Jak zbudować ogródek skalny

Jak zbudować skalniak?

Ogródek skalny może być najciekawszym elementem ogrodu. Wykorzystaj nasze wskazówki żeby upiększyć swoje otoczenie i zbudować czarodziejską górę.


Wybór odpowiedniego miejsca
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem budowy jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym ogródek skalny będzie się dobrze prezentował i w którym istnieją właściwe warunki dla wzrostu roślin. Najlepiej rozplanować ogródek skalny tak, żeby maskował różnicę poziomów. Ale płaska przestrzeń również nadaje się do stworzenia wspaniałego ogródka.

Chwasty precz!
Przed wybudowaniem konstrukcji należy wykonać prace ziemne. Schludny i dobrze utrzymany ogródek skalny pozostanie długo piękny, jeśli gleba zostanie wcześniej odpowiednio przygotowana. Należy usunąć chwasty i zapewnić odpowiednie odwodnienie. Do stworzenia bazy i wypełnienia pomiędzy skałami użyj kamieni, które umożliwiają szybki odpływ wody (rozdrobnione skały, piasek rzeczny lub małe kamyczki) i chronią rośliny przed nasiąkaniem wodą.

Materiały
Jeśli przeczytasz kilka porad ogrodniczych, poradzisz sobie z zakupem odpowiednich materiałów. Zamiast materiałów sztucznych należy wybrać harmonizujące się z otoczeniem kamienie naturalne. Idealne kamienie do ogródka skalnego to wapień i piaskowiec. Oprócz kamieni dużych trzeba również wybrać małe. Sposób ułożenia kamieni ma podstawowe znaczenie przy budowie ogródka skalnego. Przynajmniej połowa kamieni powinna być ukryta w ziemi, a tylko mała ich część może wystawać ponad grunt.

Sadzenie roślin
Należy wybrać rośliny, którym odpowiadają warunki istniejące w ogródku skalnym. Najlepsze w tym celu będą rośliny wymagające umiarkowanego podlewania i lubiące glebę niezbyt bogatą w składniki odżywcze. W ogródku skalnym pięknie prezentują się rośliny wiecznie zielone lub byliny. Nie warto sadzić zbyt wielu roślin, bo przecież mniej to więcej!

Opieka nad ogródkiem skalnym
Ogródek skalny wymaga relatywnie mało uwagi. Codzienne podlewanie może nie tylko zniszczyć rośliny, ale również kamienie. Przy regularnym usuwaniu chwastów, wystarczy minimum uwagi i troski, a ogródek skalny pozostanie najpiękniejszym i najciekawszym miejscem w twoim ogrodzie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Powiązane artykuły:


Jak wybrać meble?

Styl art deco we wnętrzach

Pies w ogrodzie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Plan już jest, teraz tylko czas na jego wykonanie.

  • Zgłoś

Mój skłaniak wyłożyłam matą przeciw chwastom , posadziłam juki i obłożyłam kamieniami polnymi ;) Cieszy oko cały rok.

  • Zgłoś

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem stworzenia jakiegoś skalniaczka w moim ogródku :) Przyznam,że artykuł skromny ,ale pobudza wyobraźnię,daje jakieś wyobrażenie na co zwrócić uwagę w pierwszych krokach . Dał mi również ,,kopa" do realizacji planów,ale teraz to dopiero na wiosnę :)

  • Zgłoś

ciekawy artykuł.lubię ogródki,kwiaty i interesuje mnie wszystko na ten temat

  • Zgłoś

Chciała bym rozbudować mój skalniak tylko nie bardzo wiem jak się za to zabrać . Mam wiele pomysłów tylko nie wiem który będzie lepszy.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej