6 pomysłów jak zaprojektować ogród

6 pomysłów jak zaprojektować ogród

Czy brakuje Ci przestrzeni? Zaprojektuj swój mały ogród dzięki naszym kreatywnym pomysłom.


Posiadanie ogrodu stwarza możliwość rozwijania zamiłowania do roślin, spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zrelaksowania się. Jak można to osiągnąć posiadając niewielki ogród? Oto sześć pomysłów jak zaprojektować ogród, aby stał się zaciszną oazą.

1. Przygotuj plan

Przed przystąpieniem do działania warto rozwiać kłębiące się w głowie pytania, dlatego też przydatny będzie papier i ołówek. Zanim wbijesz łopatę w ziemię zrób rekonesans i określ kształt ogrodu. Czy jest on kwadratowy, wąski czy raczej prostokątny? Nasłoneczniony czy zacieniony? To pozwoli Ci wybrać odpowiednie gatunki roślin. Następnie przygotuj swoją listę życzeń: czy wolisz ogród z gęsto posadzonymi w rzędach roślinami czy raczej nieco bardziej naturalnie zakrzewiony? A może wolisz pośrednią wersję? Chcesz uprawiać kwiaty, krzewy, warzywa czy raczej wszystko po trochu? Wybierz to co lubisz, dzięki czemu unikniesz zbędnego nakładu pracy. Postepowanie zgodne z wytyczonym planem zaoszczędzi Twój czas, energię oraz pieniądze.

2. Przygotuj podwieszane doniczki

Rośliny w podwieszanych doniczkach nadadzą Twojemu ogrodowi niepowtarzalny charakter. Jedna doniczka z trawą to nie jest najlepszy pomysł. Przygotuj rośliny kontrastujące ze sobą strukturą liści, kształtem, kolorem oraz wielkością.

 • Posadź razem krzewy i kwiaty, rośliny niskie z tymi nieco wyższymi.
 • Brzegi doniczek oraz skrzynek obsiej drobnymi gatunkami roślin, a opuszczające się kwiaty posadź razem z tymi, które rosną prosto.
 • Wykorzystaj doniczki i skrzynki. Możesz je dowolnie ustawiać w zależności od pory roku.
 • Wybieraj doniczki gliniane, lub ze stali galwanizowanej, możesz je dowolnie ustawiać, przy założeniu, że mają kontrastujące ze sobą kolory i kształty, które tworzą spójną całość.
 • Ciekawy efekt uzyskasz ustawiając grupy lub rządki doniczek po kilka z danego rodzaju.
 • Zapewnij roślinom odpowiednie nasłonecznie oraz podlewanie, to bardzo ułatwi Ci ich pielęgnację.

3. Stwórz wielopoziomowy ogród

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Stworzenie w ogrodzie kilku poziomów to znakomity sposób na wykorzystanie pionowej przestrzeni w Twoim ogrodzie. Wystarczy, że ustawisz doniczki na ogrodowej drabinie, którą możesz wykonać samodzielnie lub kupić w lokalnym sklepie ogrodniczym. Drabinę pomaluj odpowiednią farbą do drewna, aby zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Śrubami przykręć deski do stelaża drabiny. Na starych pniach, krzesłach oraz taboretach, ustaw doniczki z kwiatami, dzięki temu uzyskasz wielopoziomowy efekt. Możesz również zawiesić jedną lub dwie doniczki na treliażu, jednak zbyt duża liczba kwiatów może zasłonić widok oraz optycznie zmniejszyć ogród.

4. Zaplanuj miejsce do siedzenia

Duże meble ogrodowe mogą przytłoczyć mały ogród, dlatego lepszą propozycją będzie komplet kutych mebli ogrodowych lub niewielka ławeczka. Kute meble możesz pomalować kolorową farbą do metalu lub wyeksponować ich rustykalny charakter. Dekoracyjne poduszki lub podkładki na krzesło uszyte z wodoodpornej tkaniny, dodatkowo uwidocznią miejsce przeznaczone do siedzenia.

5. Dodaj urocze drobiazgi

Stare konewki, szpadle oraz łopaty oparte o ogrodzenie lub ścianę stworzą niepowtarzalny klimat w Twoim ogrodzie. Takie przedmioty z łatwością znajdziesz na wyprzedaży garażowej, sklepie z używanymi przedmiotami, pchlim targu lub w szopie u swojej babci.

Kwiaty możesz również posadzić w rustykalnym, dekoracyjnym wózku, a jego rączkę możesz wykorzystać jako treliaż. Urocze drobiazgi nadadzą Twojemu ogrodowi zabawny i nietuzinkowy charakter.

6. Spraw, by ogród optycznie wyglądał na większy

Lustra stwarzają wrażenie głębi zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Na ścianie lub ogrodzeniu powieś jedno lub kila luster w różnych kształtach i rozmiarach. Pomiędzy krzewami zainstaluj lustro w ozdobnej ramie. Wprawi gości w duże zaskoczenie oraz optycznie powiększy ogród. Okrągłe kształty sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Ścieżki w ogrodzie stworzone na planie koła sprawiają, że ogród wydaje się bezkresny. Kolejnym optycznym trikiem jest ustawienie pojemników z kwiatami w odległej części ogrodu, co sprawi że pozostała część wyda się znacznie większa. Piękny ogród wcale nie musi być duży. Kilka prostych trików oraz Twój pomysł, sprawią że każdy ogród będzie piękny bez względu na jego rozmiar.

Sprzątanie balkonu i tarasu
Domy i mieszkania z tarasami oraz balkonami w upalne dni mają doskonałą wentylację, jak również stwarzają możliwość grillowania.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

ja mam mały ogródek, więc takie porady sa bardzo cenne:) postaram się posadzić kwiaty w odległej części ogrodu:) to jest myśl;) dzięki

 • Zgłoś

uwielbiam wiosnę, kwiaty, liście, słońce. A praca aż wre dobrze że pogoda sprzyja

 • Zgłoś

Ja już zaczęłam wiosenne porządki w moim ogrodzie, uwielbiam jest to moja pasja po pracy

 • Zgłoś

Już nie mogę doczekać się wiosny i wiosennych prac na świeżym powietrzu :)

 • Zgłoś
maxia

maxia

Zgłoszone

Też dostałam taki zestaw bordzo się przydał dziękuję

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.