5 porad, dzięki którym zadbasz o swój ogród zimą

5 porad, dzięki którym zadbasz o swój ogród zimą

Dzięki naszym poradom Twój ogród pięknie zazieleni się na wiosnę.


Zima już wystarczająco zaszła nam za skórę i pragniemy jak najszybciej powrócić do prac w ogródku. Szkoda nerwów – zamiast tego przygotuj się do pracy w ogrodzie, kiedy stopnieje śnieg i znowu zapanuje wiosna. Zimowe miesiące stanowią spore wyzwanie dla miłośników ogrodnictwa. Zamiast się zamartwiać, wyobraź sobie siebie podczas pracy w ogródku w nadchodzącym sezonie.

1. Przygotuj plan zagospodarowania ogrodu

Czy czujesz, że dopadła Cię zimowa chandra, ponieważ dość dawno nie byłaś w ogrodzie? Zacznij wdrażać plan działania poza sezonem – jest on tak samo ważny, jak praca wiosną i latem w ogrodzie. Zobacz, jak go przygotować:

 • Zapisz, co i gdzie posadziłaś w zeszłym roku. Zanotuj swoje sukcesy oraz porażki i zacznij snuć pomysły na nadchodzącą wiosnę. Co podpowiedziała Ci Twoja wyobraźnia? Jakie kolory pojawiają się w Twojej wizji? Czy widzisz ukwiecone rabatki?
 • Jeżeli masz kilka wolnych minut, przejrzyj czasopismo z poradami dla ogrodników, być może najdziesz tam inspirujące pomysły.
 • Opracuj plan ogrodu i wykorzystaj go jako swoisty przewodnik w nadchodzących miesiąc podczas kupowania nasion w lokalnym sklepie ogrodniczym.

2. Zaufaj poradom ekspertów

Zima daje dużo wolnego czasu zarówno dla architektów zieleni, profesjonalnych ogrodników, jak również dla pasjonatów podobnych do Ciebie. Dlatego nie siedź w domu i nie zastanawiaj się, jak dobrze zasadzić klon palmowy z tyłu domu. Zasięgnij porady w lokalnym sklepie ogrodniczym, zapytaj architekta zieleni lub rolnika, a następnie dopasuj swój plan do uzyskanych porad ekspertów.

3. Sprawdź ofertę nasion

Jeżeli w tym roku planujesz wybrać bardziej egzotyczne rośliny, sprawdź ofertę nasion. Zamów je z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie ominęły Cię najlepsze, a przy okazji możesz zyskać rabat za wczesne zamówienie. Wykorzystaj egzotyczne rośliny do poszukania inspiracji, które w przypadku zwykłych roślin nie byłyby możliwe.

4. Uprawiaj rośliny w domu

Nie zapomnij o roślinach, które uprawiasz w domu! Pomagają one oczyszczać powietrze, a przez to tworzyć zdrowsze i bardziej przyjazne miejsce do życia. Czyż to nie brzmi wspaniale? 


Rośliny, które najskuteczniej oczyszczają powietrze

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu zielonego i bardziej czystego domu, to zdecydowanie powinnaś wybrać określone gatunki roślin. Warto ustawić przynajmniej jedną roślinę w pomieszczeniu o powierzchni 100 metrów kwadratowych dla uzyskania maksymalnie czystego powietrza, chociaż im więcej roślin tym lepiej!

Wypróbuj w uprawie: figowiec sprężysty, bluszcz pospolity, palmę biczową, palmę bambusową lub gerberę.

Są to rośliny dla opornych. Jeżeli w przeszłości nie udało Ci się skutecznie uprawiać roślin, to może być dobry moment, żeby spróbować ponownie. Każda z poniższych roślin wymaga minimalnej pielęgnacji i może z powodzeniem rosnąć w miejscach, które nie zapewniają im odpowiedniej ilości światła.
Wypróbuj w uprawie: figowca dębolistnego, sansewierię gwinejską, bluszcz pospolity, zielistkę Sternberga, kauczukowiec brazylijski, nefrolepis wyniosły lub filodendron.

Oto kilka porad, dzięki którym będziesz mogła odpowiednio pielęgnować zimą rośliny domowe:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
 • W przypadku roślin, które lubią naturalne światło, zaciągaj zasłony lub opuść rolety w każdą zimną noc lub ustaw doniczki z roślinami na środku pokoju, z dala od nieszczelnych okien lub drzwi.
 • Upewnij się, że rośliny są odpowiednio podlewane. W pobliżu doniczki ustaw pojemnik z wodą.
 • Jeżeli planujesz posiać nasiona w skrzynkach na rozsady, uwzględnij w swoich obliczeniach sześć tygodni od dnia, w którym po raz ostatni pojawiły się przymrozki.


Porada: Obejrzyj filmiki z poradami innych miłośników ogrodnictwa, dotyczące podlewania roślin.

5. Przygotuj narzędzia do pracy w ogrodzie
Zima to znakomity okres na przeprowadzenie przeglądu urządzeń i narzędzi ogrodniczych.

 • Sprawdź, czy wszystkie narzędzia są bezpieczne podczas użytkowania i wyrzuć te, które są złamane lub uszkodzone.
 • Zapisz w notesie, co wymaga wymiany.
 • Kosiarkę oddaj do serwisu. Dzięki temu Twoje narzędzia ogrodnicze będą jak nowe, kiedy nadejdzie sezon na prace w ogrodzie.


Porada: Wyczyść narzędzia ogrodnicze, wykorzystując do tego odpowiednie środki.


Podziel się z nami swoimi pomysłami na pokonanie zimowej chandry, zamieszczając je w poniższym komentarzu!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Yneska

Zgłoszone

no cóz, wszystko już przygotowane na wiosnę, wszystko opracowane i teraz gotowi do działania na działce, a tu ciągle zimno i pada śnieg :(

 • Zgłoś

U mnie w domu zimą to w doniczkach ziółka np sobie hoduje :)

 • Zgłoś

Kryspi

Zgłoszone

Napiszcie coś o zielniku-warzywniaku na balkonie :) Nie posiadam ogrodu....

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej