Jak uszyć narzutę pikowaną

Jak uszyć narzutę pikowaną?

Dowiedz się jak uszyć pikowaną narzutę, która doskonale sprawdzi się na letnich piknikach.


Będziesz potrzebowała:

 • kawałków bawełnianych tkanin z różnymi wzorami
 • pikowaną tkaninę (2,5 m tkaniny o szerokości 140 cm)
 • podszewkę (2,5 m tkaniny o szerokości 140 cm)
 • flizelinę krawiecką (2,5 m tkaniny w zależności od szerokości)
 • tkaninę na lamówkę, pociętą w paski o szerokości 6 cm (0,5 m tkaniny o szerokości 140 cm)
 • kolorystycznie dopasowane nici
 • ostre nożyce krawieckie
 • szpilki
 • czystą szczotkę do włosów z miękkim włosiem (opcjonalnie)

Jak to zrobić:

 1. Potnij dekoracyjną tkaninę na kwadraty o bokach 20 cm x 20 cm. Narzuta złożona jest z ośmiu kwadratów na długość i ośmiu kwadratów na szerokość, co daje 64 kwadraty na całą narzutę. Rozmiar narzuty to 1,5 x 1,5 m. Możesz proporcjonalnie zwiększyć rozmiar narzuty poprzez dodanie większej ilości kwadratów.
 2. Potnij podszewkę na kwadraty o bokach 20 cm x 20 cm, w sumie potrzebne będą 64 kwadraty.
 3. Potnij flizelinę na kwadraty o bokach 18 cm x 18 cm, w sumie potrzebne będą 64 kwadraty.
 4. Kwadrat z flizeliny umieść pomiędzy kwadratami z tkaniny dekoracyjnej i podszewki, tak aby lewa strona tkaniny i podszewki stykała się z flizeliną. Złożone w ten sposób kwadraty wyprasuj żelazkiem, aby wykurczyć flizelinę i przyprasować ją do tkanin. Czynność tę powtórz w przypadku wszystkich kwadratów.
 5. Następnie rozpocznij szycie po dwóch przeciwległych rogach, tak aby szwy skrzyżowały się na środku kwadratu; upewnij się, że przeszyłaś starannie wszystkie trzy warstwy tkaniny.
 6. Kiedy wszystkie kwadraty są już przepikowane, ułóż po osiem kwadratów w ośmiu rzędach.
 7. Weź dwa pierwsze kwadraty z pierwszego rzędu i połóż jeden na drugim, tak aby lewymi stronami były zwrócone do siebie (innymi słowy tylnymi stronami do siebie) – szeroki szew łączący kwadraty będzie widoczny z przodu narzuty. Szew łączący kwadraty powinien mieć szerokość 1,5 cm.
 8. Zszywaj ze sobą wszystkie kwadraty w jednym rzędzie, pracuj po kolei, zaczynając od górnego lewego rzędu, w kierunku do prawej strony.
Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

 1. Kiedy wszystkie rzędy kwadratów już są gotowe, zszyj je ze sobą w ten sam sposób, zwracając przy tym szczególną uwagę, aby po zszyciu rzędy były proste.
 2. Gdy skończysz zszywanie, odetnij nadmiar tkaniny i upewnij się, że rogi są proste i mają kształt właściwy dla kwadratu. Zmierz narzutę z każdej strony, pozostawiając 30 cm zapasu. Będzie to długość lamówki.
 3. Połącz ukośnie kawałki lamówki ze sobą, tak aby po zszyciu nie pozostał nadmiar materiału. Po przygotowaniu początku lamówki złóż ją na całej długości na pół, a następnie zaprasuj i overlockiem przeszyj brzegi.
 4. Szpilkami przyfastryguj lamówkę, a dopiero potem overlockiem przyszyj ją wzdłuż całego brzegu do narzuty, odpowiednio nakładając lamówkę na narzutę. Po przyszyciu lamówki do całej narzuty odetnij jej nadmiar.
 5. Przewróć narzutę na drugą stronę i umieść lamówkę w odpowiednim miejscu (starając się ukryć pod lamówką wykończenia narzuty).
 6. Z tyłu narzuty przyszyj lamówkę w odpowiednim miejscu, starając się szyć jak najbliżej lamówki, aby w miarę możliwości zamaskować jak najwięcej szwów. Dołóż wszelkich starań, aby po uszyciu narzuta wyglądała schludnie. W miarę postępu szycia sukcesywnie usuwaj szpilki.
 7. Po naszyciu lamówki przetnij zewnętrzne krawędzie kwadratów nożyczkami, uważając, aby nie przeciąć szwów.
 8. Poniżej znajdziesz dwa sposoby na uzyskanie efektownych, wystrzępionych brzegów.
  1. Pierwszy sposób: Przetnij wszystkie brzegi kwadratów, a następnie wypierz narzutę pikowaną i wysusz ją w suszarce dwu- lub trzykrotnie.
  2. Drugi sposób: Przetnij wszystkie brzegi kwadratów, a następnie szczotką z miękkim włosiem delikatnie wystrzęp brzegi tkaniny. Ten sposób powoduje spory bałagan, ale jest bardzo efektowny.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo mi się podoba

 • Zgłoś
Kinga

Kinga

Zgłoszone

Mnie się tam podoba :)

 • Zgłoś

Ale super pomysl :D Szkoda, ze na pikniki nie chodze. Ale przepis na narzute podkradne. Superni e tylko na piknik :)

 • Zgłoś

Świetny pomysł chyba spróbuję

 • Zgłoś
asda7

asda7

Zgłoszone

ciekawy pomysł , oryginalny :)

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej