ważny. Nie powinnaś zgrabiać liści, jak tylko zaczną opadać, choć pokusa jest duża. Nie ulegaj jej! Zgrabiaj, kiedy większość liści już opadnie. Tak naprawdę liście spadają przez całą jesień, więc jeśli zaczniesz zgrabianie zbyt wcześnie, będziesz musiała zrobić to ponownie.

Wiatr nie jest Twoim sprzymierzeńcem
Liście zgrabiaj zgodnie z kierunkiem wiatru, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego bałaganu i porozrzucanych kupek liści. Liście udepcz nogami, dzięki czemu, jeśli wiatr zmieni kierunek, nie będą się one przemieszczać.

Unikaj bólu
Zgrabianie może być dobrym ćwiczeniem, jednak co za dużo to nie zdrowo. Aby uniknąć bólu mięśni:

 • Poruszaj nogami i rękoma. Powtarzalne ruchy wykonywane w pozycji stojącej mogą niekorzystnie wpływać na krążenie oraz powodować bóle mięśni.
 • Dbaj o plecy. Napinaj mięśnie brzucha i uginaj kolana przy pochylaniu się do przodu.
 • Ogranicz schylanie się, zgrabiając liście na płachtę do zbierania liści. Kiedy płachta będzie już pełna, przeciągnij ją, a liście wysyp do kompostownika lub na grządkę, gdzie posłużą jako mulcz.
 • Rób przerwy i rozciągaj się, dzięki czemu praca na świeżym powietrzu będzie przyjemna, a Ty będziesz mogła dokończyć przygotowanie kompostu. Liście są już zgrabione – i co dalej? Przygotuj z nich kompost! Pod wpływem ciepła liście będą się rozkładać, tworząc bogaty w składniki odżywcze kompost dla roślin, warzyw i kwiatów. Kompost to doskonała alternatywa dla nawozów.

Przygotuj kompostownik
Kup pojemnik w sklepie z wyposażeniem dla domu lub zrób go sama. Oto nasz sposób:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
 • Z drutu o wysokości 1 metra zrób okrąg. Ustaw go w nasłonecznionym miejscu. Ciepło przyspiesza proces rozkładu.
 • Przed włożeniem do kompostownika liści udepcz je. Mniejsze kawałki liści szybciej zaczną się rozkładać. Jeśli masz kosiarkę, przy jej pomocy możesz pociąć liście na małe kawałki.

Podlewaj i obracaj

 • Woda to niezbędny składnik kompostu. Jeśli sterta liści wyschnie, podlej ją. To ważne, żeby liście były wilgotne niczym dobrze nasączona gąbka.
 • Tlen też jest pomocny. Wspomaga procesy gnilne, dlatego łopatą lub widłami przetrząsaj od czasu do czasu stos liści. Rozważ również zakupienie aeratora. Jest to kolec z rozszerzonym końcem, którym możesz poruszyć stertę i wpuścić do środka więcej powietrza.
 • Przewracaj kompost co 3-4 tygodnie. Im więcej  razy go przewrócisz, tym szybciej przebiegnie proces rozkładu.


Jak rozpoznać, że kompost jest już gotowy.
Przy współdziałaniu wszystkich czynników: ciepła, wody i powietrza, kompost będzie gotowy w ciągu trzech miesięcy. Gotowy kompost ma ciemnobrązowy kolor, jest grudkowaty i przypomina glebę. Powinien zapachem przypominać ziemię, a nie pachnieć jak coś zepsutego. Zgrabianie liści nie musi być udręką. Prace jesienią w ogrodzie będą przyjemne, jeśli tylko właściwie się do nich przygotujesz. Tak naprawdę ekologiczny kompost wpłynie korzystnie na stan gleby w Twoim ogródku, a przez to sprawi, że wiosną ogród zazieleni się bujną roślinnością, a Ty dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze i przy okazji zadbasz o środowisko. Możesz być z siebie dumna, wiedząc, że powiększyłaś grono zwolenników naturalnego ekonawozu.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Mam dosyć sporą dzialke i niestety liści o tej porze roku na niej nie brakuje. Bardzo pomocny artykuł�� choć można znaleźć w nim kilka niedociągnięć. Początkującej osobie wystarczy ��

 • Zgłoś

Jako zapalony działkowiec, wiem jak "robić" kompost. W sumie "robi się" sam :) W artykule brak informacji, że na kompost NIE NADAJĄ się liście chore. Te trzeba KONIECZNIE spalić.

 • Zgłoś

przydatny artykuł

 • Zgłoś
heroes

heroes

Zgłoszone

dziekuje, bardzo przydatne rady

 • Zgłoś

"Załóż maseczkę przeciwpyłową. Zgrabianie wznieca kurz. Maska uchroni Cię przed wdychaniem zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię"- chciałabym zobaczyć miny moich sąsiadów jeśli zobaczyliby mnie w maseczce podczas prac w sadzie;D Artykuł pisał laik dla podobnych mu laików w tematach ogrodowych.

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.